Tribuneliederen IL Hierbij een 3-delig artikel over 1) het ontstaan van de door voetbalsupporters op de tribunes gezongen liederen en 2) een opsomming van de (meeste) door de A]ax-supporters in de afgelopen 20 jaar op de tribunes gezongen liederen. In dit nummer net le deel; in de nrs. 5 en 6 van DAS volgen de delen 2 en 3. Elk deel bestaat uit een stuk historie van de tribuneliederen in het algemeen en uit een aantal door de Ajax-supporters gezongen tribuneliederen, die je ^zoals verderop blijkt- in rubrieken kunt indelen. Zo zijn er de strijdliederen die over een aan te gane strijd gaan, zoals de door de favoriete club aan te gane strijd om een of andere beker ("We're going to win the cup") of het kampioenschap ("Wig worden kampioen") of in het algemeen ("Aaaaahjax") en de verbale strijd van de suppor ters tegen de tegenstander op het veld ("You're shit and you know you are de tegenstander op ae tribune ("Vak S kindercrèche"! of de politie ("Zorreg dat je erbij komt"). Ook zijn er liederen die over een achterliggende strijd We are the Champions") of een bijna achterliggende strijd ("De Zilvervloot" wordt meestal nog tijdens de wedstrijd gezongen) gaan. Als laatste zijn er de liederen die een uiting van bewondering ("De herdertjes") of trouw ("Che sera") zijn. Het is opvallend (en eigenlijk ook weer niet), dat er bij pro-Ajax songs door grotere aantal supporters wordt meegezongen dan bij anti-tegenstanders liederen. Opgemerkt wordt (teneinde te voorkomen dat wij voortaan als de Rene Diekstra van de voetbal-journalistiek worden beschouwd) dat het onderdeel over de historie van de tribuneliederen grotendeels afkomstig is uit het boek "Spel om de bal van Desmond Morris (een aanrader voor elke voetbalsupporter) Het ontstaan van de tribuneliederen (1) Het massaal zingen voor, tijdens en na voetbalwedstrijden is ontstaan in de Britse stadions (nergens in de wereld wordt er overigens zo intensief en kristalhelder gezongen als in deze Britse stadions). Over het echte ontstaan bestaan 3 verhalen. Welk verhaal de juiste is, is niet echt bekend. Waarschijn lijk zit er in elk verhaal wel een kern van waarheid (indien een van onze lezers nog meer verhalen of feiten hierover kent, zouden wij dit graag vernemen^ dit zullen we dan als een soort epiloog in DAS nr. 7 opnemen). De 3 verhalen zijn de volgende: 1, Lang geleden bestond er in Groot-Brittannie de Victoriaanse traditie dat er aan sportevenementen hymnegezang voorafging. Het ging nogal offi cieel, soms ondersteund door muziek en meestal onder leiding van een dirigent op een klein podium. Resten hiervan komen nog steeds voor, zoals het zingen van "Abide with me" (Blijf bij mij, Heer) op Wembley, voor een FA cupfinale, maar als georganiseerd nummer is dit grotendeels verdwenen. In het midden van de 20e eeuw hebben de fans op de staantri- bunes zelf de zaken in handen genomen; -19-

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1997 | | pagina 19