Vertegenwoordigers F-Side voeren een hetze tegen Ajax //if /2/rr*S Ajax doet er alles aan het de supporters naar de zin te maken. Dat geldt ook voor de F-Side, meent Michael van Praag. In het artikel 'Machtsspel van Van Praag ten koste van Ajax-supporters' van de hand van Ronald Pieloor (Het Parool van 27 november) staan volgens de Ajax-voorzitter onjuistheden. LS GEVOLG VAN het drama in het Heizel-stadion enke le jaren geleden, waarbij tientallen voetbalsuppor- ters om het leven kwa men. heeft de Fifa besloten dat stadions met ingang van het seizoen 1998/"99 geen staanplaatsen meer mogen heb ben. Om die reden zijn er in de Amster dam Arena, thuishaven van Ajax. geen staanplaatsen meer. De wens van een deel van de F-Side tijdens de wedstrijden te blijven staan. MICHAELVANPRAAG omdat je club staande toezingen met veel meer overgave kan dan zittend. kan ik mij goed voorstellen. Echter, on- selen. heb ik een van de medewerkers aat gewerkt en geen vragen gesteld danks mijn begrip hiervoor, zou ik de F- van Ajax verzocht Pieloor te vragen na over het feit dat er nog geen nieuwe Side nooit officieel toestemming kün- afloop van de wedstrijd even bij mij datum was. In die periode leverde de F- nen geven om te blijven staan, daar een langs te komen. Ronald Pieloor kwam Side zelfs, uit tevredenheid over de dergelijke attitude van het Ajax-be- echter niet zelf. maar stuurde iemand gang van zaken, een taart af bij Ajax. stuur onverbiddelijk tot sancties van anders. Ik heb zijn 'stand-in' gevraagd Pas in september hebben wij weer Fifa. Uefa en KNVB zou leiden. Pieloor te bewegen contact met me op vergaderd. Dat komt niet door laks- Momenteel staat een grote groep F- te nemen, omdat ik niet meer in het heid, het gebrek aan interesse onzer- Siders in het midden van vak Zuid en ik bezit van zijn telefoonnummers was. zijds, of de gedachte om de F-Side aan zou wellicht best hebben kunnen doen Doch ook dit verzoek werd genegeerd, het lijntje te willen houden. Het waren of ik dat niet zie. ware het niet dat zij De wedstrijd daarna werd. mede on- de vechtpartijen op de AIO en de fatale op plaatsen staan waar andere mensen der leiding van Pieloor. door een aantal gebeurtenissen in Beverwijk die ons voor betaald hebben en die graag op F-Siders de hoofdtribune bestormd en hebben doen besluiten even een stap hun eigen plaats willen zitten. Boven- een zaaltje, waar zich gasten van onze terug te nemen, dien staan zij ook op de trappen en hoofdsponsor bevonden, met geweld Ik heb dit jaar diverse keren met opgangen, waar niet alleen de brand- bezet. Daarbij braken glazen en werd Ronald Pieloor via Internet gecommu- weer bezwaar tegen maakt, ook F-Si- een dure jas van een van de gasten niceerd. Zijn laatste mailtje dateert van ders die een plaats direct grenzend aan gestolen. Dat heeft geleid tot een ge- 6 november. Hij is in het bezit van al de trappen hebben en willen zitten, sprek. mij" adressen en mijn telefoonnum- worden nu gedwongen de wedstrijd Tijdens dat gesprek kwam de groep mers. Die gebruikt hij niet. maar ziet staand te volgen. Wij krijgen daar van acht een lijstje met elf punten, wel kans om een fax naar de suppor- klachten over en ook ten opzichte van waarvan zeven al meteen werden inge- tersvereniging te sturen met de vraag die F-Siders heeft Ajax verplichtingen, willigd. Andere punten vroegen meer een standpunt in te nemen inzake de Om eventuele problemen te voorko- tijd. Over het belangrijkste punt. de huidige problematiek. Ik ben voor hem men ben ik tijdens de Europa-Cupwed- terugkeer van F-Siders naar het( vak dus verre van onbereikbaar, hij wil mij strijd tegen Maribor het vak opgegaan om de betrokkenen persoonlijk te vra gen niet op de trappen te gaan staan. Dat mocht'helaas niet baten: integen deel er kwamen er steeds meer. Beroep Vervolgens heb ik bij de competitie- Zuid, waren we het meteen eens. al was kennelijk niet benaderen, er een verschil van inzicht wanneer dat Ik vind actie prima, maar pas als zou moeten gebeuren. Wij wilden aan degene van wie je wat wilt niet voor het eind van het seizoen een grote en- reden vatbaar is of niet wil praten. Dat quête onder de bezoekers van het sta- is hier dus niet aan de orde. dion houden om pas daarna tot verhui- lk geef toe dat een klein aantal zaken zing over te gaan. terwijl de F-Siders nog niet tot tevredenheid is afgehan- rhet met de winterstop al geregeld wil- dcld. zoals bijvoorbeeld de Arena card, wedstrijd tegen MW een brief laten den hebben. Het is juist dat het aan de maar dat zijn zaken waarvoor we van verspreiden, waarin ik een dringend enorme inzet van Ronald Pieloor te derden afhankelijk zijn en waarbij het beroep heb gedaan op de medewerking danken is dar er tijdens de winter al Ajax domweg aan zeggenschap ont- van aUe betrokkenen. Mij zou anders veel F-Siders verhuisd konden worden, breekt. Er staat wel tegenover dat wij geen andere mogelijkheid overblijven Pieloor heeft in die periode wekelijks posittefmeedenken.getuigeonsseneu- dan het nemen van sancties in de vorm op ons secretariaat geholpen een en ze aanbod een aantal F-Siders. de zoge van langdurige stadionverboden, zo ander mogelijk te maken. Die deelver- naamde zangleiders, op kosten van schreef ik. Gedurende die wedstrijd heb huizing toen en een inmiddels door Ajax een wedstrijd in Engeland te laten ik mij opnieuw op het vak begeven om Ajax gehouden Nipo-enquête maakten bezoeken om ideeën en yells op te doen deze supporters de gelegenheid te ge- een enquête onder 50.000 stadionbe- die de F-Side dan weer kan gebruiken, ven met mij te discussiëren. zoekers uiteindelijk overbodig. Er is een sfeertcam waar de F-Side Vervolgens werd er nog een artikel De vergadering in januari 1997 werd ruim in vertegenwoordigd is. Dat team van mij in het Ajax Magazine gepubli- inderdaad afgezegd, maar de reden was moet er voor zorgen dat er nieuwe, ceerd met dezelfde boodschap, echter niet onduidelijk en is hun medegc- sfeerverhogendc dingen worden be- nu op indringender toon. Toen het ge- deeld. Ik was namelijk voor mijn be- dacht, zoals de toilctrollen tegen Udine- wenste resultaat uitbleef, vielen - ook drijf op reis. Pieloor heeft in februari en se. waar Ajax 13.000 gulden voor be- tot mijn spijt - zoals reeds aangekon- maart nog incidenteel op ons secretari- schikbaar stelde maar die door enkele digd. de eerste negentien stadionverbo den. In een brief aan de betrokkenen gaven wij. zoals altijd, de gelegenheid contact met ons op te nemen indien zij van mening waren ten onrechte te zijn bestraft. Zo zijn reeds daags voor de F- Side-actie tijdens de competitiewed strijd van Ajax tegen De Graafschap een behoorlijk aantal opgelegde sta dion-verboden verminderd, dan wel te ruggedraaid; in bepaalde gevallen bleef de straf bleef. Opmerkelijk is wel dat betrokkenen verklaarden onze argu menten volledig te kunnen begrijpen. Mijn bezwaar richt zich niet zozeer tegen het feit dat andere F-Siders soli dair zijn en protest aantekenen, maar wel tegen de manier waarop dat ge beurt. Ik moet daarvoor terug naar het begin van het vorige seizoen. Tijdens een van de eerste thuiswedstrijden hing Ronald Pieloor een groot span doek op. waarmee hij zich onder meer afzette tegen onze sponsor Roever. Om hierover van gedachten te kunnen wis- FOTO WFA/SOENAR CHAMID andere F-Siders weer in brand werden gestoken, zodat Ajax van de Uefa daar weer een boete voor kreeg. Het door de supporters gewenste af scheidsfeestje voor trainer Louis van Gaal is niet door mij verboden, lk heb indertijd toegezegd dat het op een F- Side-manier mocht gebeuren. Alles was wat mij betreft goed, behalve een ding: vuurwerk. Het is heel simpel, wij kun nen vuurwerk in de Arena niet toe staan omdat de rook niet onder het dak wegkan. De rook nestelt zich onder het dak. waardoor de mensen op de tweede ring ademhalingsproblemen en irrita ties kunnen krijgen. Dat heb ik een van de organisatoren trachten uit te leggen, maar tevergeefs. Ik heb daarentegen wel. in navolging van de supportersver eniging. 10.000 gulden ter beschikking gesteld, zodat de F-Side 20.000 gulden ter beschikking had om een feestje te bouwen. Alles was goed, behalve vuur werk. De F-Side heeft toen zelf het feest je geannuleerd. Dat een supporter Joark ten slotte meent om uit balorig heid 4000 door ons verzorgde en voor andere mensen bestemde banieren te moeten weghalen, vond hij zelf ludiek. Wij vonden het toen ludiek hem daar voor een rekening te sturen, die hij na een prettig gesprekje overigens niet heeft hoeven betalen. Van het door Pieloor onafhankelijk genoemde blad Ajax Ster is hij zelf (hoofd)redacteur. Het blad is wel kri tisch. maar niet objectief. Het fanzine is mij zeker, zoals Pieloor zegt. geen doorn in het oog; ik lees het graag. Zo kan ik dus constateren dat dit blad en vooral de Internet Site er toe bijdraagt dat er momenteel tegen Ajax in het algemeen en tegen mij in het bijzonder op alle fronten een vijandige sfeer wordt gekweekt. Machtsspel Dat vind ik een gevaarlijke ontwikke ling die uiteindelijk kan escaleren, te meer daar de lezers alles slechts van één kant vernemen. Als je ziet hoe vier of vijf mensen die verantwoordelijk zijn voor wat de F-Siders in de Ajax Ster en op Internet krijgen voorgeschoteld, voortdurend en vaak tegen beter we ten in blijden berichten hoe slecht alles bij Ajax wel is en vervolgens daardoor in staat zijn om 4000 mensen in een vak bij Ajax tegen de Graafschap alles te laten doen wat zij willen, moet een normaal denkend mens zich toch'wel afvragen wie hier nu eigenlijk een machtsspel speelt, waarbij list. intrige, stemmingmakerij en ego's bepalende factoren zijn. Aan de hand van de vele telefoontjes die ik dezer dagen met F-Siders heb gevoerd, merk ik dat er een geheel andere attitude ontstaat wanneer men de zaak ook eens van een andere kant hoort, lk begin me dan ook af te vragen of de acht met wie ik nu om de tafel zit. van wie Ronald Pieloor woordvoerder is. de belangen van de F-Side nu echt wel zo goed behartigen als ze zelf doen voorkomen. De F-Side wil immers verbeteringen of toezeggingen van Ajax. Inmiddels is gebleken dat Ajax daar graag over wil praten en daar daadwerkelijk wat aan wil doen. terwijl vertegenwoordigers van de F-Side de mogelijkheden die daartoe zijn niet aangrijpen, maar doen voorkomen alsof Ajax doof is en vervolgens oproepen tot verbale of fy sieke actie tegen Ajax en haar voorzit ter. die daardoor uiteindelijk met veel minder bereidheid om de tafel gaat zit ten dan mogelijk was geweest. Juist dat gaat ten koste van Ajax supporters.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 28