en alle sponsors een prettige wedstrijd Bij onze stoeltjes aangekomen moeten eerst de vastgeplakte Staatsloterij-folders worden verwijderd, maar dan is het wachten op de aftrap Na vijftien minuten geouwehoer en reclames op het grote scherm kan ik voor het eerst tot mijn zoon spreken. Het heeft namelijk geen zin om de stembanden te overschreeuwen, want zinsbouw is in de Arena niet meer mogelijk. Voor mij zit een bejaarde man met zijn jongere dochter. Ik zie aan de man dat hij het één en ander over Ajax wil vertellen, maar het geluid van de speakers staat zo hard dat al zijn pogingen mislukken De dochter knikt beleefd "ja" en legt de hand om haar vader om zodoende blijk te geven van haar waardering voor dit originele uitje Een schrikbeeld doemt in mij op als ik denk aan mijn dochter van vijf. Zij houdt niet van voetbal en zoals zoveel dochters begrijpt ook zij niet waar die passie van papa vandaan komt. Hoe zou je zoiets ooit aan je dochter moeten verklaren? Tijdens de wedstrijd ben je (ook als je 80 bent) te veel met de wedstrijd bezig om het buitenspel voor de honderdste keer uit te leggen. Voor aanvang van de wedstrijd en tijdens de rust zijn dit de ideale mogelijkheden Maar helaas moeten we het dan stellen met Omo, Martinair, Philips, Opel, Roto Smeets en weet ik veel wat Ik kijk al jaren geen Champions League meer, omdat ik een tering hekel heb als Mora-kipkrokantjes nog door mijn beeldbuis vliegen, terwijl Ajax in de eerste minuut op voorsprong komt in een kolkend Bernabeu. Ik kijk al jaren geen Studio Sport meer, omdat hoofdpresentator Emiel Schelvis met de tot literair verheven zin "zo, en nu even boodschappen doen" aan komt zetten Om dit gezeik te ontwijken ga ik naar het stadion, zodat ik met mijn buurman de wedstrijd kan analyseren, de gemiste kansen kan vervloeken, de aankopen kan bekritiseren, het doelpunt kan nadromen en het hakje van de laatste man ter sprake kan brengen. Maar helaas, de reclames achtervolgden mij tot in het stadion. Met lede ogen, en vooral oren, wordt ik gedwongen om Ajax-Omo-Power en Melkunie-Ajax-koeien te aanschouwen. Gelukkig, de wedstrijd gaat beginnen De stadionspeaker heeft, na het vermelden van alle Ajax- sponsors (wederom het bekende rijtje, dat ik 's avonds in mijn slaap achterstevoren en binnenstebuiten kan oplepelen), de opstellingen omgeroepen. De wedstrijd is twintig minuten oud als Ajax-keeper Rasmussen de bal uittrapt Cheung verliest het kopduel van Brenato, maar Lopez kan nog net de bal doortikken naar Bodrinski Bodrinski vervolgens naar Meipinen, die speelt de bal door naar Chaucet, Tardinni probeert nog bij de bal te komen maar Aristopoles is hem net voor. McEwan neemt een sprint naar voren waar Boetelasi de snelle verdediger opvangt Von Glauschenkriger schiet vervolgens op de paal waarna Hulle Ulle de bal tegen de keeper schiet, de bal blijft op de lijn liggen, maar gelukkig is daar Kwaluki die met de punt van zijn maatje 50 de bal over de krijtstreep deponeert Mijn zoontje en ik springen op van vreugde, de speaker roept om "het doelpunt wordt u aangeboden door Philip Bellini" en de Ajax-show girls (onder leiding van Penny de Jager junior) doen hun befaamde Ajax-Macarena. Kortom, het is feest in de Arena! In de rust krijgen wij bij voorbaat het absolute dieptepunt van ons stadionbezoek gepresenteerd John de Mol Productions heeft de rechten op het entertainment in de rust tien jaar geleden opgekocht en sindsdien wordt iedere fan op een RTL4-achtige manier in de watten gelegd. Eerst komt opa Hans van der Togt met ons het Rad van Fortuin spelen, vervolgens mogen de vernieuwde Teletoeters hun muzikale talenten ten toon spreiden onder leiding van topcomponist Jantje Smit en uiteindelijk krijgen wij Show-time als toetje voorgeschoteld. Het is alsof ik de huiskamer niet ben uitgekomen. Ik wacht alleen nog op het moment dat we met z'n allen in de rust een zonnebankje kunnen nemen. Hups, Opel-Arena-stoeltjes achterover, zet 'm in de remote-sun-control, lampen aan en we zijn weer verzekerd van een heerlijk bruin kleurtje. Ik had twintig jaar geleden in actie moeten komen Toen had ik mijn stem moeten laten gelden en aan de bel moeten trekken, maar ik verzuimde. Ik kijk naar mijn zoontje, die het allemaal schitterend vindt. Hij zal nooit weten wat een ouderwetse voetbalavond, in een echt voetbalstadion met echte voetbalsupporters inhoud, omdat mijn generatie verzuimd heeft de opkomende reclame-epidemie in de kiem te smoren Na het staanverbod, het drugs-debacle en het oprollen van het F-Side-kartel eind negentiger jaren is deze twaalfde man hopeloos verloren gegaan Nooit meer die sfeer van voetbalsupporters, de geur van groen gras, de spanning voor de wedstrijd, het bekijken van het balletje hoog-houden van de Ajax-reserves en het warm lopen van de Ajax-spelers aan onze kant Het fenomeen voetbalsupporter is uitgestorven We zijn geworden tot de burgerlijke middenklasse, die elke week geëntertaind wil worden omdat wijzelf de creativiteit en de motivatie ontberen om zelf de sfeer in de tent te gooien 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1998 | | pagina 17