K weggegooid geld, voetbalinvaliden, gedichten, nnstalnie ffifHIscheurkalen DURE SP TSEN SCOREN N ET Ajax Geboekstaafd DE GROTE OOGST geluk is soms een halve meter sneller dan de beste veel sneller dan de rest de les geleerd op straat het is, bergop, de weg erheen die telt en die, eens afgelegd een ademstokkend uitzicht biedt op wat je bent en, meer nog, wie je allemaal ooit was het heldendom ligt juist daar waar het wacht op niemand winnen doe je elke dag een beetje Tekst: Hans Janssen Miralem Sulejmani. Redt-ie het of redt-ie het nu niet bij Ajax? Is de investering, het recordbedrag dat de Amsterdamse club voor hem op tafel heeft gelegd, weggegooid geld geweest? Het lijkt er op, anderhalf jaar na zijn overgang van Heerenveen. Simon Kuper en Stefan Szymanski weten het zeker: Ajax heeft zoals wel vaker de verkeerde speler gekocht. In hun stevig onderbouwd boek 'Dure spitsen scoren niet' wordt de aankoop van de Serviër weliswaar amper behandeld - een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. De Ajax-leiding mag zich de conclusies van het boek best ter harte nemen. Ze heeft, De topsuccessen in de jaren zeventig en negentig ten spijt, blinkt ze niet uit in goed koopmanschap. Hoeveel guldens en euro's is er niet over de balk gesmeten? Kapitaalvernietiging is al jaren aan de orde van de dag bij de Amsterdamse club. Ze doet er goed aan een voorbeeld te nemen aan de beslissers bij bijvoorbeeld het Franse Olympique Lyon en Heerenveen (en dan met name ex-voorzitter Riemer van der Velde). Hun succesvolle aan- en verkoopbeleid wordt gestaafd met allerlei voorbeelden, al willen wij er nog wel aan toevoegen dat het gras bij die ander niet altijd groener is. Ook Heerenveen heeft veel miskopen gedaan. Een interview met Johan Cruijff - zijn jeugdidool - zul je er vergeefs aantreffen. De voetballiefhebbers zal het relaas van Ruud Gullit echter zeker aanspreken. En neem eens de tijd voor de gedichten, al zijn ze niet allemaal van De Leeuw. Deze wel: Niet alles wat de schrijvers bewe ren, is even sterk, interessant of geloofwaardig. Ook in de voet ballerij speelde en speelt toeval een grote rol. De schrijvers hebben overigens niet alleen het transferbeleid in de (internatio nale voetbalwereld onder de loep gelegd; ook het vraagstuk van 'de' penalty, de publieke belangstelling voor de voetballe rij en de opkomst van clubs uit provinciale hoofdsteden wordt zo wetenschappelijk mogelijk benaderd. Misschien dat ze ooit nog eens een apart boek uitbrengen over de inbreng van relatief kleine spelers. Met als uitgangspunt: wat is de minimumleng te van een topvoetballer? gehouden aan zijn loopbaan als prof voetballer. Een loopbaan, die door een vreselijke blessure als gevolg van een aanslag van een tegenspeler veel te snel over was. Menting is al meer dan 29 jaar voetbalinvalide. De Niels Kokmeijer van de jaren tachtig wordt hij in het schrij nende verhaal van Wiep Idzenga genoemd. Hoe zou het overigens zijn met Spartaan Ron Stevens, die ooit voortijdig zijn carrière moest afbreken na een botsing met toenmalig Ajax-keeper Piet Schrijvers? Gelukkig staan er ook vrolijker bijdragen in 'Hard gras', blij wor den we bijvoorbeeld van de terugkeer als schrijver van oud-Rodaspeler Raymond Cuijpers. Dat Rick de Leeuw eveneens meer kwa liteiten had, dat wisten we al lang. Eerder dit jaar zagen we hem in Paradiso in Amsterdam aan het werk als opzwepend medepresentator van een Beatles-Rol ling Stones-battle. We kennen hem als zanger en tekstschrijver voor (de inmid dels opgeheven) Tröckener Kecks én als auteur van, andere, proza en poëzie. Onlangs verscheen van hem 'Zuiderziel', een op het eerste gezicht chaotisch, maar daarom niet minder creatief en ver rassend boek. Het is een bundel met gedichten, afgewisseld door gesprekken met mensen, in wie De Leeuw zich her kent of die voor hem een held waren. Voetbalinvalide De nieuwste 'Hard gras' begint met een fragment uit 'Dure spitsen scoren niet'. Op de omslag staat een foto van een Sulejmani in een onderhand herkenbare positie: kleiner dan-ie al is en gefrus treerd voor zich uit starend. De titel van nummer 68 van dit voetbaltijdschrift voor lezers ('Geen knikker') slaat dan ook vooral op hem. Maar ook op Jan Men ting. De voormalige aanvaller van Wage- ningen (die in 1977 furore maakte door driemaal te scoren tegen PSV's keeper Jan van Beveren) heeft geen cent over-

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 53