Hooligans opgelet I Een gewaarschuwd supporter telt voor twee, Big brother is watching you Al geruime tijd is de politie bezig om de gedragingen van Ajax-supporters beter in kaart te brengen. Het CIV in Utrecht voldoet kennelijk niet meer en dat geeft misschien ook wel aan hoe serieus dit nu wordt opgepakt. De politie is ontevreden over de huidige gang van zaken. Er zijn rondom het voetbalvandalisme te veel onopgeloste zaken. Na ongeregeldheden wordt er te vaak besloten om de zaak verder maar te laten rusten, ondanks dat er veel strafbare feiten hebben plaatsgevonden. Ook intern leidt dit vaak tot onrust onder politie-agenten. De nieuwe aanpak, waar mogelijk op elke slak zout gelegd gaat worden, moet het "ei van Columbus" worden. De politie wil de "harde kern" zoveel mogelijk uit de anonimiteit halen door ze op allerlei manieren te observeren. Hierbij moet je denken aan het heimelijk fotograferen en filmen van supporters en het op systematische wijze verzamelen van zoveel mogelijk informatie over deze supporters. De methode wordt als experiment gezien en kan in de toekomst op andere lastige groepen in de samenleving, zoals krakers, worden toegepast. De politie heeft hiervoor kort geleden een apart team opgericht, het supporters criminaliteitsteam, opererend onder de naam "SUPCRI". Ajax-supporters hebben de twijfelachtige eer om als eerste 'p v groep op deze wijze te worden aangepakt. Is de methode succesvol dan volgen andere supportersgroepen in Nederland. Dat dit de overheid goed zal uitkomen in de aanloop van het EK in het jaar 2000 moge duidelijk zijn. Men beschikt reeds over veel voor supporters belastend materiaal. Er zou nu al tot aanhouding kunnen overgaan, maar er wordt gewacht op aanvullend bewijsmateriaal. Foto's van Ajax-supporters (tijdens de rellen op het plein voor het Olympisch stadion vóór Ajax-feyenoord in 1996) worden momenteel gepubliceerd in de politiebladen. Verder kan er vanuit gegaan worden dat veel supporters (en echt niet alleen de verdachten) op hun, tot voor kort, vaste plaats in de Arena zijn gefotografeerd. Voor sommigen wellicht een extra stimulans om ongereserveerd te gaan zitten? In ieder geval zal er, als voldoende informatie is verzameld, worden overgegaan tot aanhouding. Uiteraard volgt een stadionverbod en zelfs schade (zowel materieel als immaterieel) zal worden geprobeerd op supporters te verhalen. Alsof dit nog niet voldoende is zouden sommige over de schreef gaande supporters zich zelfs aan een persoonlijkheidsonderzoek moeten laten onderwerpen. Met als mogelijk resultaat TBS Hebben we dit niet al eens eerder gehoord Jawel, reeds in 1983 riep de toenmalige veiligheidsman van de KNVB Rob de Bakker dit ook al. Verknipte supporters zouden wat hem betreft TBS (toen nog TBR) moeten krijgen, hetgeen hem op een storm van kritiek uit supporterskringen kwam te staan. Hoe het ook precies zal uitpakken, duidelijk is dat sinds Beverwijk de overheid er alles aan gelegen is om herhaling te voorkomen en om "harde kernen" te breken. 14

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 14