SUPCRI-team slaat toe We berichtten er al eerder over in ons artikel "Hooligans opgelet" in DAS nummer 8, het "SUPCRI" team heeft de eerste slag geslagen in de strijd tegen het voetbalvandalisme. Althans dat suggereerde grote krantenkoppen. Met groot machtsvertoon is een groot aantal supporters aangehouden, de manier waarop dit gebeurde varieerde nogal. Sommigen werd vriendelijk gevraagd even mee te komen, anderen zijn klemgereden door een aantal politiewagens en weer anderen kregen als onaangename verrassing een arrestatieteam in het holst van de nacht op bezoek. De heksenjacht op supporters lijkt te zijn begonnen. Zoals wel vaker had de Telegraaf de primeur en braakte weer een ouderwets sensatieverhaal uit. Sprak de krant van wakker Nederland nog van 20.000 in beslag genomen XTC-pillen, 's avonds in het NRC waren hier nog maar 1500 pillen van over. Nog steeds ruim voldoende voor een overdosis, maar wel een reden om de berichtgeving met een korreltje zout te nemen. Al vrij snel zijn de eerste supporters vrijgelaten, die zich ten eerste verbaasden over de aanhouding en ten tweede over de aan hen gestelde vragen. Bijna alle vragen hebben betrekking op andere supporters, "Ken je X", "Wat weet je van Y". Merkwaardige vragen, zeker gezien de krantenberichten over "top-hooligans" en "harde kernen". Uiterst verdacht blijkt het bezit van een GSM, reden om alle gesprekken na te gaan en van hieruit het telefoonverkeer in kaart te brengen. Ook agenda's zijn reuze interessant en worden nauwkeurig onderzocht, wie komt in welke agenda voor Onduidelijk is waar het onderzoek zich nu eigenlijk op richt. Is dit de "drugshandel" in de Arena gaat het om de ongeregeldheden in het verleden bij wedstrijden van Ajax gaat het om de vraag hoe supporters het toch weer voor elkaar hebben gekregen om aan kaarten te komen voor een uitwedstrijd moet de structuur van de groep voetbalsupporters in kaart worden gebracht of moet er verdeeldheid en verwarring worden gezaaid in supporterskringen in de hoop dat hechte groepen uiteen zuilen vallen Verregaande conclusies worden op voorhand al getrokken, het fenomeen criminele organisatie komt weer om de hoek kijken. Sinds Beverwijk wil justitie niets meer aan het toeval overlaten en kiest de aanvallende weg. Ondanks de nederlaag in de Beverwijk-rechtszaak, waar de feyenoord-supporters van deelname aan een criminele organisatie werden beschuldigd, blijft men het proberen. Ditmaal tegen Ajax-supporters en ongetwijfeld met andere "bewijzen". Wij trekken liever een parallel met Engeland voor het EK 96. "Football was coming home" en de autoriteiten vonden dat hooligans eigenlijk ook maar thuis moesten blijven. Ver voor de start van toernooi werden in publiciteitscampagnes burgers opgeroepen om hooligans aan te geven, er werden zelfs kliklijnen geopend waar men anoniem informatie kon doorgeven. Dankzij speciale wetgeving kon een groot aantal voetbalsupporters, met groot machtsvertoon en altijd onder het oog van vele cameraploegen, van huis worden gehaald. Engeland zou en moest gevrijwaard blijven van voetbalrellen tijdens het EK. Er stond eenvoudig te veel geld op het spel om dit door een stel vandalen te laten verzieken. In Nederland en België staan we nu ruim twee jaar voor het EK, een toernooi dat in commercieel opzet aile voorgaande versies weer zal moeten overtreffen. Een toernooi waarvan ordehandhavers nu al nachtmerries hebben. Amsterdam zal voor de buitenlandse supporters een grote aantrekkingskracht hebben, de duizenden voetbalfans vormen in de stad een potentieel kruitvat. Ajax-supporters, die eigenlijk een thuiswedstrijd spelen, vormen een extra risicofactor. Voor de autoriteiten zal het zaak zijn om in deze stad tijdig schoon schip te maken, en het eerste begin is kennelijk gemaakt. Maar het zal na Amsterdam niet ophouden. Niet voor niets heeft men al aangekondigd dat het "SUPCRI"-team zich na de Ajax-fans, ook op de supporters van de andere clubs zal gaan richten; net zolang totdat elke stad veilig is voor het EK. Pas dan kan immers het grote geld verdiend worden. 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 31