achtsspel van ten koste van Ajax-supporters OALS GEBRUIKELIJK heeft Mi- chael van Praag met een per fect gevoel voor timing en acteertalent de actie van de I F-Side tegen de stadionver boden weten te reduceren tot volksver maak. De voorzitter van Ajax noemt het vertier, dat geen enkele indruk op hem heeft gemaakt. De zaak waar het werkelijk om draait en die een groot deel van de Zuid-tribune tot actie heeft aangezet, is volledig ondergesneeuwd. Als een paar duizend supporters uit protest geheel tegen hun natuur in zwijgend toekij ken. dan is er meer aan de hand dan Van Praag iedereen wil laten geloven. Want waar gaat het om Negentien supporters krijgen een stadionverbod van een jaar. omdat zij respectievelijk op de verkeerde plaats hebben gezeten, via de verkeerde opgang de F-Side heb ben betreden of omdat zij staande de wedstrijd hebben bekeken. Als deze 'wangedragingen' op deze wijze wor den bestraft, belooft dat weinig goeds voor de toekomst. Als supporters hierop reageren is de boot vervolgens aan. Michael van Praag hanteert hier een standaard scenario, zoals zelfs sectiebestuurder van de KNVB Sporre heeft mogen ondervin den; Sporre waagde het het geesteskind van Michael van Praag, de clubcard. te kritiseren. Want als er één ding is waar de Ajax-voorzitter gevoelig voor is. dan is het wel kritiek. Met verontwaardiging wordt er ge roepen dat het spel niet volgens de regels wordt gespeeld, dat supporters hem altijd op zijn 06-nummer kunnen bereiken, dat hij dag in dag uit voor de supporters bezig is. "Net nu Ajax vijf ton heeft geïnvesteerd, krijgen we dit weer. het is ook nooit goed". De klaag zang gaat er bij velen nog steeds in als zoete koek. terwijl de werkelijkheid iets genuanceerder ligt. Afspraken Samen met acht andere F-Siders ben ik vorig jaar in gesprek geraakt met Ajax. Ik heb moeten constateren dat het met de bereikbaarheid van de voorzitter wel meevalt. Afspraken worden regel matig niet nagekomen en stranden in vage beloften als 'lk bel je terug' of'Ik mail je nog wel'. Een afgesproken bijeenkomst in ja nuari 1997 is door Ajax zonder opgaaf van reden afgezegd. Als contactpersoon zou ik spoedig worden teruggebeld voor een nieuwe afspraak. En inder daad. na ruim acht maanden mochten wij weer op audiëntie bij onze voorzit ter. Dit wordt kennelijk verstaan onder een 'goede omgang met supporters'. Nog steeds gebruiken wij de 'eisen- lijst' uit september 1996 als leidraad voor de gesprekken. Een onderdeel hiervan is het verzoek vlaggen aan een stok tot bepaalde afmetingen te mogen meenemen in het stadion. Een sfeerver- hogende maatregel, zonder dat het de club een cent kost. Dit punt is door Ajax in beraad genomen, er zou nog op te ruggekomen worden. Al meer dan veertien maanden wor den we nu al door Ajax hierover aan het lijntje gehouden: telkens wordt be loofd hierop terug te komen en worden andere uitvluchten verzonnen. Op 23 september jongstleden zouden we 'echt' binnenkort een standpunt verne men. Helaas is er twee maanden later nog steeds geen reactie vernomen. De dure reizen van reisbureau Roe ver. sponsor en tot voor kort monopo- Negentien voetbalsupporters krijgen van Ajax een stadionverbod van een jaar, omdat zij op de verkeerde plaats hebben gezeten, via de verkeerde opgang de F-Side hebben betreden of omdat zij staande de wedstrijd hebben bekeken. Volkomen onterecht, vindt Ajax-supporter Ronald Pieloor. RONALD PIELOOR list. zijn eveneens een doorn in het oog van veel supporters. Regelmatig is ge vraagd om normale prijzen voor voet- balreizen, zodat zoveel mogelijk sup porters in de gelegenheid gesteld wor den de club te volgen. Ajax zou de kostprijs van voetbalreizen aan een analyse onderwerpen en zou daarover een oordeel vellen. Ook hier moeten we na vele maanden wachten constateren dat sponsor Roever met fluwelen hand schoenen wordt aangepakt. Vorige week kwam de commerciële aap uit de mouw. Ajax deelt fors mee in de op brengst van de voetbalreizen. Vorig jaar december heeft Van Praag tijdens het supportersoverleg de toe zegging gedaan, dat het afscheid van Louis van Gaal op de bekende F-Side manier gevierd zou mogen worden. Ook hiervan is het teleurstellende af loop bekend. Na veel gedraai en tijdrek- ken. werd het uiteindelijk verboden en moesten supporters te elfder ure een alternatief afscheid organiseren op een winderig trainingsveld. Als dan vervolgens het officiële af scheidsfeestje in de Arena op ludieke wijze wordt verstoord, doordat uit ba lorigheid zo'n 4000 plastic banieren van de stoelen worden gehaald, dan is het huis opnieuw te klein. De rancu neuze voorzitter presenteert de betref fende supporter zelfs een rekening van 1850 gulden voor dit 'wangedrag'. Eer der gemaakte toezeggingen worden ontkend of anders uitgelegd. Veel van deze zogenaamde misver standen hebben wij vorig jaar al zien aankomen. Niet voor niets is in de 'ei- sen-lijst' gevraagd om het schriftelijk vastleggen van gemaakte afspraken door een neutrale partij. Bevreesd voor het geduldige karakter van papier is dit punt door Ajax genegeerd. Er is door ons daarom zelf maar verslag bijgehou den. dat via het onafhankelijke blad 'De Ajax Ster' is gepubliceerd. Ook deze onafhankelijke en kritische berichtge ving over Ajax is de voorzitter een doorn in het oog. In diverse uitlatingen wordt gepoogd stemming te maken te gen de in zijn ogen leugenachtige be richtgeving in het fanzine. De inmid dels 4000 lezers weten wel beter. Van Praag wijst op de investering van 500.000 gulden, die door Ajax zou zijn gedaan om de F-Side bijeen te bren gen en die in sfeerverhogende maatre gelen is gestoken. Niemand heeft zich tot nu toe de vraag gesteld of het nor maal is dat in een nieuw stadion van ruim 200 miljoen al direct na opleve ring vijf ton in sfeerverhogende zaken moet worden geïnvesteerd om het nog een beetje op een voetbalstadion te la ten lijken. Bij een goed ontwerp zou hier direct al rekening mee gehouden worden. En afgezien van de graffiti die zo'n 120.000 gulden gekost schijnt te hebben, vragen wij ons af wat er met de rest van het geld is gebeurd. Ook de terugkeer van de F-Side zou Ajax handen vol met geld hebben ge kost. Ook hier kunnen we de vraag stellen waarom het zover heeft moeten komen. Door een organisatorische jan boel zijn F-Siders destijds over 47 ver schillende vakken in het stadion ver deeld. zonder dat hiervoor iemand ver antwoordelijk is gesteld. Als er dan ver volgens kosten gemaakt moeten wor den om deze fout te herstellen, kan dit niet de supporters worden aangere kend. Ook hier blijkt de gevolgde proce dure van eerst actie voeren en dan pas willen praten de voorzitter nog steeds te irriteren. Het zou beter zijn om de hand eens in eigen boezem te steken, dan alsmaar supporters een moreel schuldgevoel aan te praten. Andersom kunnen we ook stellen dat de F-Side Ajax juist geld uitgespaard heeft. Was het niet Ajax. dat vorig jaar Ajax-voorzitter Michael van Praag. FOTO GEERT VAN RESTEREN september riep dat alle 50.000 suppor ters geënquêteerd zouden worden en dat er een mega-verhuizing. inclusief hereniging van de F-Side. zou worden uitgevoerd Een uiterst kostbare en or ganisatorisch gezien hachelijke onder neming. En is het achteraf niet erg makkelijk voor Ajax geweest dat de F- Side in eigen beheer een enquête heeft uitgevoerd, zodat Ajax voor de vorm uiteindelijk slechts duizend supporters telefonisch door het Nipo heeft laten ondervragen En was het ook niet erg handig dat. dankzij de inzet van veel F- Siders. de verhuizing relatief goedkoop uitgevoerd kon worden? Aan het begin van dit seizoen eiste Van Praag al een tegenprestatie van de F-Side. De supporters moesten vanaf dat moment verantwoordelijkheid to nen en mochten er niet meer als eta lagepoppen bijzitten. Van Praag is op zijn wenken bediend, elke supporter zal kunnen beamen dat de sfeer weer is teruggekeerd. In zijn aanvankelijke en thousiasme heeft de voorzitter hiervan per e-mail blijk gegeven. Toch voldoet het supportersgedrag nog steeds niet aan de nieuwe fatsoens regels van Ajax. De aanjagers van de sfeer, de supporters op vak 127. weige ren te zitten en vinden dat zij staande veel beter hun club kunnen aanmoedi gen. Logisch, want welke zanggroep is in staat om dit zittend te doen? In tegenstelling tot hetgeen gesuggereerd wordt is dit een bekend 'probleem' voor Van Praag. Machtsspel Diverse malen hebben wij gesproken over de ongereserveerde plaatsen op de F-Side. Uit onderzoeken die wij vorig jaar hebben gehouden onder 2163 F- Side-supporters. blijkt dat 83 procent een vrije stoelkeus wil. Michael van Praag wilde desondanks koste wat kost vasthouden aan gereserveerde plaat sen. maar voegde hieraan veelbeteke nend aan toe dat het 'hem worst zou wezen op welke plaats supporters gaan zitten' en 'dat hij niet persoonlijk zou gaan controleren op welke stoel ie mand gaat zitten'. Wat deze toezegging waard is geweest, heeft een aantal sup porters inmiddels gemerkt. Een sta dionverbod van een jaar. op grond van een schimmig artikel in de huisregels van de Arena. Op grond van dezelfde huisregels is zelfs roken in het stadion verboden, formeel kan de sigaren ro kende voorzitter zichzelf nu een sta dionverbod geven. Ik kan zo langzamerhand beter de geloofwaardigheid van Michael van Praags supportersbeleid ter discussie stellen. Wel moet ik toegeven dat Van Praag een meester is in het bespelen van de publieke opinie met zijn ge kleurde uitlatingen en prachtige vol zinnen. Bij een nadere beschouwing kunnen veel van zijn gedragingen uit eindelijk geplaatst worden in het kader van een subtiel machtsspel, waarbij list. intrige, stemmingmakerij en ego's bepalende factoren zijn. Dat dit ten koste gaat van een deel van de supporters is duidelijk. Telkens weer blijkt Van Praag de schijn te wek ken dat de F-Side supporters onbe trouwbaar, ondankbaar, hardleers en onredelijk zijn. Hiermee wordt bewust een klimaat geschapen waarin getrof fen maatregelen als vanzelfsprekend worden beschouwd. 'Van Praag baalt van de F-Side'. kop te Het Parool op 24 november; welnu dit is geheel wederzijds.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 24