Youp Sportte je vroeger zelf? "Ik heb zelf even gehockeyd, maar ik vond het nooit leuk. Ik kon het niet. Ik zat op voetbal in 1978. Als kind voetbalde ik op straat. Ik was altijd Klaas Nuninga en mijn broertje Cruijff. Ik was Nuninga omdat ik het niet zo goed kon. Ik heb dat ooit opgeschreven in een column en Klaas deed een keer of hij heel beledigd was. Ik werd als laatste gekozen bij het poten. Dat vond ik niet erg, ik deed gewoon heel erg graag mee." Erger je je nog steeds aan de Arena? "Je wordt met het Arena kaart systeem (consumpties kun je alleen kopen met een Arena card, red.) nog steeds genaaid waar je bij staat. Als je een keer naar U2 gaat en je neemt een biertje, dan moet je daarvoor een kaart van minimaal een tientje kopen. Die kaart raak je, als je verder nooit meer naar de Arena gaat, natuur lijk kwijt. Dat is dus indirect diefstal. Dan ben je minimaal 7,50 euro kwijt. Of je verliest hem. Ik heb me letterlijk bij de situatie met Are na neergelegd. Ik ben eraan gewend. Een biermerk kon ik nog wel weg krijgen. Maar de Arena? Ik had het er laatst met Johnny van 't Schip over, die was vroeger wel eens lui in het veld. Zeiden ze in De Meer: 'Sta je daar lekker in het zonnetje?' In dat grote stadion is dat niet meer leuk. Hij zou het niet eens meer horen." De Arena is ook voor journalisten niet ideaal. Ook het interviewen van spelers is soms heel kort, omdat ze niets mogen zeggen. Vroeger kon je nog in de kroeg zitten met voetballers. "Ja dat is voorbij, de belangen van de club en de sponsors gaan voor alles, waardoor je afgemeten antwoorden krijgt. Wat een spe ler werkelijk vindt wordt verzwegen. Komt niet door de censuur. Zielig!" Ik heb een keer Kenneth Perez geïnterviewd en dat was heel inte ressant. Die ging helemaal los over van alles en nog wat. Werd daar na de helft geschrapt, omdat het off the record was. Wat natuurlijk niet zo was. "Zo gaat het tegenwoordig overal. Bij grote bedrijven als Ahold die interviews geven gaat het allemaal via de persdienst. Wat dat betreft is het allemaal één grote leugen. Dat heb ik ook weer in mijn cabaretprogramma geschreven." De leugen regeert? "De leugen regeert niet, hij dicteert. Ik kwam een keer bij Pauw en Witteman. Kwam minister Cramer met vijf woordvoerders. Ik vroeg: kan ik er niet eentje lenen? Dat werd natuurlijk een heel stijf inter view die avond. Kijk, ik wil dit interview ook nog wel lezen voor publicatie, maar dat gaat me dan om de feiten. Die moeten klop pen." En de opkomst van het entertainmentnieuws. Wat vind je daarvan? Je hoeft zelfs een serieuze krantensite te openen en er staat 'Jan Smit naar de tandarts. "De markt is ernaar zal ik maar zeggen. Maar zoiets als de real-life soap, waarbij mensen zich dag en nacht door een camera laten vol gen. Ik kan het mijn overleden vader niet uitleggen." Dat is masochistisch gedrag? "In de hoek van een bepaald publiek zit het. Ik heb zelf wel eens meegemaakt dat ik in een interview als grap over Yolanthe begon en zei ik dat ik met haar had gegeten. Dat werd dan later nieuws op telegraaf.nl. Dan krijg je dat de ironie ook nieuws wordt." Toen bekend werd dat Johan Cuijff twee dagen per jaar bonds coach wordt van Catalonië stond het ook overal. Maar dat heeft toch niets te maken met serieus nieuws? "Dat Catalonië is gewoon het team van Gooi en Vechtstreek?" Het interview met Coen Verbraak een paar jaar geleden in De Volks krant heb ik gelezen. Dat was wel een narrig interview? "Met Coen Verbraak? Dat was ook hier in deze kroeg. Hij ging alle maal dingen vragen uit mijn privé leven, dat ik dacht: is dit de Volks krant? Ik had ook geen zin in zo'n gesprek." Carrière Alle zalen waar Youp speelt zijn nog steeds uitverkocht en last van verzadiging lijkt hij niet te hebben. Op het moment tourtYoup door heel Nederland met try-outs van zijn nieuwe voorstelling 'Omdat de nacht...'. Een jubilaris vlucht van zijn eigen surpriseparty en loopt het bos in totdat hij bij een huisje aankomt met een jonge vrouw erin. Je tourt nog steeds door heel Nederland? Vind je dat nog wel leuk? "Ja natuurlijk. Dan ga ik twee dagen naar Nieuwegein en dan is het uitverkocht. Dat is hartstikke leuk. Ik heb vanochtend nog een nieuw liedje geschreven, toen ik wakker werd." Je werd vannacht wakker van een liedje? "Ik lag in mijn bed en ik zat te denken aan mijn nieuwe show en opeens kwamen er een paar regels. Toen ben ik verder gaan slapen en heb ik het vanochtend opgeschreven." Moet je het niet meteen opschrijven? "Nee zo oud ben ik nou ook weer niet." Dus je hebt er nog steeds plezier in? "Dit is het leukste werk van Nederland. Een show die zes weken in Carré gaat. En ik denk dat het de droom is van elk jongetje om in Carré te staan." Maar dan sta je in de coulissen in Nieuwegein. En dan? "Heb ik er heel veel zin in. Die mensen hebben een nacht in de rij gelegen voor een kaartje. En er gebeurt nog genoeg in Nederland. Van Marco Borsato tot Dirk Scheringa. Het is keihard werken en als ik de zaal verlaat denk ik vaak: nou die komen volgende keer weer terug." Ben je nog nerveus voor een show? "Normaal, gezonde spanning. Beetje nerveus. Met Toon Hermans heb ik wel eens een uur lang gepraat over een bepaald moment in een show, een moment waarop iedereen in de lach zou moeten schieten, dat wilde ik en gebeurde en lukte niet, ik bedacht de meest ingewikkelde oplossingen die niet hielpen. Uiteindelijk heb ik aan de technici gevraagd: ga eens naar de Gamma, haal daar nou eens een peertje en hang voor dat theaterlicht een doekje. En vanaf toen moest het hele theater keihard lachen. Toon snapte dat. Was een perfectionist pur sang en daarom een hele grote. Ik denk: de grootste." Het gaat om de details? "Ja het ging over dat moment. Ik sliep niet voordat de zaal daarom zou lachen. De enige die dit begreep was Toon. Die gaf me voorbeelden uit zijn eigen shows. En dat is waarom het zo'n leuk werk is. Omdat het nooit klaar is. Je kunt wel ergens naar toewerken." Dat is met schrijven ook. Het kan altijd nog beter. Dat is leuk, maar een creatief iets kan altijd nog anders. "Ik vind dat juist leuk. Het maken, het schrijven vind ik leuk. Als ik niet tevreden ben gooi ik het eruit. In een Van den Ende productie zit alles strak in elkaar en gaat het over veel te veel schijven. Dan moet je eerst op kantoor komen om dat uit te leggen. Ik zeg tegen de ploeg waarmee ik draai ook wel eens dat een stuk eruit is." Youp is even stil. "En terecht, zeggen ze dan." Als je je carrière vergelijkt met een voetballer. Waar zit je dan in je carrière? "Het probleem met cabaretiers is: op een gege ven moment ben je familie van de mensen geworden. Aan het begin van je carrière lacht iedereen hard omdat je nieuw bent, maar het volgend jaar is het alweer wat gewoner. En dan word je familie. Maar zelfs zo iemand als Hans Teeuwen is beetje familie geworden. Ik ben inmiddels deel van de inboedel van Neder land." De Ajacied 23

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 25