Voor het voetbal komen ze niet Supporters? Freek: "Wie wil vechten komt maar bij mij' Busvervoer is groot succes HILVERSUM, dinsdag Televisie-presentator Frank Masmeijer was af gelopen zondag toch wel een paar keer ,,goed bang". Bijvoorbeeld toen Ajax-supporters bij het binnenrijden in Eindhoven, massaal op het dak van 'zijn' auto bus klommen. door CHARLES SANDERS Of op de tribune, omringd door Amsterdammers, toen PSV voor de vierde keer scoorde en daarmee de wed strijd in Eindhovens voordeel besliste. ,.Het blijven vreem de snuiters, die supporters. Het ene moment zijn het je beste vrienden, het andere moment slaat de vlam in de pan en is het oorlog," zegt hij. Geprikkeld Masmeijer was één van de VIP's die in dertien autobus sen met ruim 500 Ajax-fans meereed van Amsterdam Ajax-supporters wachten In en op de bassen op de terugreis naar Amsterdam, na PSV-AJax. naar Eindhoven en terug Een poging van de hoofdste delijke club om hel vandalis me binnen de perken te hou den en supporters toch in staat te stellen dc voetbaltop per bij te wonen. Volgens Frank Masmeijer een geslaag de poging, want zonder het meereizen van de bekende persoonlijkheden was het niet rustig gebleven. De quizmaster: ,,Er zijn geweest dat die jongens door het lint dreigden te gaan. Wij waren er toen om de gemoederen te kalmeren. Zo heb ik een aantal suppor ters van het dak van dc bus weten te krijgen door rustig praten. Wanneer ze inzien dat je hen serieus neemt, hen niet als 'dom vee' beschouwt, zijn ze best voor rede vatbaar. Maar het blijft spitsroeden lo pen. Sommige jongens zijn zó snel geprikkeld dat ze plotse ling een waas voor dc ogen kunnen krijgen en er op los gaan timmeren. Gaat het dan fout, dan sta je er met je bekende kop wel tussen. En tien tegen een dat ze Frank dan ook even te grazen nc- Gelukkig bleef hem dat be spaard. In het begin werd Frank wel een paar keer uit gescholden, maar door grijn zend terug te schelden werd hij snel geaccepteerd. Er wa ren voor, tijdens en na de wedstrijd vrijwel geen onge regeldheden iVan o c sportredactie) AMSTERDAM - Het vervoer per bus van ongeveer vijfhon derd Ajax-supporters naar het PSV-stadion in Eindhoven en te rug is zonder noemenswaardige incidenten verlopen De 500 sup porters van de beruchte F-Side maakten de reis zonder politie begeleiding. maar in aanwezig heid van Amsterdamse be roemdheden zoals Koos Albers, Sjaak Swart en Freek de Jonge Hel Ajax-bestuur. dat voor deze opzet koos. kon na afloop dan ook terugkijken op een succes vol experiment. De reis vond plaats in 14 bussen waardoor er een colonne ont stond van zon 400 meter op de snelweg naar Eindhoven, 's Mor gens maakte algemeen direc teur Van Eijden van Ajax de sup porters in het clubhuis van de F Side duidelijk waar het om ging "Deze reis moet rustig verlopen, anders zijn de gevolgen duide lijk. Dan weten we niet meer wel ke voetbalclub ons nog ont vangt." De binnenkomst van de komiek Freek de Jonge wekte hilariteit bij de fans. De Jonge pareerde die met de opmerking: "Wie wil knokken komt maar bij mij in de bus." De komiek werd op- de schouders gehesen en naar de bus gebracht Maar na afloop van de reis was zijn Cabaretier en 'seniorsupporter' Freek de Jonge, zit klem tussen de aanhang uit De Meer die bij wijze van experiment per bus van Amsterdam naar Eindhoven werd vervoerd. fotoanp den. ontgel Een aantal begeleiders sprak na afloop echter van een rustig tochtje dat veel weg had van een schoolreisje. Ine van Brenk, meereizend als beleidsmede werkster van het Amsterdamse stadhuis, vond het belangrijk dat de reis rustig was verlopen zonder een grote politie-inzet. "We hebben vanaf het begin ge zegd dat we het zelf moesten doen In die zin is dit experiment geslaagd Ajax-directeur Van Eijden sprak van een "ludieke actie om de controle in de bussen mogelijk te maken. Maar dit kost het be stuur zoveel energie dat we snel moeten praten over een andere aanpak We hebben als Ajax be stuur nu wel duidelijk gemaakt dat het ons ernst is mei de aan pak van voetbalvandalisme" T Mulder, lid van de scheidsrcch (ercoinmissic, was te spreken over het vervoer per bus. "De groep is daardoor gesplitst en makkelijker in de hand ie hou den. Dit vervoer is beter dan die Ook dc supporters vonden de busreis wel geslaagd "Dit is veel leuker dan die rotte trein die al lijd vergeven is van de politic Bovendien hoeven we nu ook niet meer te lopen van station naar stadion Je wordt voor de deur opgepikt, voor het stadion gebracht en weer thuis voor de deur afgezet Voor en nn de voetbalwedstrijd PSV-Ajax heeft de Eindhovense politic zes supporters aangehou den wegens baldadigheden, ver melingen en wapenbezit Het gaat om drie aanhangers van PSV en drie van de bezoekende club Bovendien heeft de politie twee PSV supporters aangehou den die nog werden gezocht in verband met het bekogelen van een trein met aanhangers van FC Den Bosch, twee weken gele den. Daarvoor werden al eerdei acht verdachten ingerekend Vlak voor het begin van de wed strijd moest de brandweer van Philips er met een ladderwagen aan te pas komen om een dooi PSV supporters losgewrikte me talen plaat van het stadion te verwijderen Die plaat dreigde naar beneden te vaJlen. Dat zou een gevaarlijke situatie kunnen opleveren, aldus de politie Op het station onderschepte de Eindhovense politie 56 suppor ters van Ajax. 35

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 33