Utrecht - Ajax Voor veel supporters de eerste "echte" uitwedstrijd van dit seizoen. Zou Ajax gewoon doorgaan met "dik te winnen" en voetbal van "een andere planeet" te vertonen? Zouden de Ajax-fans de goede lijn van de afgelopen wedstrijden kunnen voortzetten en de meest sfeervolle supporters van het vorige seizoen in eigen huis kunnen wegzingen? Alvorens de wedstrijd begon, ging er eerst weer eens het een en ander ouderwets mis. Zo: startte de kaartverkoop een dag later dan de bedoeling was; kon je op een andere dan je Ajax-clubcard geen kaartjes kopen, waardoor je dus zo goed als gedwongen werd om van de combi-regeling gebruik te maken (FC Utrecht bleek bewust geen kaarten te hebben verkocht voor het zgn. "neutrale vak"; voor zover ons bekend is dit strijdig met het KNVB-reglement. DAS trekt nog na of hier in het vervolg iets tegen te doen is, gezien de vele nog komende wedstrijden-met-combi- regeling); braakte het Sens-systeem voor vele supporters uit Amsterdam en omgeving een kaartje met opstapplaatsen als Weert en Arnhem uit en bleek Ajax eerst na massale protesten bereid deze blunder recht te trekken en de fans deze kaarten te laten omruilen. Omdat Ajax naliet de omruilmogelijkheid op zijn teletekst-pagina te melden, waren er nog wat Amsterdamse supporters die eerst naar Arnhem afreisden om daarna met de bus naar Utrecht te gaan; bleek de Nieuwe Galgenwaard slechts drie bussen Ajax-fans tegelijk te kunnen verwerken. Hierdoor moesten vele bussen eerst een tijdje op een parkeerplaats aan de rand van Utrecht wachten totdat er bij het stadion weer plek was voor drie nieuwe bussen. Het gevolg: 4 bussen ofwel ca. 180 supporters die het begin van de wedstrijd misten. Verder commentaar hierop lijkt ons overbodig. Wat ook opviel was de in de media aan Ajax-supporters gerichte mededeling dat "De plaatselijke instanties in Utrecht geen Davidsterren en andere provocerende symbolen in het stadion zouden toestaan". Dit roept volgens ons wel wat vragen op, zoals: is Utrecht soms Palestijns gebied, dat een Davidster provocerend zou zijn? zou men in Utrecht beseffen dat ze het tonen van een nationale vlag van een bevriende natie aan het verbieden zijn? zou men in Utrecht beseffen dat een dergelijke mededeling sterk naar willekeur riekt, of zijn ze het nabije verleden nu al weer vergeten? waarom neemt Ajax een dergelijke tekst in zijn teletekst-pagina op? Gelukkig bleken de Ajax-fans deze belachelijke mededeling te negeren, en wat zo vaak gebeurt als je massaal "burgerlijk ongehoorzaam" bent gebeurde nu ook: de politie in Utrecht zag het niet zitten om alle sterren in beslag te nemen en deed dusniets. Wat nog wel tijdens de wedstrijd opviel was dat een hoofdsteward van Ajax (de Judas!) ver woede pogingen deed het zwaaien van een Israël-vlag tegen te gaan, wat hem uiteindelijk niet gelukte. Na de wedstrijd deelde hij een DAS-verslaggever desgevraagd mee dat hij dit op bevel van de politie èn Michael van Praag deed. Over de wedstrijd kunnen we kort en krachtig zijn: Utrecht werd gewoonweg vernederd. Een ontketend Ajax speelde de Utrechtenaren -op het begin van de 2e helft na- finaal van de mat. Hadden de Ajacieden scherp gebleven in plaats een kwartier vóór tijd te gaan gallery-playen, dan hadden zij gemakkelijk aan de smeekbede van hun supporters ("tien, tien") kunnen voldoen. Nu stokte de produktie bij zeven. Maar goed, vorig seizoen waren we al blij met twee doelpunten, we moeten dus niet zeuren. Werd Utrecht van de mat gespeeld, de Utrecht-supporters werden het stadion uitgezongen. Onder door Ajacieden gezongen spotliederen als "Schamen voor je eigen club" verlieten vele Utrechters knarsetandend voortijdig het stadion. Om direct na het laatste fluitsignaal terug te keren om een robbertje te vechten. Ca. 300 bruut uitziende Utrechters bleken echter de hindernis van ca. 20 ME'ers niet te durven nemen. En de Ajax-fans? Die bleven nog lang feest vieren (met name het ritmisch klappen in combinatie met het elkaar voor "Joden" uitmaken was weer eens een ouderwets staaltje van Amsterdamse humor). 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 17