Ajax-supporters rammen treinstel in puin Rood-witte supporters komen pas tot kalmte tussen de lampjes van de rosse buurt Afbraakrit naar Brussel Dronken Ajacieden slopen trein Wat heeft deze viezigheid nog met voetbal te maken Op 5 maart 1979 moest Ajax aantreden in en tegen Straatsburg in de 3e ronde Europacup. Een grote groep supporters wilden hun club achterna reizen met de trein. Via een mini-pamfletje werd dan ook opgeroepen om op 4 maart s'avonds te vertrekken vanaf het CS te Amsterdam. Niet meer dan 100 man gaven gehoor aan deze oproep. Dat deze reis nog een staartje zou krijgen, had niemand verwacht. Zowel de spoorwegpolitie, de stedelijke politie als de rijkswacht waren van te voren niet ingelicht over de Ajax-express die dinsdagavond het station Antwerpen-Centraal moest binnenlopen. Van Amsterdam tot Roosendaal had de trein een bewaking gekregen, maar tot aan de Belgische grens. Hier stapten de 'bewakers' van de trein af, en hadden de Ajacieden vrij spel. Dit vrijspel hield in dat een behoorlijk aantal banken en tafels de trein via de ramen verliet. De conducteur van de trein had dit doorgeseind aan het Centraal Station-Antwerpen, zodat de rijkswacht de supporters op stonden te wachten. De Belgen waren nog niet veel gewend in die tijd, zodat de rijkswacht tot de tanden toe bewapend op het perron stonden, om de heethoofden op te vangen. De identiteit werd van een ieder genoteerd wat erg veel tijd in beslag nam. Ook alle blikjes drank en andere flessen, vlaggen, enz. werd in beslag genomen. Hierna werden de Ajacieden in een nog niet gesloopt stukje trein overgezet, welke richting Brussel vertrok. En wat te verwachten viel, gebeurde. Langs het traject Antwerpen-Brussel werd het complete interieur teruggevonden van de trein. Zitbanken, alle ramen stukgegooid, en allerlei andere voorwerpen lagen langs de rails. De complete trein was grondig vernield, er zat geen bank en raam meer in. Ook deze slooppartij werd doorgebeld, nu naar Brussel, waar een gigantische troepenmacht rijkswachters de Ajacieden opwachtte. En wederom werden de fans aan identiteitscontrole onderworpen. Doordat de Belgen hier erg veel tijd voor nodig hadden, werd de laatste aansluiting naar Straatsburg gemist. Dan maar het station uit, zo de rosse buurt in van Brussel. De supporters hadden nog een hele nacht te overbruggen. In groepjes van twee werden de Ajacieden gesplitst, om zodoende verdere rellen te voorkomen. Om het kwartier werden zij gecontroleerd op hun papieren totdat er op straat geen Ajax-supporter meer was te bekennen, ledereen had wellicht een slaapplaats opgezocht, om de volgende ochtend weer fris naar Straatsburg te reizen. Dat de Belgen dit geheel een sensatie vonden (want wat gebeurde er nou in België bleek wel uit de kranten van de volgende ochtend. Ruim aandacht aan de 'stomdronken' supporters en de gesloopte trein. Grote koppen in de krant Het Brusselse Laatste Nieuws vroeg zich af of de Ajacieden wellicht een wraakactie hadden gepland omdat de laatste aansluiting werd gemist naar Straatsburg, maar wij van DAS kunnen deze vermoedens uit de wereld helpen. De trein was, eenmaal op Belgisch grondgebied gekomen, al grondig vernield. Het schijnt dat een DAS-redactielid zich in deze trein bevond, zodat hij deze berichtgeving kon bevestigen. De toen zeer jeugdige DAS-medewerker sprak dan ook van een indrukwekkende gebeurtenis. 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 31