Onze mole in Schotland (Dit is een verzameling aan DAS gerichte mails afkomstig van een Ajax-supporter, DAS-verkoper en Celtic-aanhanger, tijdelijk studerend in Aberdeen) 16 november 1997 Ik ben gisteren naar de Old Firm op Parkhead geweest. Voor het eerst heb ik Paul en co zich zien misdragen t.o.v. de Huns. Ik kwam pas een uur voor de wedstrijd in de kroeg 'The welcome inn' aan, ik trof daar dus de hele gang al dronken aan. Toen zijn we met een taxi de London Road opgegaan, langs het café waar vorig jaar die jonge Celt is vermoord. Met een vlag uit het raam en provo-liedjes zingend werden de Rangers getergd. Met z'n vijven zijn we naast de Rangers-corner de taxi uitge gaan, waar de Celtic-administratie is. Daar liepen groepjes Celts en Rangers door elkaar, ik kon ze in ieder geval niet allemaal van elkaar onderscheiden. Het kleine mannetje Toni ging willekeurige Huns bekogelen met flessen en op een andere manier lastig vallen. Paul gaf zijn seizoenkaart aan mij, waarschijnlijk omdat ik met mijn onopvallende figuur een kleinere kans had om gearresteerd te worden(?) Elke passerende Hun werd door mijn groepje Celts lastig gevallen, ze gingen echter niet op de provocaties in. Helemaal op mijn gemak voelde ik me niet, want naar mijn idee konden ieder moment de Rangers-casuals verschijnen, als het nieuws bekend was dat vier mongolen naast het uitvak de Huns aan het lastigvallen waren. Volgens Paul worden na afloop van de wedstrijd op dezelfde plek altijd Celtic-supporters in elkaar geslagen. Maargoed, ze (we) hadden blijkbaar mazzel. Wat betreft de wedstrijd: Jansen hanteerde een waardeloze taktiek, namelijk de bal hoog voor de pot naar de twee zeer kleine spitsen. Dit resulteerde in veldoverwicht zonder kansen. Hoogtepunten: rood Gazza, goal Stubbs (laatste actie van de wedstrijd, stadion al half leeg). Dieptepunt: goal Negri, waarschijnlijk goed voor een "ten in a row" (uitslag 1-1). Om Celtic FC en zijn supporters beter te begrijpen, zal ik eens wat over de geschiedenis van Celtic vertellen. In 1888 werd Celtic opgericht als liefdadigheidsclub om geld in te zamelen voor de arme uit Ierland afkomstige en dus katholieke immigranten. Van het begin af aan is dè grote rivaal de Glasgow Rangers, de club voor de rijkere protestantse en Engels georiënteerde inwoners van Glasgow, geweest. Als je dit in je achterhoofd houdt, is de grote politieke geladenheid van deze voetbalclub begrijpbaar. Celtic is nu een een symbool voor alles wat Iers en katholiek is en dit zorgt ervoor dat elke thuiswedstrijd tientallen bussen met supporters uit Ierland komen. Door de sterke band met Ierland, gaat het grootste deel van de Celtic-songs over Ierland. Wat voor mij het meest wennen is, dat hiervan een niet onaanzienlijk deel over de IRA en de gevallen slachtof fers in Noord-lerland gaat. Deze heb ik nu alsnog maar geadopteerd, want ze zorgen er in ieder geval voor dat de supporters van de tegenpartij, speciaal Rangers, behoorlijk opgewonden raken. Celtic-fans zijn er ook zeer trots op dat hun supporters overal vandaan komen om hun club te zien, ja zelfs uit Amsterdam. Ik krijg dan ook altijd niet begrijpende blikken als ik hun uitleg dat de Amster dammers bij Ajax helemaal niet altijd zo dol zijn op al die "boeren". Het verleden wat voetbal betreft blijft Celtic wel altijd achtervolgen, hoewel het gekoesterd wordt. Het jaartal 1967 duikt te pas en te onpas op, in dat jaar won Celtic namelijk in Lissabon de Europa Cup I. Zullen wij 1995 net zo moeten gaan koesteren? Waarschijnlijk niet. De "nine-in-a-row" van Celtic, negen kampioenschappen op rij van 1966 t/m 1974, is net zo'n verschijnsel. Rangers had vorig sei zoen het record geëvenaard en het enige waar groen-wit Glasgow op hoopt, is dat dat record niet verbroken gaat worden. Dit is iets waar wij nooit voor hoeven te vrezen met feyenoord als aartsrivaal. Als laatste wat over de "Old Firm", de wedstrijden tussen Celtic en Rangers. De spanning in Glasgow stijgt dan tot grote hoogte. De "Old Firm" van gisteren op Parkhead eindigde dan ook in een chaos rond het stadion. De anders zo rustige Celtic-supporters voelen dan nog maar één ding, namelijk diepe, intense haat tegen de Rangers (een mooi voorbeeld hiervan is het afwijkende gedrag van Paul, die normaal geen vlieg kwaad doet, aan het begin van deze mail). Dit alles leidt natuurlijk wel tot een fantastische sfeer in het stadion. Met vriendelijke clubgroeten (zoals de heer van Plaag altijd afsluit). P.S. Paul vertelde me dat Van Plaag nu al voor (bijna) niets stadionverboden uitdeelt. Behoren jullie ook tot de "uitverkorenen"? 7

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 7