feyenoord-Ajax (vanuit A'dam en r'knor) Vanuit Amsterdam Met een verziekt gevoel was ik al wakker gewor den Geen feyenoord-Ajax, voor het eerst sinds 1976 niet naar rotterdam, shit. Aan kaarten geen gebrek, het was geen enkel probleem om ze in het grijze circuit te bemachtigen. Het risico was mij toch te groot, mijn kop was nu eenmaal net iets te bekend. Een ander redactielid dacht zonder pro blemen binnen te kunnen komen. Op een lacheri ge, maar met een serieuze ondertoon, bespraken we wat er nog geregeld zou moeten worden om deze DAS toch op tijd uit te laten komen. Voor het geval er iets mis zou gaan. Ik besloot de wedstrijd op het Leidseplein te gaan kijken samen met wat andere supporters. De eerste helft De wedstrijd begon beroerd, Ajax verspeelde bal na bal en leek ongeïnspireerd aan de wedstrijd te zijn begonnen. Onduidelijk was wat die Hoekstra aan de rechterkant aan het vogelen was, het bekende Ajax-spel was ver te zoeken, feyenoord leek iets minder slecht dan de afgelopen jaren. Het zou zeker geen vanzelfsprekende overwinning worden, zoals meestal het geval was. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam Ajax iets beter in het spel zonder echt gevaarlijk te worden. De eerste hoosbuien in de kuip werden met instemming begroet, laat ze maar lekker nat regenen die k%$A#%$-rotteA&%@#. Ik vroeg mij af hoeveel Ajacieden de neutrale vakken OO en PP hadden weten te bereiken. Ze waren in ieder geval niet hoorbaar aanwezig, want alleen de rotterdamse gezangen waren te horen. Misschien dat Ajax zich na de rust zou hervinden. Ook ik besloot een daad te stellen, want dit schoot zo niet op. Er zat niets anders op om van locatie te veranderen om zo het geluk af te dwingen. Op naar het Praathuis, waar een grote groep supporters ook naar de wedstrijd zat te kijken. De tweede helft Het Praathuis was omgetoverd tot een gezellig mini-stadion, met vlaggen, waar zich tientallen fanatieke supporters hadden verzameld. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam Ajax steeds beter in zijn ritme. De supporters leefden intens mee, het geluid moet een heel eind richting rotterdam zijn gekomen. De wolkbreuk werd ook hier met grote instemming becommentaneerd. "ledereen is nat, behalve wij" zong een enkeling. Het doelpunt van Ronald de Boer veroorzaakte een geweldige vreugde-uitbarsting. Op een spekglad geworden vloer vielen dol geworden supporters juichend over elkaar heen. Na een kortstondige hartstilstand vlak voor tijd, de keeper van de eeuw voorkwam erger, floot scheidsrechter Jol eindelijk af. Leidseplein-Praathuis 0-1 14 Vanuit r'knor Waarom ik ondanks alles toch naar feye noord-Ajax ga, is eigenlijk vrij simpel. Ajax is voor I mij namelijk hetzelfde als eten en drinken, en dat sla je ook niet over als een stelletje egotrippers dat van i je eist. Aan een kaartje komen was weer eens erg simpel. Geen wonder als je tegen de enige club in Neder- land speelt, die er niet in slaagt om tegen Ajax een uitverkocht huis te krijgen. En dat, nadat ze al hun clubcard-houders een smeekbrief hadden gestuurd om toch alsjeblieft maar een kaartje voor deze wed strijd te kopen. De losers! De gebruikelijke procedure j Zoals altijd wordt je op de dag van feyenoord-Ajax wakker met een gevoel van spanning. Dan heb ik het niet over de spanning of Ajax zou winnen maar J over de spanning of ik de dag heelhuids zou doorko men. Ik moest immers in m'n eentje met de trein naar r'knor; op riknor-centraal zou ik twee maatjes (waaronder onze mol) ontmoeten, waama we met z'n drieën een sluiproute naar de kuip zouden ne men. Op die manier ben ik overigens al een keer of acht naar r'knor gegaan, omdat de combi-trein nogal eens snel was uitverkocht. Ik ken dus de procedure. Zodra de trein Leiden is gepasseerd bevind je je in spergebied. Dan kun je niets meer zeggen vanwege je accent. En dat duurt dan tot het moment datje op de terugweg Leiden weer bent gepasseerd. I De dag van de wedstrijd Tijdens onze sluiproute naar de kuip liepen we tus- -| sen feyenoorders die het presteerden om anderhalve c kilometer lang niet anders dan onzin en scheldwoor- v den uit te braken. Dat ze ziende blind waren, bewe zen ze met de kreet "We willen Joden zien". In de kuip gekomen zag ik diverse Ajacieden omzichtig j- naar mij knipogen. Omdat ik nogal wantrouwig door een stelletje feyenoorders werd bekeken, kon ik niet alle knipogen beantwoorden. Het gedrag van vele feyenoorders, zowel op als 1 buiten het veld, was weer eens ondermaats. Smeri ge tackels, walgelijke spreekkoren, met ijsballen en sinaasappels gooien en met opblaashamers zwaai en, alles was weer eens toegestaan. En niemand die optrad. Niet Dick Jol, niet Van den Herik en niet de d vooraf met spierballentaal sprekende rotterdamse w commissaris Keizerwaard. Ze vonden het allemaal n wel best zo. d De wedstrijd was niet al te best, zeker niet in de 1e helft. Het leek er erg veel op dat de Ajax-spelers hun n supporters misten, er was tenminste weinig inspiratie j; te ontdekken. Gelukkig wonnen we. wat mijn hele h dag goedmaakte. Want hoe voetbal te verzieken is, u hebben we met z'n allen deze dag in de kuip kunnen p ondervinden. Beide voorzitters: bedankt!

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 14