Ajax van minuut tot minuut In de twee weken na FC Twente - Ajax staat het voetbal vooral in het teken van inter lands. Die van Oranje hebben niets meer om het lijf: plaatsing voor de eindronden van het wereldkampioenschap, volgend jaar in Zuid-Afrika, is een feit. Bovendien houdt bondscoach Bert van Marwijk er niet van om al te veel te gaan experimenteren. Het eerste oefenduel in een serie van twee gaat tegen Italië. Op 14 november treffen de twee ploegen elkaar in Pescara. Hiervoor is gekozen, omdat de opbrengst van deze wedstrijd naar de slachtoffers van de aard beving van april dit jaar gaat. Helaas: geen doelpunten. Op 18 november wacht Para guay als tegenstander. In Heerenveen wordt ook al niet gescoord. In beide duels zijn Stekelenburg en Van der Wiel 90 minu ten van de partij. De Zeeuw was aanvanke lijk ook geselecteerd. Hij moest echter afzeggen wegens knieproblemen en een operatie aan zijn amandelen. Ook België blijft in vriendschappelijke wed strijden tweemaal ongeslagen (ongekend!), beide keren is Vertonghen van de partij. Hongarije wordt met 3-0, Qatar met 2-0 geklopt. Toby Alderweireld is sinds de komst van Dick Advocaat als bondscoach op een zijspoor gezet. Hij speelde wel met Jong België tegen de leeftijdgenoten van Oekraïne een EK-kwalificatiewedstrijd. In Sint-Truiden werd het 0-2 waardoor ook dit eindtoernooi voor onze zuiderburen een horde te hoog is. Alderweireld heeft er - zegt hij - overigens geen moeite mee dat Advocaat in tegenstelling tot diens voor gangers hem even in de wachtkamer zet. "Vincent Kompany was weer beschikbaar en dan is het voor mij afwachten. Het is een beslissing van de trainer en die heb ik te accepteren. Nee, hij heeft me dat niet laten weten, maar dat is bekend van hem. Ik heb bij de Beloften wel een goede wedstrijd gespeeld. Bij Ajax loopt het ook naar wens en dat is het allerbelangrijkste. Wanneer ik hier goed blijf presteren en me blijf ontwik kelen, kom ik vanzelf wel een keer boven drijven. Ik ben nog jong, twintig jaar, en heb alle tijd." Jong Oranje kan deelname aan de EK-eind- ronden amper ontgaan na twee zeges op Estland en Spanje. In het duel met de Span jaarden was Anita, als verdedigende mid denvelders, één van de uitblinkers. Allemaal leuk en aardig (maar eigenlijk niet); voor een aantal landenploegen staat in deze periode kwalificatie voor de WK-fina- les nog op het spel. Uruguay (lees: Suarez en co) en Costa Rica (van onder anderen Ruiz) moeten elkaar in een barrage bekam pen. Uiteindelijk trekt de voormalig wereld kampioen (Uruguay dus) aan het langste eind. Ook Eyong Enoh kan feest vieren. Hij is met Kameroen te sterk voor Marokko en dat betekent dat ook deze Ajacied in Zuid- Afrika aanwezig zal zijn. Ajax moet hem in januari ook al missen, dan vanwege het toernooi om de Africa Cup. 22 november, competitie: Ajax - Heerenveen (5-1) 5-1. Doelpunten: 7. De Zeeuw 1-0, 24. De Zeeuw 2-0, 28. Pantelic 3-0, 35. Suarez 4-0, 39. Popov 4-1, 40. Aissati 5-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 49.598. Gele kaart: Assaidi en Breuer (Heerenveen). Bijzonderheden: wat een ongekende weelde bij rust. Een 5-1 voorsprong, een zeldzaam grote marge na 45 minuten. Helaas blijft het hierbij, toch is het Ajax- publiek tevreden. Het spel van de thuisclub in de eerste helft is van grote klasse, net als de doelpunten van de opvallend schotvaar- dige De Zeeuw. Eén van de mooiste acties van de wedstrijd - een prachtige uithaal van Suarez - levert helaas geen doelpunt op. Toch pakt de captain zijn traditionele doel punt mee. Oussama Assaidi trekt aan zijn shirt, krijgt geel en ziet hoe de Uruguyaan, die pas gisteren terugkeerde van de inter lands tegen Costa Rica, koel vanaf elf meter scoort. Een voor de buitenwacht verrassen de basisspeler is Ismail Aissati, die zich vol gens Jol goed had gemanifesteerd op de training. Sulejmani zal wel gebaald hebben, hij had graag van start willen gaan tegen zijn voormalige werkgever, te meer daar de aanvaller de afgelopen twee weken goed had gepresteerd met Jong Servië. Weet je nog? Tijdens de laatste Ajax - Heerenveen werd eigenlijk de kiem gelegd voor het vroegtijdige vertrek van Marco 'pannen koek' van Basten. Opstelling: Stekelenburg; Van der Wiel, Alderweireld, Vertonghen en Anita; De Zeeuw, Aissati (72. Sulejmani) en Enoh (71. Gabri); Suarez, Pantelic (86. Donald) en Emanuelson. 25 november: Ajax gaat op de Chinese toer. De club word de officiële partner voor de gehele jeugdopleiding van de CFA, de Chi nese Football Association. De twee partijen ondertekenen een 3-jarige overeenkomst. Ajax' commercieel directeur Henri van der Aat: "Ook voor onze partners Adidas en Aegon, dat in China CNOOC heet, is het van belang dat we actief en zichtbaar zijn in hun groeimarkten." Het contract voorziet in uitwisselingen en een oefenduel van Ajax met de nationale A-ploeg of het Olympische elftal van China. 29 november: Vitesse - Ajax (1-2) 1-5. Doelpunten: 4. Stevanovic 1-0, 15. Pantelic 1-1, 19. Pantelic 1-2, 50. Pantelic 1-3, 69. Bakircioglü 1-4, 73. Aissati 1-5. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 21.850. Gele kaart: Kaya en Verhaegh (Vitesse), Aissati. Bijzonderheden: zo sta je binnen 4 minu ten met 1-0 achter en zo win je voor het eerst in vier jaar in Arnhem en heb je boven dien voor het eerst in de historie vijfmaal gescoord bij Vitesse. Het vooraf gevreesde treffen met de geel-zwarten begon drama tisch voor Ajax, maar eindigde euforisch. Met dank aan onder anderen Pantelic, die liefst driemaal scoort. De Gelderse formatie verliest na 13 minuten niet alleen de sterke keeper Piet Velthuizen (geblesseerd uitge vallen na een ongelukkige botsing met Ver tonghen), maar ze raakt ook de kluts kwijt. Vervanger Eloy Room staat koud 6 minuten in het veld of Ajax leidt al met 1-2. Suarez bespaart hem met een gigantische misser een derde doelpunt in korte tijd. Uiteindelijk moet hij alsnog een derde, vierde en vijfde tegentreffer slikken. Vitesse beklaagt zich na afloop over een veronderstelde hands bal, in de 40e minuut, van Alderweireld. De Belg: "Het was echt geen opzettelijk hands. Ik draaide en de bal werd tegen mijn arm getikt. Dat had een penalty kunnen zijn, maar het was zeker niet opzettelijk, anders zou ik het wel zeggen." De dichtende spea ker van 'het grootste theater van Neder land' hoopte vooraf op een pak slaag voor Ajax; het pakt dus bepaald anders uit. Enkele fans van de thuisclub raakten overi gens na rust uit frustratie slaags met elkaar, anderen zongen jennend in de richting van alle Ajacieden 'Twente kampioen'. Overi gens kon de veelscorende Jol-brigade zich vandaag al helemaal geen puntenverlies veroorloven. Immers, ook de twee andere titelkandidaten, FC Twente en PSV, wonnen hun uitwedstrijd. Opstelling: Stekelenburg; Van der Wiel, Alderweireld, Vertonghen en Anita; De Zeeuw, Aissati en Enoh (78. Donald); Suarez, Pantelic (68. Bakircioglü) en Emanu elson. Met dank aan Het Parool.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 65