Weerwoord Van Praag nietszeggend In zijn weerwoord op mijn beschuldigingen lijkt voorzitter Michael van Praag zich in vreemde bochten te moeten wringen om de kritiek op zijn supportersbeleid te pareren. Er worden zelfs lasterlijke aantijgingen over mijn "leidersrol" bij een bestorming wederom uit de kast gehaald. Wil de heer Van Praag, in navolging van de heer de Roever, soms ook voor smaadschrift of laster worden aangeklaagd? Opnieuw wordt er op elastische wijze met de feiten omgegaan, hetgeen mijn eerdere stellingen eerder onderschrijft dan dat hier afbreuk aan wordt gedaan. Zo is de poging van Van Praag om met terugwerkende kracht een gestuurde rekening tot grap te bombarderen, misplaatst en hoogst ongeloofwaardig. Te meer daar bekend is dat serieus overwogen is de vordering, als voorbeeldactie, langs juridische weg te laten incasseren. Een dreigende negatieve publiciteit heeft Van Praag van gedachten doen veranderen. Vuurwerk Opnieuw probeert Van Praag lezers ervan te overtuigen waarom er geen vuurwerk in de Arena mag worden afgestoken. De rook zou de ademhalingsorganen van de supporters op de 2e ring kunnen irriteren. Dit klinkt in eerste instantie volstrekt redelijk. Toch worden we ook hier weer bij de neus genomen. Was er bij de openingswedstrijd tegen AC Milan soms geen vuurwerk en komen de Amsterdam Admirals toevallig ook niet, begeleid met veel vuurwerk, het veld op? Nog geen twee maanden geleden organiseerde Pon het "Volkswagen Event" in de Arena. Ruim 40.000 genodigden hebben een spetterend vuurwerk mogen aanschouwen, nota bene met een gesloten dak. Voor zover bekend hebben alle aanwezigen dit overleefd. Eerder hebben wij Van Praag met deze precedenten geconfronteerd, evenals met zijn eerdere beloftes. Toch blijft de voorzitter halsstarrig vasthouden aan zijn redenatie. Het gezwaai met ƒ10.000, voor een compenserend feest, heeft op de supporters geen enkele indruk gemaakt. Dan maar helemaal geen festiviteiten, laat maar zitten. Arena-card Het zichzelf opeens als machteloze speelbal beschouwen in de kwestie van de verfoeide Arena-card is bij nader inzien ook merkwaardig. Is dit de daadkrachtige voorzitter die zich op voorhand al neerlegt bij beslissingen van derden? Is het Van Praag ontgaan dat Ajax met twee personen in de Raad van Commissarissen van de Arena is vertegenwoordigd en dus meer dan voldoende invloed heeft op de besluitvorming hierover? Of gaat het ook hier weer om het geld? Moeten de gedane investerin gen in bijvoorbeeld apparatuur eerst worden terugverdiend, voordat er weer met normaal geld en tegen normale prijzen kan worden betaald? Sfeer Opnieuw beklaagt Van Praag zich erover dat de F-Side het weer zo nodig moest vinden, om brand te stichten in het stadion. Van Praag overdrijft en weet drommels goed dat er op verschillende plaatsen kleinere brandjes zijn geweest. Zie de foto van de brand aan de Noord-zijde. 29 In een reactie op AT5 op mijn artikel uitte Van Praag zelfs de beschuldiging dat de huidige strenge veiligheidsmaatregelen te denken zijn aan het wangedrag van de F-Side. Nog maar enkele weken geleden stelde dezelfde Van Praag in de Voetbal International "Afgezien van het exces Beverwijk, heeft zich het laatste jaar rondom uitwedstrijden van Ajax niets afgespeeld. Het gaat goed, steeds beter". Stadionverboden Van Praag is nog steeds van mening dat actie voeren in deze kwestie misplaatst is en dat dit middel pas in het uiterste geval toegepast zou mogen worden. Opnieuw blijkt dat voorzitter en supporters op volstrekt verschillende golflengtes met elkaar communiceren. Van Praag heeft doelbewust van deze onbeduidende kwestie een hot-item gemaakt. Op de stadionverboden is door supporters met ongeloof en woede gereageerd. Er is inderdaad verschillende malen gewaarschuwd, maar wie kan dit soort draconische straffen serieus nemen? De verhoudingen bij Ajax zijn kennelijk zodanig dat Van Praag de dienst uitmaakt, zijn wil is wet en tegenspraak wordt niet geduld. Want is het niet vreemd dat seizoenkaarten door slechts één persoon ongeldig verklaard kunnen worden? Van Praag klaagt supporters aan en verzint ook nog eens de straffen. Het enige wat supporters in dat geval res.t, is een gesprek aan te vragen met Van Praag. Zoals in de tijd van het kabinet Lubbers het "torentje" een dubieuze rol speelde in een oncontroleerbaar schemergebied, tegenwoordig is er een variant op de burelen van Ajax. Zich in de ogen van Van Praag misdragende supporters mogen zich op kantoor melden voor een gesprek met de grote roerganger. En natuurlijk toon je, zoals Van Praag stelt, begrip want je wilt je seizoenkaart weer terug. Frappant is dat sommige supporters zich nog gematst voelen ook, slechts twee wedstrijden stadionverbod in plaats van 5 maanden. De actie Van Praag vindt het eigenlijk maar griezelig dat een kleine groep mensen erin slaagt om 4000 supporters alles te laten doen wat zij willen. Hoezo, alles laten doen? Valt een zwijgactie van 35 minuten, met aansluitend wat gezang, onder de noemer van een gevaarlijke actie? Wij vinden het verplichte gezwaai van 45.000 supporters met een plastic vlaggetje op die vreselijke muziek van Andre Riéu vele malen enger. Wat is er met de spontaniteit op de tribunes gebeurd? Wordt het supporterskoor straks ook vanuit de ereloge gedirigeerd? De Ajax Ster Het fanzine De Ajax Ster is het niet-commerciële antwoord op de zorgvuldig geregisseerde en gelikte Ajax-berichtgeving, zoals die de laatste jaren de huiskamer wordt ingeslingerd. Van Praag betreurt de eenzijdigheid van het blad en eveneens dat slechts vier of vijf mensen bepalen wat de F-Siders voorgeschoteld krijgen. Alsof Van Praag niet zelf alle touwtjes in handen heeft van zijn Ajax Magazine, zijn Ajax Life blad van zijn supportersvereniging. DAS is onafhankelijk, kritisch en komt op voor de belangen van gewone supporters. Supporters belangen en clubbelangen lijken tegenwoordig helaas steeds meer uiteen te groeien. Kritiek op de voorzitter wordt door Van Praag maar al te gauw afgedaan als het voeren van een hetze en het creëren van een vijandige sfeer. Maar wie moet er anders kritiek leveren? Bijna alle berichtgeving is gecontroleerd, wie komt er nu werkelijk op voor supportersbelangen? Alleen DAS durft de bij veel supporters heersende ongenoegens kenbaar te maken door te publiceren over de slechte kaartverdeling, dure Roever-reizen, Arena, SENS, Arena-card, de lange rijen voor het stadion, persoonsgebonden clubcard, de stadionverboden en ga zo maar door. Wij steken onze nek uit en proberen met argumenten aan te tonen, dat door al deze ontwikkelingen het voetbal steeds meer een "technocratische" elitesport wordt en steeds minder een "spontane" volkssport. Dat onze publicaties Van Praag niet altijd goed uitkomen is jammer, maar daardoor laten wij ons niet weerhouden. En als Van Praag meent dat er veel betere gesprekspartners zijn te vinden dan de groep "Pieloor Co", zoals men ons bij Ajax altijd smalend noemt, dan moet Van Praag dit gewoon doen. Wij zijn gaarne bereid hiervoor kosteloos een oproep te plaatsen. Ronald Pieloor

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 29