'Wm Third Lanark, hoe een ciub kan verdwijnen Momenteel heeft de derde club van Glasgow, het in de 1e divisie spelende en op het punt van degraderen staande Partick Thistle, grote geldproblemen. Als zij niet op korte termijn 1,5' miljoen pond ophoesten, zullen zij failliet worden verklaard en zal er wederom een club van aanzien in Glasgow verdwijnen. Jawel, wederom. Want 31 jaar geleden verdween Third Lanark, ooit een grote club in Glasgow en Schotland, al van het toneel. Rond de eeuwwisseling deden zij niet onder voor hun stadsgenoten Celtic, Rangers en Queen's Park (nu spelend in de 3e divisie). In 1889 en 1905 veroverden zij zelfs de Schotse FA Cup. Hierna wonnen zij geen aansprekende trofeeën meer, maar acteer den nog wel vele jaren in de hoogste divi sie. Third Lanark speelde zijn thuiswedstrij den In het vlakbij Hampden Park gelegen "Cathkin". De derby's waren bijna altijd uitverkocht, wat inhield dat er zo'n 35.000 toeschouwers "Cathkin" bevolkten. Op de foto rechts zie je zo'n volle bak. De Third Lanark-spits die hier scoort is Ally McLeod; van Nederland wist te winnen. In 1967 ging het mis met Third Lanark. Vijfjaar daarvoor kocht ene Bill Hiddleston de club op met maar één doel: zoveel mogelijk winst maken en wel door de verkoop van "Cathkin" aan een bouwonderneming. Hid dleston wist het voor elkaar te krijgen dat Third Lanark op een gegeven moment een schuld van 40.000 pond had en dat de verkoop van "Cathkin" de enige mogelijkheid was om een faillissement te voorkomen. En dus werd "Cathkin" verkocht, waarmee tegelijk Third Lanark ter ziele ging. Doordat de verkoop in de maand juni van 1967 plaatsvond en het Schotse voetbalseizoen toen ai was beëindigd, hadden de supporters nauwelijks de mogelijkheid om nog iets te organiseren om de verkoop van "Cathkin" te voorkomen. Uiteraard had Hiddleston zijn zaken zoveel mogelijk in het geniep gedaan; toen Third Lanark in april zijn laatste wedstrijd van het seizoen speelde, hadden de fans er geen flauw benul van dat dit de laatste wedstrijd uit de geschiedenis van Third Lanark zou zijn. De ironie wil overigens dat Hiddleston weinig van zijn bloedgeld heeft kunnen genieten doordat hij een paar maanden later overleed èn dat er op "Cathkin" nog steeds niet is gebouwd, ondanks dat dit na 1967 nog twee keer van eigenaar veranderde. Het enige wat uiteindelijk gesloopt is, is de hoofdtribune. De overige tribunes staan nog steeds overeind; wel is het grootste deel door groen overwoekerd. Momenteel wordt er af en toe door amateurteams of schooljeugd (zie de foto links in het midden) op gespeeld. Wat voel je nu als je club verdwijnt? Om deze vraag te kunnen beantwoorden laten we Bert Bell, een inmiddels 68-jarige Third Lanark-fan, aan het woord: "Eerst is er ongeloof dat je club niet meer bestaat. Dat wordt gevolgd door kwaadheid en frustatie, en alles wat er overblijft zijn wanhoop en hulpeloosheid. Je beseft dat de zaterdagen nooit meer dezelfde als voorheen zullen zijn.". Bert, op de foto rechts op een overgebleven staantribune van "Cathkin", is Third Lanark altijd trouwgebleven. Hij is nooit naar een andere club "overgelopen" en legt ieder jaar in juni een krans op het verlaten "Cathkin", Ook heeft hij vorig jaar de Third Lanark-biografie "Still Seeing Red" uitgebracht. Het is triest dat een club met dergelijke sup porters kan verdwijnen. 15 in 1978 was hij bondscoach van Schotland, wat toen in Argentinië

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 15