Staan of zitten In de Europese voetbalstadions wordt de laatste jaren hard gewerkt aan misschien wel de grootste verandering van de laatste decennia, het verdwijnen van de staanplaatsen ten gunste van comfortabele en vaak duurdere zitplaatsen. Bij Ajax zijn niet alle supporters gelukkig met deze situatie, een aantal van hen in vak 127 weigert demonstratief te gaan zitten. Zij zingen uit de grond van hun hart "Stand-up-if-you-love-Ajax". Ajax reageert op schoolmeesterachtige wijze door het uitdelen van pamfletten met de dwingende boodschap "zit of verdwijn". In het laatste Ajax Magazine gooit Michael van Praag er nog een schepje bovenop en kondigt zelfs langdurige stadionverboden aan. Een dreigende conflictsituatie ligt op de loer. Reden om eens wat langer bij dit onderwerp stil te staan; want is het wel zo simpel dat het alleen om de verdwenen staanplaatsen gaat, of is er meer aan de hand En overkomt dit alleen de Ajax-supporters of zijn er meer lotgenoten De geruisloze afbraak van de staantribune-cultuur Sinds het Taylor-rapport, waarin de zitplaats tot de ultieme veiligheidsmaatregel is verheven, lijken stadions in een prestigieuze wedloop met elkaar verwikkeld. Uiterlijkheden bepalen het imago van het stadion. Van ondergeschikt belang is of het stadion een voetbalsfeer uitademt. Multi-functionaliteit bepaalt het stadionontwerp, voetbal is een ondergeschikte bijzaak. De eigenaren, of beter gezegd de aandeelhouders, spreken tegenwoordig niet meer over voetbalstadions maar over voetbaltheaters. En inderdaad, in een theater hoor je nu eenmaal te zitten. Bovendien is het veiliger, controleerbaarder en rustiger op de zittribunes. In Nederland zullen weinigen hebben zien aankomen dat met de sloop van de oude stadions, tegelijkertijd ook iets ongrijpbaars als een "staantribune-cultuur gedoemd is te verdwijnen. Dat de sfeer hier zwaar onder heeft te lijden is het vorige seizoen wel duidelijk geworden. Aanmoedigen terwijl je staat, het liefst samengeperst op een volle tribune, gaat nu eenmaal makkelijker dan geeuwend onderuit hangend op een klapstoeltje. Ook nieuwe songs met originele teksten ontstaan altijd op de staantribunes en verspreiden zich dan pas verder. Sfeer en staantribunes zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Veel toeschouwers zullen de schouders ophalen, er zijn immers belangrijkere problemen. En wat wordt er nu gezeurd, "je kan nu toch lekker zitten De direct betrokkenen, de supporters van de staantribune, denken hier anders over. Er is hun een deel van de supportersidentiteit ontnomen, dat minstens zo belangrijk is als de liefde voor de club. En supporters moeten tegenwoordig al zo veel, wordt er nu ook al bepaald dat er op een stoel gezeten moet worden Waar houden al de regels op Over blijft een onbestemd en opstandig gevoel. Supporters vragen zich af of ze zich nog wel thuis voelen in een steriel voetbaltheater met een navenant voetbalpubliek. Clubs, zowel in Nederland als in Engeland, hebben nauwelijks oog voor dit probleem, ook voor de officiële supportersverenigingen is dit geen hot item.. Sinds de stadionrampen durft niemand een pleidooi te houden voor de terugkeer van de staanplaatsen. Tegenwoordig voert de commercie de boventoon en voor zo iets onbenulligs als een staantribune-cultuur is geen enkele bobo te porren. De situatie bij Ajax "Stand-up-if-you-love-Ajax", dit is het motto van veel supporters van de weer verenigde F-Side. Vooral bovenin het middenvak 127, alwaar de harde kern van de zangclub zich heeft gevestigd, wordt massaal gestaan. Ook op de trappen van vak 127 staan supporters. Het aantal supporters dat staat is afhankelijk van het wedstrijdverloop of de tegenstander. Meestal zijn dit enkele honderden supporters, maar bij een spannende wedstrijd zoals tegen Udinese staan er veel meer supporters. Tegen het gehate feyenoord hebben naar onze schatting zo'n 2000 supporters de hele wedstrijd gestaan. Ajax ziet dit nieuwe verschijnsel met lede ogen aan en vindt de zaak belangrijk genoeg om de tanden te laten zien. Duidelijk gemaakt wordt dat de club de dienst uitmaakt op de tribune en niet de supporters van de F-Side. Enkele weken geleden deelden stewards pamfletten uit met een dreigende ondertoon. "Neem plaats op de stoel waar u recht op heeft" (redactie dus op je eigen gereserveerde plaats) en 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 4