Jari Litmanen heeft Ajax en de F-Side in zijn hart ringen heeft ondergaan. Maar ik ben gebleven. Samen met Van der Sar, de De Boertjes en Danny Blind ben ik een vertrouwd gezicht. Misschien dat veel mensen mij daarom als een echte Ajacied zien. Ik voel me hier ook thuis. Daarom zal ik de club nooit verlaten om geld alleen. Ik heb nog nooit in mijn leven een beslissing genomen voor geld en dat zal ik ook nooit doen. Ik heb altijd met mijn hart gekozen. Ik heb al zoveel mogelijkheden gehad om voor meer geld in het buitenland te kiezen, maar ik heb al drie keer een contract bij Ajax getekend. Het gaat in de eerste plaats om het voetbal. Hoe wordt er gespeeld bij een club? Past dat bij mij? En dan zijn er nog andere redenen die niet met voetbal te maken hebben, zoals het land, de cultuur en de stad. Aan het geld ligt het echt niet." Bij Ajax voelt Jari zich thuis, net als de stad Amsterdam een tweede thuis is geworden voor het in Lahti geboren voetbaldier. "Als ik terug kom uit Finland van een interland of van vakantie, dan heb ik in Amsterdam echt het gevoel dat ik weer thuis ben. En het is natuurlijk een mooie stad. Ik geniet van het historische centrum. Op school was geschiedenis altijd mijn favoriete vak en in Amsterdam kan je wat dat betreft je hart ophalen. En er is, net als in Finland overal veel water. De stad is niet te groot, maar heeft toch internationale uitstraling. Alles kan hier. Amsterdammers kijken niet naar wat voor kleding je draagt of wat voor kleur haar je hebt. Je bent gewoon zoals je bent en dat is prima. Ik kan zelf ook rustig in de stad een hapje gaan eten of winkelen als ik daar zin in heb." Van zijn keuze voor Amsterdam heeft Litmanen geen spijt Hij is daarbij ook niet over één nacht ijs gegaan. Voordat hij zijn handtekening onder een aanbieding van Ajax zette, trainde Jari mee bij Leeds United en het Zweedse Malmö FF waar Frans Thijssen nu de scepter zwaait, maar ook bij Barcelona en... tussen de gloeilampjes van de Philips Sportvereniging uit E., waar de enige historische bezienswaardigheid de oude heer Philips zelf is. Die liet hem gelukkig teruggaan naar het hoge noorden, waar Ton Pronk hem na de Finse bekerfinale van 1992 weer vandaan haalde. Hoe goed het Jari ook bevalt in Nederland, hij is nu eenmaal in Finland geboren en dat zal altijd zijn vaderland blijven. Maar om het maximale uit je sport te halen, moet je als Finse voetballer je heil noodgedwongen in het buitenland zoeken. Zoals het Finse voetbal minder opzien baart dan het Nederlandse, zo zijn ook de Finse voetbalsupporters uit heel ander hout gesneden dan de F-Side. "Het verschil tussen supporters bij Ajax en in Finland is groot. De fans bij Ajax leven met de wedstrijd mee. Ajax heeft echte 4

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 4