Onze mole in Schotland (slot) (Dit is een verzameling aan DAS gerichte mails afkomstig van een Ajax-supporter, DAS-verkoper en Celtic-aanhanger, tijdelijk studerend in Aberdeen, inmiddels weer terug in Amsterdam) 14 februari 1998 Nu ik weer terug in Amsterdam ben, kijk ik met veel plezier terug op mijn vijf maanden die ik in Schotland heb doorgebracht. Mijn gedachten dwalen dan af naar Aberdeen, één van de schoonste steden van Groot-Brittannië, en natuurlijk ook naar Glasgow, een stad die het van andere dingen moet hebben. Mijn kamer lag dan wel op een kwartier lopen van het stadion van Aberdeen F C toch ben ik bijna elke wedstrijd Celtic F C. achterna gereisd. Bij de administratie van Celtic zagen ze me met gefronste wenkbrauwen alweer aankomen, zich afvragend hoe het in godsnaam mogelijk was dat die jongen uit Amsterdam weer een wedstrijdje kwam pikken. Het nadeel was dat ze die waarschijnlijk steenrijke jongen niet altijd de goedkoopste kaartjes toewezen; een kaartje van zeventig gulden was heel gewoon. Ik moet toegeven dat ik nu anders tegen Ajax aankijk dan voordat ik was weggeweest. Het is niet alleen de wetenschap dat de prijs van kaartjes in Schotland veel hoger ligt en dus de angst dat in Nederland de prijzen nog flink kunnen stijgen, maar eerder de angst dat Ajax zoals Celtic nu over een aantal jaren geleid wordt met alleen commerciële oogkleppen op. Daar is deze bedrijfsvoering mogelijk, omdat de vraag naar Celtic gewoon gigantisch is. De eerste Celtic supermarkt is al opgericht en meer zullen er volgen. Als ik de teletekst mag geloven gaat Ajax nu ook de beurs op, dit is al enkele jaren eerder door Celtic gedaan. Dit had meerdere consequenties, de grootaandeelhouders (bobo's die voor meer dan tiendui zend gulden aan aandelen bezitten) werden beloond voor hun trouw met een pakket gegarandeerde kaarten voor uitwedstrijden. Kan je je al voorstellen, een psv-Ajax met een uit-vak vol met grootaandeel houders? Ook zorgt de beurs op dit moment voor grote onrust, want Fergus McCann met een meerder heidsaandeel wil zijn winst pakken en zijn aandelen verkopen. Dit levert grote onzekerheid op en heeft invloed op de gang van zaken op het veld. Dat er veel minder kritiek op en verzet tegen dit soort ontwikkelingen bij Celtic is dan bij Ajax, komt omdat wij onze club niet als iets heiligs zien. Als Ajax weer met een nieuw shirt aan komt zetten dan wordt dat als een vorm van geldklopperij afgedaan, terwijl ze bij Celtic in rijen voor de winkel staan om als één van de eersten met zo'n shirt te lopen. Wat niet wegneemt dat de manier waarop de mensen in Glasgow voor voetbal leven een diepe indruk op mij heeft gemaakt. Wat mij betreft mogen naar Schots voorbeeld de eerste echte Ajax kroegen en disco's, waar je ook op voetballoze dagen naar toe kan, eerder vandaag dan morgen geopend worden Ook deed de supportersvereniging van Celtic mij herinneren dat zij er voor de supporters zijn, dit in tegenstelling tot de 'supportersvereniging van Ajax. Laten wij met onze kritiek en Amsterdams gekanker in ieder geval blijven vechten tegen de commercie en alleen de positieve zaken toelaten. I would like to thank the boys from the Lisbon Lions for their hospitality and friendship. Tiocfaidh Ar La Op naar het kampioenschap P S.I Gisteren liep ik op het Beursplein en vond ik de rechts afgedrukte persoonsgebonden clubcard. Sommige mensen doen toch ook alles om feyenoord-Ajax te kun nen bijwonen! 6

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 6