De basiscursus "Russisch voor Ajax-supporters": Nederlands ja nee alsjeblieft dankjewel Waar is het stadion van Spartak Het wordt 3-0 voor Ajax Wilt u alstublieft gaan zitten; ik kan niets zien Kan ik met Arena's betalen Russisch da njet pozjalsta spasibo Gdje stadion Spartaka Ajax pobedit so szjotom tri-nol Siditje, siditje, ja nitsjego nje viszju Magu li ja plabit Arenoj? We gaan ons nu wat moed indrinken met het nieuwe 2,5% Grolsch-bier en proberen het geheel op een iets hoger niveau te brengen. Daar gaan we Nee, wij zijn niet met kameraad Roever gekomen, maar op eigen gelegenheid, dat is veel goedkoper Wilt u deze fles Wodka feestelijk verpakken? Hij is voor mijn goede vriend Marco. Wij willen hash, coke en pillen, maar we willen niet naar Siberië Njet, my nje s tovariszjem Roeverom, a sami sjuda prièchali; deszjevle Upakovyvaltje etu butylku wodku Narjadno? Butylka dlja mojego druga Marco My chotsjim anasji, kokaïn I tabljetki, a nje v Sibir De tegenstander We zouden het bijna vergeten, maar we komen natuurlijk voor een voetbalwedstrijd. FC Spartak Moscow, opgericht in 1922, is een geduchte tegenstander met een imposante erelijst. In eigen land is het de populairste club, merkwaardig genoeg alleen zonder eigen stadion De 27-jarige linkerspits Tichonov schijnt een gevaarlijke jongen te zijn, evenals regisseur Tsymbalar Helaas is nog steeds niet duidelijk in welk stadion in Moskou de wedstrijd gespeeld gaat worden. Spartak beschikt niet over een eigen stadion en is afhankelijk van de bereidwilligheid van buurman CSKA, Dynamo of Torpedo De supporters Ook in het Oostblok heeft de Side-vorming toegeslagen. Alleen al in Moskou zijn er vijf verschillende. Bij Spartak zijn er twee supportersgroepen, de "Flint's Crew" en de "Gladiators". De Flint's Crew schijnt tot de meest radicale en agressieve sides van Rusland te behoren Elk lid hiervan zou een echte "Warrior" zijn, zij zijn herkenbaar aan een speciale shawl met daarop "Flint's Crew". Spartak-fans hebben een bloedhekel aan de fans van CSKA Moskou ("Red-blue Warriors"), Dynamo Moskou ("Blue-white Dynamite") en aan Zenith St. Petersburg ("Nevsky Front"). Regelmatig schijnen er veldslagen plaats te vinden tussen deze groepen. Met de "Working Boys Front" van Torpedo Moscow daarentegen, kunnen zij het uitstekend vinden. Ook Spartak-fans volgen hun club overal, daarbij moeten we bedenken dat de afstanden in Rusland enorm zijn. Voor een uitwedstrijd naar St. Petersburg op 700 km afstand reisden zo'n 10.000 fans hun club achterna naar Alania Vladikaukaz Naar het nog verder geiegen Volgograd (1000 km) gaan er altijd nog 4000 fans mee In Amsterdam worden er ongeveer 500 supporters op eigen gelegenheid verwacht Zij komen niet alleen per vliegtuig, maar zelfs per bus of met eigen auto (waarschijnlijk een Lada) Waar zien we elkaar De voorlopige afspraak is drie uur voor de wedstrijd bij hotel Moskva. Je loopt het Rood-witte plein over langs het Kremlin Daar zie je een nieuwe poort waar je onderdoor loopt en een halve wereldbol die uit de grond steekt. Het hotel is bij een winkelcentrum en er komen vier metrolijnen samen Geef dit afspreekpunt door aan je mede-supporters I Tot ziens in Moskou 21

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 21