Champions League wedstrijden. Niemand weet waarom, maar de sfeer is geweldig. Toch blijft de vraag waarom de club hier zo'n hard punt van maakt. Fans wijzen beschuldigend naar de marketeers van de club die een commercieel complot aan het smeden zijn. Volgens de complot-theorie zou de club zoveel mogelijk lastige supporters willen vervangen door nieuwe supporters zonder begrip of gevoel van de oude staantribune-cultuur. Beter per seizoen op één stoel zes verschillende supporters die van ver komen, dan achttien maal een "traditionele" supporter uit Manchester. De nieuwe kapitaalkrachtigere supporters die Old Trafford incidenteel bezoeken, zullen dan naar verwachting vaker een aankoop doen in de Mega-store, dan de supporters van de voormalige staantribunes. Met een wachtlijst van duizenden supporters kan de club zich een dergelijke houding veroorloven en zo zijn eigen fans kiezen. De traditionele supporters zien dit met gemengde gevoelens aan en voelen zich als een "underclass" behandeld. De club heeft geen oor voor hun verlangens. Ze realiseren zich dat het gevecht met de club nooit gewonnen kan worden, maar stellen zich strijdbaar op. "We can fight, but we won't win. But we can fight". De laatste ontwikkelingen Toch lijkt United zich de kritiek wat aan te trekken. Na afloop van de wedstrijd tegen Juventus verklaarde voorzitter Martin Edwards dat de staanplaatsen mogelijk opnieuw ingevoerd zouden worden. Als de Britse overheid een veilige vorm van staantribunes zou toestaan, dan zou de club dit plan steunen. De situatie in andere landen In Duitsland zijn nog lang niet alle stadions van zitplaatsen voorzien. Het Olympisch Stadion in München, het stadion van Schalke '04 en Dortmund om er maar een paar te noemen, hebben tot genoegen van de aanhang nog steeds grote staanvakken, waar de fanatiekste supporters hun domein hebben. Ook in Spanje bij Real Madrid heeft de Ultra Sur nog de staanvakken achter het doel weten te behouden. In Italië lijkt gekozen te zijn voor een mengvorm. Bij het type stoel dat in veel stadions gebruikt wordt ontbreekt de rugleuning. Supporters van bijvoorbeeld Inter of AC Milan staan massaal voor of op de stoelen. Bij een doelpunt in San Siro duiken de supporters bij een doelpunt massaal naar voren, alsof er geen stoelen zijn. Onze conclusie Het weghalen van de staanplaatsen heeft niet alleen bij Ajax tot weerstanden geleid, ook in andere landen ervaren supporters dit als een te ver doorgevoerde maatregel In de Arena moet nog maar worden afgewacht of Ajax en de betreffende supporters het 'conflict' op de spits willen drijven. Voorlopig lijkt een pat-situatie te zijn ontstaan. Supporters blijven staan en stewards laten de zaak oogluikend toe, en waarom ook niet Het dreigement van de langdurige stadionverboden van Michael van Praag is buiten proportie, is riskant, en lijkt meer op een persoonlijke vergelding vanwege de onvriendelijke ontvangst in vak 127 enkele weken geleden. Spreekt hier overigens de Ajax-voorzitter, die vaak heeft geroepen dat de club van de supporters is, of spreekt hier een sectiebestuurder van de KNVB In het argument van de veiligheid geloven we niet zo. Ongetwijfeld zal de brandweer uit gewoonte hiervoor een standaard voorschrift uitvaardigen. Waarom dit moet, zal geen mens meer weten. Wie denkt dat trappen en opgangen ook bij calamiteiten vrij zullen blijven is naïef. Als er al iets gebeurt dan zullen de verboden zones binnen een milliseconde alsnog volstromen met supporters en zijn ze alsnog bezet. Wat dat betreft kunnen er beter regels worden gesteld aan de maximum snelheid van voertuigen op de omloop van de Arena. Wij vinden dat elke supporter het recht zou moeten hebben om te staan of te zitten en als de regels dit niet toestaan dan moeten de regels ter discussie worden gesteld en niet degene die wil staan. Supporters die willen blijven zitten hebben hiertoe natuurlijk het volste recht. Geen enkele supporter zou last mogen hebben van de andere. Toch blijkt ook hier het systeem van de gereserveerde plaatsen inflexibel te werken. Bij een vrije tribune-indeling zal elke supporter die plaats uitzoeken waar hij of zij zich het best thuis voelt. Waarschijnlijk zal een dergelijke tribune zichzelf weten te organiseren tot een zittend en een staand gedeelte. 7

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 7