De goede oude tijd Op 16 april 1977 was de wedstrijd Go Ahead Eagles tegen Ajax in Deventer. Bijzonder aan de wedstrijd was dat deze op de zaterdagavond werd gespeeld en dat Ajax bij winst het daarop volgende weekeinde kampioen kon worden. De eerste groep Ajax-supporters kwam op zaterdagmiddag om half twee aan in Deventer, maar was nog te klein in omvang om iets te kunnen uithalen. Na wat geslenter in de stad,' wat kleine schermutselingen en her en der wat kleine winkeldiefstallen werd besloten weer terug te gaan naar het station om de volgende groep supporters af te wachten. Precies half vier kwam de volgende treinlading met een groot aantal supporters aan, het aantal Ajacieden groeide aan tot ongeveer 300 supporters. Voor die tijd en gezien de zaterdag een grote groep. Nog bij het station vond de eerste rel plaats. Door ontploffend vuurwerk besloot de politie vanaf het perron een charge uit te voeren, zich niet realiserend dat de opgejaagde meute ook nog eens rennend door een krappe stationshal moest. De kiosk in de stationshal overleefde dit niet, de hele zaak werd binnen tien seconden volledig onder de voet gelopen, geplunderd en vernield. Eenmaal veilig buiten werden bloembakken omgegooid, met vuilnisbakken werden de ramen van het station ingeslagen. Na een nieuwe charge werd de groep de stad ingejaagd en moest er nog een kleinigheid worden geregeld kaartjes. De voorloper van het SENS-punt bestond in die tijd uit een nietsvermoedende sigarenboer, die de kaartjes altijd achter in zijn huiskamer bewaarde. Terwijl de winkel volstroomde met supporters, ging de beste man op zijn dooie gemakje kaartjes ophalen. Voor elk kaartje verdween de winkelier enkele minuten uit beeld. Dat kwam veel supporters in de zaak natuurlijk prima uit. Dure aanstekers, meters rollen met snoep, sigaretten, alles bleef kleven aan de brutale Amsterdamse grijpstuivers. Toen iedereen voorzien was van kaarten en de winkelier langzaam maar zeker door begon te krijgen wat hem was overkomen, verdween de massa en werden andere doelwitten gezocht. Een drankwinkel, een dumpzaak en zelfs een groenteboer ondergingen hetzelfde lot. De grootste durfals lieten zich bij de plaatselijke Chinees (geen familie) uitgebreide rijsttafels voorzetten en verdwenen na afloop zonder te betalen in looppas uit het restaurant, achterna gezeten door het personeel. Om ongeveer zes uur reed er een geluidswagen door de stad, Ajax-supporters werd gevraagd of zij alsjeblieft naar het stadion wilden gaan. Daar hadden de supporters inmiddels ook wel zin in gekregen. Nog voor de wedstrijd werden meters gaas van het hek in het stadion eruit getrokken. Altijd handig voor een (bijna-) kampioensfeest op het veld. Toen de wedstrijd tegen viel, Ajax zou de wedstrijd uiteindelijk met 1-0 verliezen, werden de plunderingen voortgezet. Was de biertent een logisch doelwit, voor de verkoper van erwtensoep was dit veel minder vanzelfsprekend. Ook hij moest er aan geloven en zag zijn handel verdwijnen. Pan met inhoud werd het veld op gesmeten. Na afloop op weg naar het station trok de stoet supporters een spoor van vernielingen door de binnenstad van Deventer. Diverse brandjes werden gesticht, auto's werden beschadigd en de bloembakken die de heenreis hadden overleefd werden alsnog omgekeerd. Ook bij de politie zat de stemming er goed in. ledereen op het perron, er stonden ook niet- Ajax supporters tussen, werd de trein ingeslagen. Supporters reageerden door aan de noodrem te trekken, TL-buizen uit de trein te gooien en banken aan flarden te snijden. Zelfs in Amsterdam aangekomen was het nog niet afgelopen. Hier werden nog snel wat ruiten ingegooid. Spoorwegpolitie met honden hebben supporters tot ver buiten het Centraal Station achternagezeten. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 34