Door de eeuwen heen droomden Joden van een terugkeer naar het beloofde land (Palestina), doch sinds het jaar 70 na Christus hadden zij geen serieuze pogingen meer gedaan om dit te verwezenlijken. Aan het einde van de 19e eeuw veranderde dit echter. Onder invloed van een groeiend anti-semitisme en gewelddadige pogroms in Rusland, Roemenië, Frankrijk, Duitsland en andere landen en een groeiend nationalisme in geheel Europa, onstond er een beweging binnen het Jodendom die erop gericht was om in Palestina een Joodse staat te creëren, die over de gehele wereld verspreide Joden zou kunnen opvangen. Deze beweging, bekend onder de naam "Zionisme", bestond uit verschillende verenigingen, die ieder voor zich verschillende vormen van de Davidster als merkteken gebruikten (o.a. een Davidster met in het midden de afbeelding van een leeuw en er omheen zeven sterren, een Davidster met in het midden het woord "Zion" en de tegenwoordige Davidster). Uiteindelijk ontwikkelde de Davidster zich tot een Zionistisch teken, dat de Joden opriep (en oproept) om terug te keren naar het land der vaderen. Overigens was de Zionistische beweging in die jaren nog niet al te groot, mede doordat de Joden in vele landen (waaronder Nederland) redelijk geïntegreerd waren. In de dertiger jaren van deze eeuw verander de dit echter door overal in Europa opstekende fascistische en antisemitische politieke bewegin gen, waardoor de Jood meer en meer werd gediscrimineerd. Deze bewegingen gingen de Davidster misbruiken als antisemitisch teken; de Davidster symboliseerde hierbij het "Joodse gevaar". Zo werd "de Jood" vaak op affiches afgebeeld als een kapitalist met een dikke buik en een sigaar, die de mensen aan touwtjes vasthoudt en de fabrieken beheerst. Daarbij droeg deze karikatuur een Davidster, waardoor dit Joodse symbool meer en meer bij mensen een negatieve klank kreeg. In 1933 besloot Hitier dat de Joden in Duitsland zich moesten merken, en wel met een Jodenster (de beledigende term voor de Davidster). Over de kleur behoefden de nazi's niet lang na te denken. Dit moest geel zijn, omdat deze kleur reeds eeuwenlang als negatief en voor Joden stigmatiserend was ingeburgerd. De nazi's spraken zelfs van "jodengeel". Op 2 mei 1942 werd de gele Jodenster in Nederland "in gebruik genomen". Gedurende de jaren 1933 tot en met 1945 vervulde de Davidster dan ook zowel een negatieve (de gele Jodenster) als positieve (de Zionisti sche Davidster) functie. De Zionistische Davidster was daarbij meestal blauw met een witte achtergrond, geïnspireerd door de Tallit, de blauw-witte Joodse gebedsmantel. Toen op 14 mei 1948 de staat Israël werd gesticht, werd de blauwe Davidster op de witte achtergrond de -logische- nationale vlag. De Davidster is nu dan ook het symbool van een trotse natie, een teken van hoop voor elke Jood, die bescherming zoekt in een eigen land. De negatieve Jodenster De positieve Davidster 27

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 27