Van Praag, verziek het niet! Dit artikel handelt over de voorgeschiedenis, de actie en de gevolgen van de actie gericht tegen de 19 stadionverboden voor Ajax-supporters. Deze stadionverboden waren het gevolg van "het staan op een zittribune", "het via een verkeerde opgang het vak betreden" en "het op een verkeerde plaats zitten". De actie kreeg de naam "Van Praag, verziek het niet". Deze naam werd ontleend aan de -inmiddels mislukte- actie 'Voetbal, verziek het niet". De aanval op de zanggroep via het Ajax-Magazine Het begon in het november-nummer van het Ajax-Magazine, de aanval van Michael van Praag tegen het "staangedrag" van de zanggroep van de F-Side. En meteen ging Van Praag al de fout in door te stellen dat deze supportersgroep ook de groep is "die er door hun gedrag in het verleden en heden voor zorgen dat er voor uitwedstrijden vervelende maatregelen moeten worden genomen, zoals combi- reizen". Van Praag weet echter donders goed dat de zanggroep hiervoor niet verantwoordelijk is. Hij moet deze zanggroep dan ook niet beschuldigen van daden waarvoor zij niet verantwoordelijk is! Ook praat Van Praag de F-Siders een schuldgevoel aan door te stellen dat "de verhuizing (van en naar de F-Side) ten koste van vele seizoenkaarthouders is gegaan, die nu veelal met een mindere plaats genoegen moeten nemen". Dit is echter niet terecht. In het eisenpakket van vertegenwoordigers van de F-Side* is immers de volgende passage opgenomen: "Geen enkele supporter zal onder dwang worden verplaatst. Wellicht dat aan vertrekkende supporters van de Zuid-zijde of certificaathouders een passende compensatie moet worden geboden". Dit is door het Ajax-bestuur bevestigd door de uitspraak: "alleen degenen die weg willen, hoeven weg"**. Als supporters er door de verhuizing op achteruit zijn gegaan, dan is dit dus öf de schuld van het bestuur óf van de supporter zélf, maar niet van de F-Siders! Waar het echter voornamelijk om ging was het volgende. De supporters die zich midden boven in het vak ophouden zouden andere supporters hinderen door te staan. Dat is erg vreemd, omdat iedereen mag gaan zitten waar hij of zij wil. De afvaardiging van het Ajax-bestuur heeft immers tijdens de vergadering van 7 november 1996 de vertegenwoordigers van de F-Side toegezegd*** dat "stickers op die stoelen zullen worden geplakt die als niet-gereserveerd zullen worden beschouwd" (de "nieuwe F-Side" dus). Ondanks dat het plakken van stickers nog steeds niet is gebeurd (vergeten? geen budget?), is de toezegging dat dit zal gaan gebeuren nooit ingetrokken. Mede gezien de uitspraak van Van Praag "dat hij er geen bezwaar tegen heeft dat F-Siders gaan zitten waar ze willen, zolang iedereen het hier mee eens is"**** en andere soortgelijke uitspraken (zie het artikel van Ronald Pieloor op blz. 23) lijkt het ons duidelijk: je mag gaan zitten waar je wil, als anderen hier maar geen bezwaar tegen hebben. Overigens kan de uitspraak van Van Praag "Daarom hoop ik toch niet dat de F-Side als etalagepoppen blijven zitten. Dan is alles voor niets geweest. Dan doen we niets meer" niets anders betekenen dat hij wil dat de F-Siders gaan staan. Ondanks deze uitspraken dreigt Van Praag de zanggroep met een pakket maatregelen en -als de zondaars doorgaan- langdurige stadionverbo den. De stadionverboden Ondanks de stoere taal in het Ajax-Magazine namen wij aan dat het niet zo'n vaart zou lopen met de maatregelen, laat staan met de stadionverboden. Er was toch immers nauwelijks iets aan de hand? Met verbazing lazen we dan ook in Voetbal International van week 47 dat Van Praag als een ervaren croupier in één keer 19 stadionverboden had uitgedeeld, zonder dat de redenen hiervan in deze VI werden vermeld. Door het ontbreken van de redenen én het direct uitdelen van deze stadionverboden, voel je op je klompen aan dat er iets behoorlijk fout zit. Gelukkig namen enkele gedupeerden direct contact op met onze redactie, zodat wij in no-time wisten dat de straffen in geen enkele verhouding stonden tot de "misdrijven". Overleg met een aantal supporters leidde er toe dat er werd besloten actie te gaan voeren om onze gedupeerde mede-supporters te helpen. Maar uiteraard ook om dergelijke praktijken in de toekomst te voorkomen. zie DAS nr. 1, blz. 9, punt 6 zie DAS nr. 2, blz. 16, eis nr. 1 zie DAS nr. 2, blz. 16, eis nr. 4 zie DAS nr. 7, blz. 27. bij zie DAS nr. 8. blz. 19, onderste alinea 21

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 21