het ontvangen van wisselgeld, datje ook oude bankbiljetten kan ontvangen. Denk bij de oude biljetten die herkenbaar zijn aan een datum van voor de devaluatie, drie nullen weg I Altijd handig is het om wat smeermiddelen mee te nemen in de vorm van dollars (van na 1990 en kreukvrij Officieel mag je hiermee niet betalen. Wees wel zo slim om kleine coupures (5 of 10 dollar) mee te nemen. Ga dus niet patserig zwaaien met een 100 dollar biljet, want in het gunstigste geval krijg je er te weinig waardeloze Roebels voor terug Let wel op dat de dollars ongeschonden zijn, alleen schone, niet te vaak gevouwen biljetten worden geaccepteerd Neem nooit te veel cash mee, tegenwoordig wordt er in veel zaken een creditcard geaccepteerd Pinnen kan ook, maar meestal alleen met je creditcard (let op de card moet dus een pincode hebben) Ook met je creditcard met bijbehorend paspoort kun je bij de grote hotels of banken geld wisselen. Je kunt op een beperkt aantal plaatsen pinnen met je giromaatpas Gouden tips Wees alert zoals je dat in elke wereldstad zou doen Zorg dat je altijd een kopie van je paspoort bij je draagt, laat het origineel achter in je hotel Sluit een reisverzekering af (NB Aeroflot-reizigers denk aan de overlijdens-clausule Alleen gele taxi's zijn officieel, het wemelt er van de snorders. Stap niet in taxi's waar al passagiers in zitten. Probeer afspraken te maken over de te betalen prijs; de afgelopen jaren hebben we helaas gemerkt dat de gemiddelde taxi-chauffeur, van Madrid tot Parma, maar op één ding uit is en dat is jouw geld. In Moskou zal dit waarschijnlijk niet anders zijn Een redelijke prijs is 10 (nieuwe) Roebels per rit van tien minuten Ga gerust in op de advances van de vele Russische prostituées; bedenk wel dat je kans loopt opgepakt of geript te worden en dat een uurtje je 300 dollar kost. Dat zijn dus ongeveer 300 Ajax Sterren, dit zijn zo'n 37 jaargangen. Het is maar waar je voor kiest. Ga niet uit in de buitenwijken van de stad, deze worden als onveilig beschouwd. Bijdehand gedrag tegen de politie ("Militia") wordt niet echt op prijs gesteld Als je echt in de problemen zit, kun je proberen contact op te nemen met de Nederlandse Ambassade op de Kalashny Pereulok 6, telefoon 291.2999 (metrohalte Arbatskaja). Eten Onze vrienden uit de skyboxen zullen zich ongetwijfeld tegoed doen aan zwarte, rode of paarse kaviaar. Wij zullen op andere wijze moeten zien te overleven. Om gedoe in onbekende restaurants te voorkomen zal het voor de low-budget supporter wel uitdraaien op de vertrouwde McDonald (een Big Mac kost 12,5 Roebel), de Pizza Hut of iets onduidelijks in de Ierse pub. Al dit soort Westerse zaken bevinden zich vlakbij het Kremlin Taal Na een korte poging heeft de DAS-redactie het opgegeven om ook maar iets van de Russische taal proberen te begrijpen. Het lijkt wonderbaarlijk dat de klanken die de Russen uitstoten überhaupt nog enige betekenis hebben, maar goed, plat Amsterdams praten is ook weinig verheffend Overigens schijnen veel Russen redelijk Engels te kunnen spreken, we zullen zien. Van het eveneens onbegrijpelijke Cyrillische schrift worden wij ook niet vrolijker, er zijn maar liefst 33 verschillende letters in de meest wilde vormen. Het is om gek van te worden. En dan te bedenken dat er niet of nauwelijks Engelstalige borden e.d. in de stad aanwezig zijn; dat kan een aardig speurtocht worden. Ook moeten we voorkomen dat we ons onsterfelijk belachelijk maken zoals de barbaren uit rotterdam, die enkele jaren geleden ook al in Moskou speelden. Zij moedigden hun ed konijn aan met "ed de goey", hetgeen verdacht veel lijkt op de Russische zin "eto goei". Zelden hebben de televisiekijkers in Rusland zich meer geamuseerd dan tijdens deze wedstrijd, "eto goei" betekent in het Russisch "het is een lui". Van je eigen supporters moet je het maar hebben Om toch enige kans te maken om tenminste het stadion te vinden, heeft DAS de volgende overlevingsset "Russisch voor Ajax-supporters" samengesteld Met de volgende woordenschat kun je je in theorie uitstekend redden in Moskou Dus daar gaan we weer, trek de spiegel tevoorschijn en ga weer oefenen. Geneer je niet en oefen rustig met elkaar op de tribune We geven eerst de Nederlandse zin en direct daarna de Russische vertaling, om het niet te moeilijk te maken laten we het Cyrillische schrift weg. 20

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 20