Fans Ajax gearresteerd Het schandaal van Bochum Meer aanhangers Ajax opgepakt n ons laatste nummer konden wij op de valreep nog kort melding maken van de gebeurtenissen in Bochum Deze belangrijke wedstrijd is kennelijk onder slecht gesternte geboren, de dramatisch slecht verlopen kaartverdeling staat ons nog vers in het geheugen. In de stad Bochum was het niet veel beter georganiseerd Honderden supporters zijn als vee van de straten geplukt en hebben de wedstrijd niet gezien Naar duitse maatstaven gemeten was het natuurlijk ook een geweldige bende in het provinciale Bochum Twee gebroken bierglazen, een verbogen lepel, zingende supporters in de stad; het waren deze gruwelijke taferelen die voor de ordebewakers in Bochum de bevestiging vormden dat de stad op het punt stond, als ware het een modern Carthago, om volledig verwoest te worden. De taktiek was simpel lokaliseer zoveel mogelijk Ajacieden, omsingel die hap, handboeien om (lekker strak) afvoeren naar de kazerne, mishandel en passant nog wat protesterende supporters en race hierna als de sodeju met gillende sirenes weer naar de stad waarna het proces weer van voor af aan begint Supportersbegeleiders van de Amsterdamse politie geven vaak hoog op van hun voorbereidende activiteiten zoals gesprekken, met de plaatselijke overheden. We vragen ons af wat de zin is van dit soort vooroverleg Waarom is men er niet in geslaagd om het juiste beeld van Ajax-supporters over te brengen Waar waren al deze begeleiders toen de grime Polizei razzia na razzia kon houden f Kortom, waarom heeft men machteloos toegekeken Een relatief groot aantal klachten is bij de DAS-redactie binnengekomen, waarvan een aantal op onze Internet-site is geplaatst. Voor ons doen hebben wij bijzonder fel uitgehaald naar de duitse politie Een gemaakte vergelijking tussen Neurenberg 1936 en Bochum 1997 zal voor velen overdreven zijn, maar geeft tegelijk de machteloosheid weer, die honderden supporters hebben moeten ervaren met de handen geboeid in tie-rips. Sommigen zijn uren geboeid geweest, zonder enig benul te hebben wat hun misdaad was. Voor veel vrijgelaten supporters was de nachtmerrie nog niet voorbij Zij constateerden tegen middernacht dat de meeste supportersbussen (Gebo Tours bedankt halfvol terug zijn gereden naar Nederland. In ieder geval zijn de bussen van S&B-Travel uit solidanteit wel blijven staan en zo hoort het ook. Graag zou DAS het voortouw genomen hebben om samen met de gedupeerde supporters de verantwoordelijken aan te klagen. Helaas zijn wij er niet in geslaagd belastend beeldmateriaal in handen te krijgen. Een bij AT5 opgevraagde band bleek waardeloos voor dit doel. Ook schiet onze kennis van het duitse rechtssysteem (vooropgesteld dat er zoiets bestaat) tekort om dit bij de juiste instanties aan te kaarten, nog even afgezien van onze beperkte financiële middelen Gelukkig bleek Michael van Praag dermate onder de indruk van de vele klachten dat hij zich spontaan bereid toonde de kwestie aanhangig te maken bij de UEFA (red. een goede zaak) De gebundelde klachten worden vertaald en Van Praag gaat samen met veiligheidsman Michiel Menting een gesprek hierover aan met Gert Aigner van de UEFA. De supportersvereniging onderzoekt of aan de klachten een juridisch vervolg gegeven kan worden (red. eveneens een goede zaak). Gedacht wordt aan een klacht bij de raadskamer van Bochum of de ombudsman Over het vervolg van deze initiatieven zullen wij nader berichten. BOCHUM - Tijdens gevechten gisteren in Bochum tussen Ne derlandse supporters en de Duitse politie zijn ongeveer hon derd Ajax-aanhangers gearresteerd. Zij werden afgevoerd in bussen. De politie hield dertig supporters aan wegens 'landvre debreuk', zeventig anderen werden 'uit voorzorg' in voorlopige hechtenis genomen. Zij werden na de wedstrijd vrijgelaten, j De ongeregeldheden begonnen 's middags in de binnenstad. Aangeschoten relschoppers richtten in twee cafés schade aan. Vervolgens braken de schermutselingen met de politie uit. Volgens eep politiewoordvoerder hebben Ajax-hooligans me trostellen beschadigd met knuppels. Gisteren kwam bij de Duitse autoriteiten een tip binnen dat naar schating vijfhonderd relbeluste hooligans van plan wa ren de grens over te komen. Om ernstig onheil te voorkomen had de politie duizend man op de been gebracht. (ANP) BOCHUM - De Europa-Cupwed strijd tussen Bochum en Ajax (2- 2) heeft een staartje gekregen. Na het duel hield de Duitse politie, nadat voor het duel al honderd arrestaties werden verricht, nog eens 660 bezoekers aan. onder wie vijfhonderd Nederlanders. Zestig fans moesten zich voor de snelrechter verantwoorden voor het veroorzaken van zware ma teriële schade en 'landvrede- breuk'. (ANP) 8

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 8