De bendes van Milaan (deel 1) In Los Angeles beheersen twee kleuren de straten in een wijk als Compton. De rivaliserende bendes zijn gesplitst in twee kampen, namelijk de Crips en de Bloods. Ze onderscheiden zich door een bepaalde kleur te dragen. De Crips vertegenwoordigen het blauw, terwijl de Bloods het toepasselijke rood dragen. Er is slechts één stad in de wereld die op basis van dezelfde kleuren in tweeën wordt gesplitst en dat is Milaan, de hoofdstad van Lombardije en voetbalbolwerk van Italië. Hier zetelen de tweede en derde club van het land die afwisselend elke week te bewonderen zijn in de "Arena" van de stad. De roden noemen dit stadion het San Stro, terwijl de blauwen het de naam Guiseppe Meazza hebben meegegeven. Beiden zijn vernoemd naar een legendarische strijder van de club. De blauwen schuilen zich achter de naam Internationale, terwijl de roden de naam van de stad hebben overgenomen Milan (zoals in de volksmond uitgesproken) Net zoals de Bloods en de Crips in L A. hebben ook de roden en de blauwen uit Milaan hun eigen subgangs. Deze staan te boek als supportersverenigingen of supportersclubs, maar wat weten wij DAS-lezers daarvan? In deze aflevering het eerste deel over de bendes uit Milaan, te beginnen bij de roden In de volgende DAS vervolgen wij met de blauwen van Inter. De roden noemen zichzelf Milanista en hebben, net zoals de Bloods, de grotere aanhang Milan is de oudste club van de stad, opgericht in 1899, en heet de club van het "volk" (de armen) te zijn. De roden kunnen rekenen op de steun van 6 miljoen aanhangers en telt 1.280 bendes met in totaal 180.000 leden De meest frappante bende buiten het schiereiland is Milan Club New York. Een paar keer per jaar verlaten zij de Big Apple voor onder andere de derby tegen de blauwen, het treffen tegen de witten (de grootste club van Italië, genaamd Juventus) of voor grote wedstrijden tegen andere roemruchtige clubs uit Europa. Milan kent vervolgens grote bendes in andere voetbalbolwerken, namelijk Torino en Roma In Oranjeland zou zoiets neerkomen op Ajax Club rotterdam en Ajax Club eindhoven, met gezamenlijk meer dan 8 000 leden! Alle rode subgangs staan in de schaduw van de twee grootste gangs uit Milaan. Deze hoofdbendes bevinden zich in de heilige voetbaltempel op de tweede ring achter het goal rechts van de hoofdtribune, in de vakken 201 tot en met 213. De leiders - met daaromheen de fanatiekste en trouwste volgelingen - houden zich op in vak 206, oftewel het episch centrum van waaruit elke sfeeractiviteit in alle hevigheid losbarst (in Amsterdamse termen: vak 127). Deze fanatieke tribune creëert een buitenaardse atmosfeer in het stadion. Met de volgende wapens probeert men de vijandige kleur aan de overkant te verslaan: vlaggen, banners, slierten, vuurwerk, toiletrollen. snippers, spandoeken en een oorverdovend gezang ondersteund door ntmische trommels. Over de gehele tweede ring staan boxen opgesteld die zich richten op de tifosi van Milan. Zodra het eerste fluitsignaal heeft geklonken begint een voorzanger met een microfoon twee keer vijfenveertig minuten het gehele liederenrepertoire van de roden te zingen Zijn stem wordt alleen het zwijgen opgelegd als de rode gladiatoren op het slagveld een gevoelige tegenslag aan de vijandelijke kleur hebben opgelegd in de vorm van een doelpunt. Wat volgt is niet met een pen te beschrijven. Een bom ontploft; want wie in vak 205 zat, kan twee minuten later in vak 209 worden teruggevonden en andersom. Zelfs een concert van Metallica kan geen beter pogo-festijn imiteren en geen stukje grond op deze aardbodem heeft meer vallende, springende, hossende en vliegende mensen boven zich gehad als op de nogal paradoxale Tribuna Blu (blauwe tribune) van de roden (zij spreken liever over de Curva Sud). Vanaf het veld gezien wordt het linker gedeelte van deze tribune in beslag genomen door de Fossa dei Leoni, vrij vertaald de Leeuwenkuil, terwijl de andere hoofdbende schuil gaat onder de naam Brigate Rossonero, oftewel de rood-zwarte Brigade. Hun initialen FDL en BRN zijn op spandoeken, vlaggen, muren en armen terug te vinden 15

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 15