-24- De politie die zich had ingesteld op moeilijkheden buiten het stadion werd in eerste instantie door de chaos op het veld totaal verrast. Toen de politie als nog tot actie overging werden drie aan houdingen verricht. Van het-drietal wer den twee personen in de nacht van zater dag op zondag op het politiebureau in Haarlem ter ontnuchtering vastgehou den. Toen de „supporters" op het station het interieur van een trein grondig ver nielden, werd nog een persoon aange houden. Ook voor de wedstrijd werden al de nodige arrestaties verricht. Van de 80 100 fans die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de F-side om per fiets van Amsterdam naar Haarlem te komen werd een aantal aangehouden op ver denking van fietsdiefstal. Zij konden hun weg per bus vervolgen. Op de Rijks straatweg in Haarlem werden voor de wedstrijd nog dertig fietsen aangetrof- fen die door de politie werden overge bracht naar Amsterdam. Volgens voorzitter Hut van Haarlem is het moeilijk om rellen zoals die zich zaterdagavond voordeden, volledig te voorkomen: „Wat voor hekken moet je neerzetten om dergelijke moeilijkheden te voorkomen? Bij Ajax-AZ werden hek ken die toch tot de modernste behoren platgewalst. Als hekken niet voldoende zijn dan zullen we moeten overwegen om voldoende politiemensen binnen het stadion te stationeren. Dat er zich nu moeilijkheden hebben voorgedaan hoeft nog niet te betekenen dat dat straks ook zal gebeuren in het UEFA-Cuptoernooi. Dat hangt af van de tegenstander die we dan loten. Het ergste wat ons kan overkomen is dat we een Engelse ploeg krijgen. Vooral Engelse supporters heb ben immers geen beste reputatie". In het seizoen 1979-1980 was ons aller AJAX kampioen geworden tegen het toenmalig beruchte AZ- 67 uit Alkmaar. Deze wedstrijd was al kompleet uit de hand gelopen omdat tijdens de huldiging voor meer dan anderhalve ton schade werd aangericht aan God beware) het Olympisch Stadion. De laatste competitie-wedstrijd moest op zaterdag avond tegen Haarlem worden gespeeld. Dit gaf de toenmalige F-Side aanleiding tot de volgende oproep: Komt allen op de fiets naar het Centraal Station in Amsterdam, om vandaaruit te vertrekken naar Haarlem. Op de fiets betekent geen gezeik van de spoorwegpolitie en hun schoothondjes. Een fietsketting is nu ook weer toegestaan. Je moet toch zeker je fiets op slot kunnen zetten." Ongeveer 100 supporters gaven aan deze oproep gehoor, maar de meeste hadden natuurlijk geen fiets. Geen probleem, op het Centraal Station was keus genoeg. Nadat iedereen van een rijdend voertuig was voorzien, werd koers gezet naar Haarlem. Ongeveer ten hoogte van Halfweg werd de fietsende groep onderschept door een ware politiemacht. Een aantal werd aangehouden op verdenking van fietsendiefstal toen werd je daarvoor nog opgepaktzij konden hun weg vervolgen met een ter plekke geregelde bus. Een nog grotere groep wist Haarlem wel te bereiken. Op de Rijksstraatweg in Haarlem werden voor de wedstrijd nog een dertigtal fietsen aangetroffen, die door de politie werden overgebracht naar Amsterdam. De wedstrijd werd door AJAX met 1-3 gewonnen, en de bedoeling was om de kampioenen op het veld te huldigen met bloemen en champagne. Helaas kon dit geen doorgang vinden omdat een groep AJAX-supporters bezit had genomen van het veld, en alles wat op hun weg kwam werd grondig vermeld, de spelers moesten rennen voor hun leven en zochten een veilig heenkomen, fotografen werden aangevallen en het materiaal waar het veld mee werd gesproeid (van de plantsoenendienst) werd gebruikt ais projectiel. Dit alles terwijl de politie toekeek en helemaal niet ingreep. Zelfs het doel werd uit zijn voegen gerukt. Volgens de krant uit die tijd maakte het de F-Side niet uit of er nou werd gewonnen of verloren rotzooi trappen was de hoofdzaak bij een groot deel van de AJAX F-Side. Nadat alle kruitdampen waren opgetrokken en de balans werd opgemaakt, maakt de krant melding van maar liefst 3 aanhoudingen, waarvan twee voor openbare dronkenschap.En dan te bedenken datje tegenwoordig al wordt opgepakt voor het urineren in de omgeving van de ArenA.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 1996 | | pagina 26