Tribuneliederen (2) Het ontstaan van de tribuneliederen (2) -19- 3. Tijdens de jaren zestig barstte in de kelders en clubs van Liverpool de wereld van de popmuziek los. Het tijdperk van de Beatles was aangebroken en de Merseyside werd plotseling het middelpunt van een populaire cultuur. De jonge fans op de Liverpoolse voetbaltribunes brachten trots hun nieuwe songs mee naar de wedstrij den en gaven er vóór de wedstrijden vertolkingen van. Het kwam er op neer dat ze wilden zeggen: "^Vij zijn het brandpunt van de eigentijdse muziek." Door deze muzikale ontwikkeling was de tijd rijp geworden voor het versmelten van de drie verschillende invloeden: het Victoriaanse hymnezingen, het schreeuwen uit Italië c.q. ritmisch klappen uit Brazilië en tenslotte de Beatles-rage. Op de steil oplopende -destijds beroemde- Spion Kop-tribune van Liverpool (kortweg "de Kop") was van alles wat te vinden, en de tribuneliederen werden geboren. Als een lopend vuurtje verspreidde het zich van club naar club over geheel Groot-Brittannië en later de rest van Europa. Overigens zijn ook enkele door Ajax-fans gezongen liederen afgeleid van oude Beatlessongs, zoals "All we are saying, is give us a goal" (Hey Jude), "La la la la la la la, la la la la, Ajax" (Give peace a change) en "Heel feynoord is sero positief" (Yellow submarine). Alvorens verder in te gaan op de verspreiding van de tribuneliederen, vertellen we iets over "de Kop" zelf. Deze tribune achter één van de goals was oorspronkelijk een enorme open helling. Bij vrijwel alle voetbalsupporters in de jaren '80 was deze bekend, om niet te zeggen berucht gewor den. Hij had het aureool van het heilige Mekka van de staantribunes, die alleen door ware ingewijden betreden mocht worden. Alleen een gek of een potentiële zelfmoordenaar zou daar komen met bijvoorbeeld een blauwe (Everton) das. "De Kop" is op een ongewone manier aan zijn naam gekomen. Op de avond van 22 januari 1900 waren Britse troepen die in Zuid-Afrika in de Boerenoorlog vochten, in een bloedig gevecht gewikkeld dat vele levens kostte. In hun pogingen om hun kameraden in Ladysmith te ontzetten, ontmoetten ze een ontzagwekkend obstakel, namelijk een verdedigde heuvel die Spion Kop heette. De strijd om deze heuvel ging de hele nacht door en tegen zonsopgang, toen de top genomen was, was de oppervlakte rood gevlekt door het bloed van 2.000 mannen. De overwinning hield echter niet lang stand, omdat de Britse commandant -om ver der bloedvergieten te voorkomen- gedwongen was om zijn manschappen zich te laten terug trekken. De volgende dag was de Spion Kop opnieuw bezet door de Boeren. Er was niets be reikt, maar er was grote moed getoond en de herinnering aan die moed werd door de overlevenden mee naar huis gebracht, naar Engeland. Sommigen van hen waren afkomstig uit Liverpool, en toen ze als helden in hun stad terugkeerden, brachten ze het schokkende verhaal over de bloedige nacht op de Spion Kop met zich mee. Het duurde niet lang of ineens stonden ze weer op een helling -de grote glooiing aan de ene kant van Anfield Road- te kijken

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 19