Supporters gaan beestachtig tekeer „Politie dreef de zaak op de spits" V erbroederingsfeest voetbalsupporters loopt uit op geweld Supporters FC Utrecht en Ajax slaags met Eindhovense politie (Van e r verslaggevers) EINDHOVEN - Een verbroede ringsfeest van voetbalsupporters van PSV, Ajax, NAC en Utrecht in Eindhoven is in de nacht van vrij dag op zaterdag geëindigd met ge welddadigheden, vernielingen, ar restaties en twee gewonden. Van daag worden drie verdachten (een Amsterdammer en twee Utrechte naren) voor de officier van justitie in Den Bosch geleid. De organisatoren enerzijds en de politie en de beheerder van de sporthal, waar een vriendschappe lijke zaal voetbal match werd ge speeld, spreken elkaar tegen over de aanleiding van het geweld, de omvang van de schade en de nood zaak van het politie-optreden. De verbroedering was georgani seerd, los van de officiële suppor tersverenigingen. Ze was bedoeld voor voetbalfans die „beruchte" tribunes bevolken zoals de F-. B en L-sides van respectievelijk Ajax, NAC en PSV en de Bunnik- side van Utrecht. „Een uniek ex periment, waarvoor we contact hadden gehad met het Landelijk project voetbalvandalisme." aldus een van de Eindhovense organisa toren, Illya Jongeneel. De vier groepen kwamen vrij dagmiddag omstreeks vier uur aan bij de sporthal van Eikenburg bij de Aalsterweg in Eindhoven. Volgens de beheerder. J. van Stip hout. kwamen de toeschouwers uit Utrecht en Amsterdam al stoned en dronken uit de bus. Van Stiphout zegt dat hij door omstandigheden (hij was ziek ge weest) alleen telefonisch contact had gehad met de organisatoren. „Anders zou ik er nooit aan be gonnen zijn. Gewoonlijk worden er op Eikenburg alleen trainings partijen gespeeld waarbij geen publiek aanwezig is," verklaart hij. Van Stiphout: „De ellende begon meteen al toen ze aan de kassa vijfhonderd consumptiebonnen stalen. De organisatoren stelden me toen gerust, want de schade zou worden vergoed." Volgens de beheerder waren het de supporters uit Utrecht en Amsterdam die zich bleven misdragen door het perso neel te bedreigen en met bier, soep en worsten te gooien. Zie verder pagina 3: Organisato ren verbroedering: „Politie dreef de zaak op de spits". 'Verbroederingsfeest \loopt fors uit de hand Organisatoren verbroedering: Vervolg van pagina 1 EINDHOVEN - Omstreeks half vijf waarschuwde Van Stiphout de politie. Terwijl er op het speelveld zonder proble men werd verder gevoetbald, hielden zich enkele recher cheurs in en buiten het gebouw op. De aanhangers van PSV en NAC hielden zich daarbij ver buiten de baldadige gelede ren van Amsterdam en Utrecht Vergeleken bij die circa tachtig fans waren ze met enkele tientallen ook ver in de minderheid. Volgens de verklaring van de politie heeft men, ondanks het ru moer op de tribune, de wedstrij den laten uitspelen tot de finale tussen Utrecht en Ajax. Voor gro tere moeilijkheden werd gevreesd als de verbroedering werd afgeflo ten. Van Stiphout en zijn perso neel waren intussen het nabijgele gen overdekte zwembad inge vlucht, omdat ze zich bedreigd voelden. Om negen uur was de finale af gelopen (Utrecht won). De fans uit Utrecht en Amsterdam besloten de verbroedering voort te zetten in de cafés van het Stratumseind. De politie had hen liever meteen huis waarts zien gaan, maar dat lukte niet PSV en NAC bleven achter om nog een laatste partijtje te spelen. Van Stiphout constateerde dat er voor ruim tweeduizend gul den schade was aangericht Volgens de politie regende het vanuit het centrum klachten over het gedrag van de voetbalfans. Er werden diefstalletjes gepleegd, mensen lastig gevallen en een 19- jarige Duitser kreeg klappen met een ploertendoder waarvoor hij zich in een ziekenhuis moest laten behandelen. Extra opgeroepen politie (circa zestig man) kreeg rond half twaalf opdracht de supporters de toering- cars in te krijgen. Het Stratums eind werd daartoe afgezet, de sup porters werden her en der uit de cafés „geplukt". De Utrechtse bus was amper op weg of de inzittenden dwongen de chauffeur tot stoppen, omdat ze een aantal kameraden nog misten. Op het Fellenoord namen ze hem zijn sleutels af. De politie kwam tussenbeide en onder de belofte dat zij de afwezigen wel thuis zou brengen, lieten de passagiers de niemand tot nog toe vat heeft kunnen krijgen". Zonder de PSV-supporters wordt er over enkele maanden weer een verbroedering op touw gezet Volgens Jongeneel moet deze groter van opzet worden. Na afloop van de finale tussen de supportersploegen van Utrecht en Ajax ontstonden de proble men. PSV en NAC waren toen al huiswaarts gekeerd omdat zij niet geassocieerd wilden worden met het vandalisme. De Amster damse en Utrechtse supporters, ongeveer 100 in getal, trokken na de door Utrecht met 4-3 ge wonnen finale de Eindhovense binnenstad in. waar zij her en der vernielingen aanrichtten. Rond middernacht aanvaard den de - intussen gehavende - supportersbussen uiteindelijk toch de thuisreis. De bus van Ajax kwam echter niet verder dan vlak voorbij het Eindhoven se station. Op de Fellenoord ont stond een grote vechtpartij met de politie. De bus is vervolgens naar het Eindhovense hoofdbu reau van politie gebracht, waar vijf Ajax supporters werden vastgehouden. Eén Amsterdam mers werd met een gebroken arm naar het ziekenhuis ge bracht. Drie anderen brachten de nacht op het bureau door. Omstreeks een uur s nachts kon de bus uiteindelijk toch naar Amsterdam vertrekken. Dat ge beurde via Tilburg, om te voor komen dat Utrechtse en Amster damse supporters elkaar nog maals zouden treffen. De bus met Utrecht-supporters is tot Boxtel gekomen. Ook daar kwam het tot een massale vecht partij met Eindhovense en Rijkspolitiemensen die de bus escorteerden. Daarbij is een Eindhovense agent gewond ge raakt aan het hoofd, een andere agent kreeg een beet van een po litiehond. De bus is, met suppor ters en al, naar het Eindhovense hoofdbureau gedirigeerd. De po litie hield tien Utrecht-fans aan, acht van hen mochten zaterdag ochtend naar huis. fn het pensionaat vernielden de jeugdige supporters een toilet pot en gooiden met bierflesjes en een pan soep.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 39