Argentijnse voetbalsupporters n de Zuid-Europese competities spelen ze al jaren, in de Nederlandse competitie daarentegen nog maar net, Argentijnse voetballers. Het laatste jaar is hier sterk verandering in gekomen, met de Argentijnse aankopen van feyenoord en Ajax. Met de beelden van de WK finale '78 in en tegen Argentinië nog op het netvlies zal ik uit eigen ervaring een verdere beschrijving geven van het Argentijnse voetbal en met name de Argentijnse supporters. Voor veel Argentijnen is voetbal bijna net zo belangrijk als het leven zelf. Voetbal is dè sport in Argentinië, iedereen is gek van voetbal en iedereen is dan ook wei fan van een ploeg. De grootste clubs komen allen uit de hoofdstad Buenos Aires zoals ook de meest succesvolle club, Independiente. Zij wonnen tot nu toe zelfs wereldwijd gezien de meeste internationale titels. Voor de oudere Ajax-supporters is dit nog een beruchte tegenstander, want in 1972 speelde Ajax twee spijkerharde duels om de wereldbeker tegen "Los Rojos". De club van het volk is Boca Juniors. Deze roemruchte club uit Buenos Aires beschikt zonder twijfel over de grootste en meest fanatieke supportersschare. Ondanks dat de club de laatste jaren niet bepaald succesvol is geweest kijken de Boca fans reikhalzend uit naar het nieuwe seizoen als het duo "Maradona - Ganigia" na enkele jaren afwezigheid weer in ere wordt hersteld. River Plate is eeuwige rivaal van Boca Juniors. De oude club van Mariano Juan en Julio Ricardo Cruz speelt net zoals Ajax in het goddelijke rood en wit en je ziet dan ook regelmatig supporters van River Plate met het Ajax shirt lopen in "El Monumental"het stadion van River Plate. Vroeger was ook het stadion van River Plate gelegen in de wijk "La Boca" wat de grote rivaliteit tussen de aanhangers van Boca en River verklaart. In Argentinië heeft elke club en speler wel een bijnaam. Gabrich noemt men ook wel "El Tractor", supporters van Boca Juniors staan bekend als "Xeneizes" of "Bosteros" en supporters van River Plate noemen zichzelf wel "Millonarios". De toepasselijke bijnaam van de harde kern van Boca Juniors is "La Doce" (de twaalfde). Deze twaalfde man laat zich dan ook tijdens de wedstrijd duidelijk gelden. Het bijwonen van een wedstrijd in Argentinië is een echte belevenis, het fanatisme onder de supporters is ongekend groot. Toegangskaarten zijn vergeleken met Nederlandse prijzen niet duur maar voor het merendeel van de supporters is het elke week weer een strijd om de US$ 10 bij elkaar te krijgen. Toch zal men ten koste van alles ervoor zorgen de wedstrijd bij te kunnen wonen. In het stadion bevindt de harde kern (Barra Brava) zich altijd in de staanvakken achter de goal. Gelukkig kent men in Argentinië nog wel de veel sfeerrijkere staanvakken. De Barra Brava kan men makkelijk onderscheiden van de "gewone" supporters. Bij veel clubs komen zij vaak zo'n 5 minuten voortijd met veel kabaal, fakkels en vlaggen het stadion binnen donderen. Altijd zorgen zij ook voor lange doeken in de kleuren van de club of een grote vlag die over de vakken achter de goal wordt gespannen. 10

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 10