-10- De enkele onafhankelijke journalisten die er nog zijn hebben onbedoeld roet in het eten gegooid. Wat Koning Voetbal graag binnenskamers had gehouden is toch uitgelekt. In een onbedachtzaam moment is een artikel geschreven over de met terugwerkende kracht mgaande BTW-verlaging voor seizoenskaarthouders. Supporters schijnen te veel te hebben betaald het afgelopen seizoen, ook de reeds ondertekende machtigingskaarten voor het komende seizoen zijn veel te hoog. We kunnen er vanuit gaan dat er driftig gestudeerd wordt om deze teruggave op een of andere wijze te voorkomen. Toegangsbeleid Wil je als ouder met je kinderen, paspoorten en Sofi-nummer op een zonnige dag naar het voetbal, het schijnt weer veilig te zijn, dan volgt een nieuwe rip-off. Er moet eerst een clubcard worden aangeschaft. De clubcard is de reincarnatie van de destijds zo bekritiseerde voetbalpas, alleen de marketing is een stuk beter geregeld en dat scheelt Maar goed, de clubcard is een credit-card-achtig pasje dat aangeschaft moet worden voor slechts tien piek. Je krijgt dan het voorrecht om eventueel, let wel eventueel, een kaart te kopen. Voor niet-seizoenskaarthouders een regelrechte kat in de zak, er zijn nauwelijks losse kaarten, alles is al verkpcht. Wil je naar een interland met je clubcard, voetbal is voetbal niet waar, dan moet er weer een ander exemplaar worden aangeschaft. Dit is de Oranje-pas, voor de weggeef- prijs van slechts vijftig piek worden je allerlei voorrechten voorgeschoteld. Onmi's- baar voor de komende EK en WK-wedstrijden wordt er beweerd. Met enig wantrouwen wordt afgewacht op welke wijze de schamele restanten van de kaarten (sponsors eerst I) zullen worden verdeeld. Inmiddels wijst de praktijk uit dat de kruimels inderdaad verloot zullen worden en maximaal één kruimel per persoon, hoezo kaartgarantie 0 ja. wordt je halverwege het seizoen Oranje - pashouderdan heb je gewoon pech, je betaalt nog steeds de volle mep. Korting wordt niet gegeven. Het je eenmaal zo'n handig pasje van je favoriete club dan zorgt het ondoorgrondelijke Cotas-systeem wel voor de toedeling. Niet uitverkochte stadions blijken voor sommige supporters opeens bomvol te zitten. Voor pashouders van de neutrale club is er nog volop plaats. Over het probleem om met een groepje supporters bij elkaar te willen zitten zal ik het verder nog maar niet eens hebben. Het belangrijkste voordeel voor Koning Voetbal blijft natuurlijk de blokkeringsmoge lijkheid van de pas. Afwijkend gedrag, hoe gering ook. wordt bestraft met een blokke ring. Leve de techniek. Merchandising Als sluitstuk van de inhaligheid wordt de merchandising gezien. Onontgonnen terrein volgens insiders, verkenners zijn al naar MUnchen afgereisd om de betere kneepjes onder de knie te krijgen. Nu al wordt de markt overspoeld met honderden nutteloze Ajax-prul lariavariërend van behang en schemerlampen tot broodtrommels en schoonmaakmiddelen. Gevreesd mag werden dat het rood-witte Ajax-condoom, voorzien van ingebouwde Queen-melodie voor na de ontlading, niec lang meer op zich zal laten wachten. Natuurlijk is het proces om alles, maar dan ook alles, aan de commercie te verkwanse len al jaren geleden ingezet. Traditionele en bijna heilig geachte zaken zoals het Ajax-logo en het clubshirt zijn inmiddels vakkundig om zeep geholpen. Elf dronkemanslijntjes moeten de klassieke Griekse voorganger doen vergeten. Voorwaar een misrekening van de eerste orde. Het shirt, ook al getooid met sponsornaam, bleek plotseling ook aan vernieuwing toe. Uitgevonden werd het volstrekt overbodige en wanstaltige uit-tenue. In een moocdend tempo volgen de vernieuwde tenue's elkaar op, alleen vermogende supporters kunnen dit nog bijbenen. Koning Voetbal waakt zorgvuldig over het vernieuwde logo, misbruik wordt gesanctio neerd. Niet uitgesloten kan worden dat supporters met een illegale Ajax-tattoo in de bovenarm gekerfd, naast een direkt ingaand stadionverbod, alsnog de nodige pecunia

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1996 | | pagina 10