Supporters die op zeker willen spelen boeken bij Roever. Mocht deze vol zitten dan is er altijd nog een herkansing in de losse verkoop Worden supporters afgescheept met de restanten van Roever, zodat Ajax kan beweren dat er helemaal geen sprake is van koppelverkoop Is dit de reden dat de percentages zo fluctueren Opvallend is dat bij de minst interessante wedstrijden, Auxerre en Grashoppers, het percentage vrije verkoop het hoogst is. Claimt Roever het maximale aantal kaarten alleen als de belangstelling en dus de winstgevendheid maximaal is De conclusies van EZ De conclusies laten niets aan onduidelijkheid over Er is sprake van monopolie en dus per definitie van een economische machtspositie; Concurrentie wordt geweerd door de sponsor-overeenkomst en is een zware inbreuk op de mededinging en in strijd met het algemeen belang; Het verweer van Ajax dat het veiligheidsmotief de reden is voor de koppelverkoop, wordt als niet overtuigend gezien, zoals ook al door de UEFA zelf is aangegeven En als klap op de vuurpijl het dreigement van een ontbindend-verklaring van de sponsor-overeenkomst tussen Roever en Ajax een aanwijzing van EZ om de koppelverkoop te beëindigen Het dreigement van een ontbindend verklaring van de sponsor-overeenkomst zou natuurlijk een blamage van de eerste orde zijn en bovendien een unicum in de voetbalwereld. Wij kunnen ons voorstellen dat Ajax eieren voor zijn geld heeft gekozen en losse kaartverkoop, zij het zo beperkt mogelijk, weer heeft toegestaan. Het loslaten van de koppelverkoop redt Ajax van vervelende maatregelen. EZ concludeert als volgt"door deze verandering in het verkoopbeleid van Ajax heb ik besloten af te zien van optreden op grond van de Wet economische mededinging Tevens is hiermee mijns inziens de grondslag van uw klacht komen te vervallen". Hoe verder Je kunt je afvragen of de conclusie van EZ bevredigend is. Verheugend is dat er weer losse kaarten verkrijgbaar zijn, de ergerlijke monopolie-positie van Roever lijkt doorbroken. Roever is weliswaar een slag toegebracht, maar is nog steeds niet KO. Helaas zijn twee belangrijke vragen niet beantwoord Welk percentage van de toegangskaarten komt redelijkerwijs aan Roever toe, waar ligt de grens? Kunnen andere reisbureaus dan Roever nu ook arrangementen aanbieden Eerder hebben wij melding gemaakt van een andere interessante gedachte zoals die bij EZ leefde Overwogen werd de mogelijkheid van een zogenaamde tender-inschrijving door reisbureaus. Vooraf mag een aantal reisbureaus hun vervoersprijs per km opgeven bij een notaris. De goedkoopste vervoerder wint de strijd en mag zich gedurende een bepaalde periode dan het officiële 'Ajax-supporters-reisbureau' noemen. Concurrentie dus op het scherpst van de snede, geheel in het belang van de supporter. Helaas is deze gedachte verder niet uitgewerkt. Testcase de uitwedstrijd naar Bochum Dortmund-uit was in 1996 de aanleiding tot de klacht. We hebben de uitwedstrijd tegen Bochum als testcase beschouwd, het zijn vergelijkbare wedstrijden. Hoe is de kaartverkoop voor Bochum-uit geregeld Ajax ontvangt naar zeggen 1800 kaarten van Bochum en heeft hiervan 750 kaarten los verkocht via de SENS-punten, oftewel 42%. Een erg laag percentage gezien de korte afstand, welke supporter stapt er voor zijn lol in een bus. De auto is sneller en goedkoper. De sluitingsdatum bij Roever was 25 november, de losse verkoop startte op 28 november. Vooraf was al duidelijk dat de belangstelling voor de uitwedstrijd enorm groot zou zijn

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 5