En de allereerste keer? "Fons de Groot, onze groenteman, nam mij mee naar Ajax tegen GVAV. Otto Roffel stond bij GVAV in de goal in een hagelwit pak. Ik denk dat het 1962 was. Die Roffel werd later directeur van het Olympisch Stadion. Bij Europacup wedstrijden had mijn vader altijd tien kaartjes. Hij was zakenman. Mijn vader is geboren in de Jord- aan en is een echte Amsterdammer. Hij is overleden, maar vroeger gingen we naar Europacupwedstrijden altijd met z'n tienen (Youp is zevende van een gezin van acht, red.). Mijn vader en mijn moe der zaten altijd op de eretribune en wij stonden met z'n achten op de bovenste ring." En daarna bleef je gaan? "Vroeger had je het jongenskaartje. Dan was om twaalf uur de kas sa open voor tweehonderd kaarten die maar vijftig cent kostten ais je jonger was dan zestien. En dan stonden we er al om elf uur. We woonden in Naarden en mijn moeder gaf me altijd een gulden om met het openbaar vervoer naar Amsterdam te gaan. Dan kocht ik snoep van die gulden en liftte ik als jongetje gratis naar Amsterdam. Toen ik voor de eerste keer in de Jaguar van Bert Haanstra, waarin ook Pim Jacobs zat, meeliftte naar huis kon ik dat thuis niet vertel len, want mijn moeder wist niet dat ik liftte. Dan zit je thuis met een van de spannendste verhalen uit je jeugd. En niemand aan wie ik het kon vertellen." De ploeg van de jaren zeventig is jouw favoriete Ajax? "Als klein jongetje vond ik op zich alles mooi, maar toen kwamen inderdaad ook nog eens de topjaren. Een foto van Bennie Muller, Henk Groot en (Johan) Cruijff hangt op mijn werkkamer. Dat is een beeldschone foto, nog zonder reclame. Dat is mijn Ajax, maar dit is natuurlijk oude lullenpraat." Was je echt een fanatieke supporter? "Ja, ik ging zelfs naar De Meer om naar een training te kijken." En waar lette je dan op? "Ik ben geen kenner. Ik heb nog nooit een uitslag goed voorspeld. Ik vind dat allemaal een beetje gelul." Lacht. "Daar ben ik te dom of te slim voor." En als je die jaren zeventig vergelijkt met het voetbal van nu? "Het is totaal veranderd. Wij hadden vroeger nog hele lange dis cussies over spelers als Theo van Duivenbode en Henk Groot. Dat was heel erg dat die naar Feyenoord gingen. Dat deed je niet! Nu mag je blij zijn als spelers na de rust niet van club veranderd zijn. Spelers gingen toen bijna niet naar een andere club. Grote kans tegenwoordig dat na de winterstop het team weer anders is. Maar het doet me wel goed bij Ajax dat ik Danny Blind en Martin Jol op de bank zie zitten. Jol is een man die uit de voetbalwereld komt. Hij zit dicht op het voetballen. Ik word altijd een beetje nerveus van commercieel gedoe. Het voetbal is weer een beetje terug bij Ajax. Het is flauw van me, maar ik ben blij dat John Jaakke weg is. Fou te ijdeltuiterij, voordat hij voorzitter werd was hij er nog nooit geweest. En Rik van den Boog? Die komt wel uit het voetbal, maar heeft wel een strafblad!" Je vindt het ook nog steeds leuk om naar Ajax te gaan? "Ik vind het mooie aan Ajax dat je er ontzettend blij van wordt, maar ook dat je je helemaal de tyfus kunt ergeren. In de jaren tachtig ging het ook niet zo lekker. Was er een supporter bij ons op de tribune die zei: 'Je ziet me hier nooit meer.' En die maakte van zijn sei zoenskaart een propje en stopte hem zo in zijn mond. ledereen lachen. Twee weken later stond hij gewoon weer op de tribune en murmelde: "Kopietje gehaald!" Het is altijd leuk om naar Ajax te gaan. Het betekent twee keer drie kwartier vermaak. Heel soms laat ik Ajax - NEC of Ajax - Willem II nog wel eens lopen, maar echt niet omdat ik naar mijn schoonmoeder ga." Lacht. "Ik heb een hele aar dige schoonmoeder, maar er moet wel iets aan de hand zijn wil ik niet gaan." egenover zijn huis in het café op het Amstel- veld. Tien minuten over elf: "Vedettes komen altijd wat later hè?" Na dertig jaar behoort hij tot de routiniers van het cabaretgilde. Sporten, zoals zijn broer en oud-hockeyinternatioal Tom kon, was niet aan Youp besteed. Youp was daar niet zo goed in, maar werd toch wat hij wilde: priester. Alleen doceert hij niet vanaf de kansel, maar vanaf het podium. Van zijn optredens verwacht ik iemand die meteen van wal steekt en drie uur begint te oreren. Dat valt alleszins mee. Youp is rustig maar leeft wel regelmatig op om een sterk verhaal te vertellen. Met de fotografe loopt hij het Amstelveld op. Daar staan twee ijzeren doel tjes. We hadden bedacht dat Youp daar ging staan met een voetbal. Maar waar haal je in alle haast een voetbal? Daar loopt Youp al naar een Volvo stationwa gen. De achterbak gaat open en voila. De fotografe, die nog een huis zoekt, wijst naar de overkant van de gracht en vraagt op welke 'verdie ping' Youp woont. Youp bezit natuurlijk het hele huis, maar: "We maken een mooie prijs voor je!" Goed. En nu Ajax. 20 De Ajacied Liften naar Ajax "Ik heb al dertig jaar een seizoenskaart. Vroeger stond ik altijd in vak E, naast de F-side. Ik zag ze in De Meer ontstaan. Dat begon met onschuldige liedjes. Toen werden ze berucht, maar in de Are na zijn ze nu alweer een beetje bedaagd."

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 22