-li- moeten afdragen. Nieuwe camera-technieken in de Arena kunnen bij de opsporing wellicht van dienst zijn. Supportersgedrag Belangrijke voorwaarde om de innige relaties met de commercie niet te verstoren is een sfeer van rust en veiligheid rondom de wedstrijden. Een slecht imago zou de als maar zwellende geldstroom immers in gevaar kunnen brengen. Het belang om de mythevorming in stand te houden is dan ook enorm. Volgens de nieuwe doctrine moeten supporters bij de club worden betrokken. Nee zij worden hier met de haren, voor zover aanwezig, bijgesleept. Zonder een lidmaatschap van de supportersvereniging, naar verluidt de grootste van het universum, tel je niet meer mee. Dat ook deze marionetten-vereniging meer omzetgericht dan supportergericht is. dat is al lang duidelijk geworden. Stapje voor stapje, overhaast gedrag kan een averechts effect hebben, tracht men een steeds groter greep op het supportersgedrag te krijgen. Het kleurrijke en sfeerverhogende vuurwerk kon beslist niet door de beugel. Koning Voetbal wist hiervoor iets veel beters. Elke supporter krijgt een klein plastic vlaggetje en wordt geacht hier mee te zwaaien. Vrij zwaaien is hierbij natuurlijk uit den boze. er moet ritmisch meegezwaaid worden op muziek I Leuk hè Veertigduizend gedrilde horigen op de. tribune, die bijkans een collectieve gehoorbeschadiging oplopen door de harde muziek. Het geheel geschiedt onder nauwlet tend toezicht van vele cohorten gemobiliseerde stewards, ook al zo'n vooruitgang. Het laatste restant afwijkend supportersgedrag manifesteert zich in het ophangen van Israëlische vlaggen en het dragen van davidsterren. Ook dit zal zijn langste tijd hebben gehad, goedschiks dan wel kwaadschiks. Daarnaast is Koning Voetbal er door een uitgekiende toewijzing in de Arena erin geslaagd om supporters te verspreiden. Verdeel en heers, zo'n unieke gelegenheid om supporters van de ooit zo lastige vakken E, F en M nog verder te neutraliseren krijg je niet gauw meer. Wij worden straks weer één grote familie, wat een heerlijk gelukza lig EO-gevoel is dit. Toch is het maar de vraag of dit ten koste gaat van de sfeer in het stadion. Die is zo langzamerhand, een vol Leidseplein en Museumplein ten spijt, volledig verdwenen. Ook hier zijn redenen voor aan te wijzen. Van sfeervorming voorafgaand aan een wedstrijd komt al jarenlang niets meer. Elk initiatief wordt immers overstemd door mega-geluidsboxen met de meest stupide muziek. Het zal weinigen zijn opgevallen dat de F-side niet eens meer in staat is om de stadionversie van het "You-never-walk-alone" te zingen. Laat dat trouwens maar aan de Ieren over. Het is triest te moeten constateren dat wij niet verder meer komen dan wat plichtmatig ge-olè of wat drie-lettergrepige teksten. De originaliteit en spontaniteit is vaak ver te zoeken. Gruwelijke pogingen om met Teletoe ter-achtige dweilorkesten of Braziliaanse sambaspe lers de stemming erin te krijgen wekken slechts een gevoel van plaatsvervangende schaamte op. Met het verdwijnen van de staanplaatsen straks zal de laatste definitieve klap worden toegebracht aan de voetbalsfeer. Trouwens in hoeverre kunnen we nog over supporters praten Voor wat Ajax-betreft lijkt het meeloper-gehalte ongekend hoog. Waar waren deze "supporters" jaren geleden toen het een stuk minder ging Je zou haast hopen op een slecht seizoen, dat zal een stuk opschonen. Supporters kunnen tegenwoordig, conform de wens van Koning Voetbal, beter als theater bezoekers woeden beschouwd. Toeschouwers dus of beter nog financiële exhibitionisten; ordinaire armlastige supporters met normafwijkende gedrag kunnen niet meer gebruikt worden. De supporterscultuur gaat hierdoor een langzame maar zekere dood tegemoet. Ik stel mij zo voor dat Koning Voetbal omringd door de gestaalde commerciële kaders dit veranderingsproces vanuit hun sky-boxen vergenoegzaam zullen gadeslaan. Gezamen lijk wachten zij op de ultieme bevestiging van hun onaantastbaarheid en suprematie, de Koninklijke status. En de nieuwste generatie theaterbezoekers, die lijkt het allemaal om het even. Als de voorstelling maar goed is.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1996 | | pagina 11