De goeie oude tijd Op het laatste moment leek er toch een kink in de kabel te komen. Ondanks allerlei toezeggingen van de organisatie moest de bus die de F-Siders naar het verbroederingsfeest in eindhoven moest vervoeren, opeens zelf worden betaald. In de wetenschap dat zonder Ajacieden het toernooi zou mislukken, was het standpunt al snel ingenomen. Öf gratis vervoer óf een feest zonder Ajacieden. Een juiste inschatting, want te elfder ure vond de organisatie alsnog een sponsor voor de bus. Bij wijze van uitzondering waren de F-Siders ingegaan op een uitnodiging om samen met de harde- kern supporters van psv NAC en FC Utrecht aan een onderling zaalvoetbal-toernooi mee te doen. Niet matten, maar zaalvoetballen en verbroederen Volgens afspraak mochten van elke side maximaal 50 supporters, dit was inclusief de voetballers, aanwezig zijn. Geen enkele side zou over een numerieke overmacht mogen beschikken. Het crème de la crème van de F-Side, voetbalkwaliteiten speelden nauwelijks een rol, liet zich verwachtingsvol, maar vooral kosteloos, naar dit zaalvoetbal-toernooi in eindhoven vervoeren. Toch was dit niet de enige reden om naar de lichtstad af te reizen. Enkele weken eerder waren zo'n twintig F-Siders na afloop van MVV-Ajax op het stratumseind in eindhoven slaags geraakt met een menigte psv-supporters Eén van de Ajacieden was daarbij door een messteek zwaar gewond geraakt. Het zaalvoetbal-toernooi was een goede gelegenheid om even verhaal te gaan halen op hetzelfde stratumseind. Direct na aankomst in de sporthal beschikten alle Ajacieden op onverklaarbare wijze opeens over grote hoeveelheden consumptiebonnen, die in rap tempo werden omgezet in bier. Eens kijken met wie er zo nodig verbroederd moest worden De NAC-side bleek die avond te bestaan uit een doodsbang ouder echtpaar omringd door zo'n twintig geel-zwarte tieners, geen serieuze tegenstander dus. De opgekomen psVers, zelfs op eigen grondgebied weinig indrukwekkend, konden in een oogopslag ook als ongevaarlijk worden getaxeerd en vormden hooguit een opwarmertje. De Utrechters daarentegen waren ook met een zware delegatie aanwezig. Op wat kleine schermutselingen na, enkele Utrechters liepen per ongeluk tegen een Amsterdamse vuist op of moesten wat Mokums traangas happen, verliep het toernooi voorspoedig De meeste Amsterdammers en Utrechters verbroederden in rap tempo, en passant vele meters gratis bier soldaat makend. Naarmate het alcoholpercentage steeg, waren steeds meer Utrechters er van overtuigd dat de neergestoken Ajax-supporter gewroken moest worden. De "harde kernen" van psVers en NAC'ers daarentegen, zaten hun "feest" plichtmatig uit en werden volledig genegeerd. Na afloop van het door de Utrechters gewonnen toernooi kon de strafexpeditie beginnen Dat het legertje strafexpediteurs dankzij de Utrechters in omvang onverwacht verdubbeld was, was meegenomen. Voor zover bewapening nog niet aanwezig was, kon dit in de bus nog even snel worden meegenomen Tot verbazing van alle uitgaanders op stratumseind, maar vooral de politie, kwamen uit het niets opeens honderd voetbalsupporters luidruchtig binnenvallen. Café voor café werd nagekeken, maar de grote groepen van enkele weken ervoor lieten zich niet zien. Utrechters en Amsterdammers verspreidden zich over de verschillende cafés in afwachting van het onvermijdelijke. Afgezien van wat kleine vechtpartijen kwamen de tegenstanders van enkele weken geleden niet opdagen. Wie na enige tijd wél kwam opdagen was de inmiddels op volle oorlogssterkte gebrachte eindhovense politie. Zo rond de klok van twaalf vond deze dat er genoeg verbroederd was en beval beide groepen om huiswaarts te keren Het onvermijdelijke leek inderdaad te gebeuren, alleen de tegenpartij was een andere. Supporters liepen kris kras door elkaar, het leek ondoenlijk om Utrechters en Amsterdammers te scheiden en weer in de bussen te krijgen. Man-tegen-man gevechten met de politie tot in de bus aan toe waren het gevolg, waarbij allerlei wapens van brandblussers tot stokken werden gebruikt Toen de Ajacieden eindelijk op transport werden gezet bleek de groep niet compleet. De rijdende bus werd nog in eindhoven tot stilstand gedwongen door de sleutels in beslag te nemen Nieuwe schermutselingen met de politie waren het gevolg Verdwaalde supporters kregen alsnog gelegenheid om zich bij de groep te voegen Pas diep in de nacht keerde de rust weer terug in eindhoven. Van het voornemen van de organisatie om in de toekomst nieuwe verbroederingsfeesten te organiseren, is nimmer meer wat vernomen. tx

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 38