Deze attributen worden vaak door de club aangeschaft en aan de supporters geschonken. Ook komt het wel eens voor dat een speler iets schenkt aan de supporters. Zo heeft Maradona bij zijn tot nu toe laatste afscheid een geweldige grote Boca vlag aan zijn supporters cadeau gedaan als dank voor hun steun. Tussen de supportersgroepen is het nu een strijd wie de grootste vlag kan produceren, op dit moment heeft Racing Club een vlag van zo'n kleine 190 bij 40 meter die voor het begin bij elke thuiswedstrijd wordt uitgerold. Vaak heeft deze Barra Brava maar weinig oog voor de wedstrijd want voor het overgrote deel van de wedstrijd staan zij op afscheidingen binnen het vak, hangend aan doeken, het publiek op te stoken om meer te zingen, te schreeuwen en te dansen. Wie daar niet aan mee doet kan beter niet bij hen in het vak gaan staan, want dan heb je het zwaar te verduren en kan je nog wel eens een beuk oplopen. Groot voordeel is wel dat hierdoor 90 minuten lang een gigantische sfeer gegarandeerd is. Ander groot voordeel van deze vaak ongeordende chaos op de tribune is dat men nooit het soort mensen aantreft dat men veel te vee! in de Arena ziet. Geen mannen met nare stropdassen, geen mantelpakjes en er is zeker geen bioscooppubliek dat 10 minuten voor het einde het stadion verlaat om maar niet in de file te staan. De binnenkomst in het stadion van de spelers vindt altijd plaats onder een regen van papiersnippers, toiletrollen en kassarollen. Wanneer dit gedaan wordt door 50.000 toeschouwers zorgt dat natuurlijk voor een geweldig gezicht. Zelf was ik afgelopen jaar toeschouwer bij de derby Racing-lndependiente (stadions van beide clubs liggen nog dichter bij elkaar dan die van Liverpool en Everton). Daar is men voor aanvang van de wedstrijd 45 minuten bezig geweest om het papier op te ruimen en de ontstane brandjes op veld en tribune te blussen. Daarnaast zorgt de Barra Brava ook altijd voor nieuwe songs of voor nieuwe songteksten op bestaande nummers en verder worden door hen regelmatig pamfletten verspreid met grappige teksten of nieuwe songs over de rivaliserende club. De invloed van deze Barra Brava gaat binnen enkele clubs meestal vrij ver. Dit komt ook door de duistere relatie die er bestaat tussen de clubbesturen en de eigen Barra Brava. Zoals algemeen bekend is, wordt aan de leden van de Barra Brava gratis toegang verschaft tot de eigen thuiswedstrijden. Clubbesturen weten nu eenmaal hoe belangrijk hun invloed is op het publiek en spelers en regelen daarom altijd kaarten. Door het grote fanatisme en de hevige rivaliteit tussen de clubs is men in Argentinië zeker niet onbekend met het fenomeen supportersrellen. Met name bij de derby's Racing-lndependiente, li

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 11