mmmmmma Rorid en tijdens Ajax - feyenoord Het is een falikante mislukking geworden, die actie "Voetbal, verziek het niet". Eens te meer is duidelijk geworden dat je supporters van beide ploegen nodig hebt om een echte wedstrijd te krijgen. Zo zwak als feyenoord die zondagavond speelde, hebben ze nog nooit tegen "ons" gespeeld. Eigenlijk was er niet al te veel lol aan om dit duppie zonder enige inspanning van het veld te spelen. Net zo min er veel lol aan was om de helft van de tijd anti-feyenoord liedjes te zingen waarop door niemand werd gereageerd. Zelfs niet door voorzitter van Praag, die bij dit soort gelegenheden toch graag de F-Side betreedt om aldaar -in het zicht van de camera's- in het openbaar zijn beklag te doen (wat hij gezien de grimmige stemming ook maar beter niet had kunnen doen). Toch was er af en toe voor Ajax-begrippen erg veel emotie, alleen niet de juiste. Deze emotie was namelijk die van de haat. Haat tegen de feyenoord-spelers, haat tegen de feyenoord-supporters die er niet waren en haat tegen de door besturen en supportersverenigingen gecreëerde onwezenlijke situatie, waarbij je je emoties niet goed kwijt kon. Het gevolg hiervan is dat de haat tegen alles wat feye- noord is, door deze stompzinnige actie alleen maar groter is geworden. Eén uiting van deze haat was het op een gegeven ogenblik in blinde woede "verwijderen" van de "Voetbal, verziek het niet" spandoeken (zie foto linksonder), en niet alleen bij de F-Side Een duide- lijk signaal, heren van den herik, veenman, Goedbloed en Van Praag! sag*iHHisgfaaKESÜl:i Verder was het een avond van matheid. Het begon al voor de wedstrijd. Als je vanaf Strandvliet naar de Arena liep, leek het wel alsof je naar een gigantisch mortuarium ging, waarbij het maken van enig geluid ten strengste verboden was. Een druilerig regentje versterkte dit gevoel nog. En dat terwijl je op weg was naar één van de twee echte Nederlandse voetbalklassiekers. Op de tribunes werd dit gevolgd door een bijna complete zangboycot van alle niet F-Siders in het stadion. Het leek wel of zij het bezinnen wat al te letterlijk hadden genomen, of hadden zij misschien, net als Youp van 't Hek, per persoon drie feyenoorders mee naar binnen genomen? Toch viel ook de F-Side tegen. Het lied "Singing Carlo Picornie", opgestart door de jongens van M (gelukkig komen ze in steeds grotere getale weer terug; het zij ze vergeven dat ze, dorstig als ze nou eenmaal zijn, meestal voortijdig hun vak verlaten), vond veel te weinig bijval. Dit had uit minimaal 3.500 kelen moeten komen. Of bestaat "Zuid" soms niet uit "echte F-Siders"? Wat ook tegenviel was dat iedereen direct na het laatste fluitsignaal op een holletje de Arena verliet, in plaats van eerst feestend elf keer de Arena rond te polonaisen of op een andere manier na te genieten. Mijn Schotse maat Paul, uiteraard Celtic-supporter (en speciaal voor deze wedstrijd overgekomen), kon dit dan ook allemaal niet bevatten. Een zege van Celtic op Rangers betekent voor hem net zo lang feesten totdat je er letterlijk bij neervalt, met daarbovenop de noodzakelijke week ziektewet om weer op krachten te komen (nu wint Celtic dan ook niet zo vaak van Rangers als Ajax van feyenoord). Toch ook nog een hoogtepuntje. Het vóór de wedstrijd uitgedeelde parodie-pamflet "Voetbal, verziek het niet" (zie foto rechtsboven alsmede de tekst onderaan) geeft aan, dat er meer Ajacieden zijn die het lef hebben om eens lekker naast de door bestuur en supportersvereniging gecreëerde standaard-pot te pissen; bravo Mike! Voetbal is leuk. Voetbal is spannend. Voetbal is te mooi om te verzieken. Roever Reizen, Canal dreigen met stadionverboden, stropdassencultuur, mediatraining, absurd hoge spelerssalarissen en veramerikanisering van voetbalsupporters verdienen geen plaats in het voetbal. Daarover zijn we het eens. Samen gaan we dit seizoen de strijd aan. Tegen commercie, tegen de uitverkoop van de supporters- en tribunecultuur. Vandaar deze oproep. Namens supporters die het niet accepteren om als klapvee behandeld te worden. Namens supporters die zich niet aangesproken voelen door de Ajax-supportersvereniging. 9

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 9