Schoenaker houdt van middenvelders die ook scoren Schoenaker Het heeft even geduurd, maar Demy de Zeeuw lijkt de smaak te pakken krijgen. De van AZ overgenomen middenvelder wordt steeds belangrijker voor Ajax. Als balafpakker, als controleur, als spelverdeler en zelfs als doelpuntenmaker. Tot groot genoegen van ...Dick Schoenaker, het voormalige brok dynamiek in de Amsterdamse halflinie. Deugd Maar het begin is gemaakt en dat doet Schoenaker deugd. Hij was een meer dan nuttige speler (en later zelfs ook aanvoerder) voor trainers alsTomislav Ivic, Kurt Linder, Cor Brom, Leo Been hakker en Aad de Mos. De oud-speler van Wageningen en De Graafschap ging altijd tot het gaatje, sjouwde dat het een aard had en had bovendien een neusje om op de juiste momenten voor het doel van de tegenpartij op te duiken en toe te slaan. Toen Gabri drie jaar geleden zijn opwachting maakte in de Are na, dacht Schoenaker dat Ajax in de Spanjaard zijn equivalent had aangetrokken. Verdedigend en als teamspeler misschien wel, maar die toegevoegde waarde die Schoenaker ontegen zeglijk had, die liet en laat de voormalig international van Bar celona te weinig zien. Gabri scoort gewoon te weinig. De Zeeuw lijkt die kwaliteit wel in zich te hebben en weet die bovendien steeds vaker aan te spreken. "Demy is een hele goe de aankoop. Je zou hem ook met Jan Wouters kunnen vergelij ken. Op de positie waarop ik altijd speelde moet je een sterke conditie hebben, het spel kunnen overzien én gretig willen zijn om te scoren. Demy zorgt met de andere jongens op het mid denveld voor de balans die elk elftal nodig heeft. Wanneer hij nu wat vaker het net weet te vinden, net als ik, maar ook een spe ler als Sören Lerby, dan kan Ajax nog veel meer plezier aan hem beleven," aldus de inwoner van Uithoorn, die weet waarover hij praat. Het was ook aan zijn scorend vermogen te danken, dat hij der tienmaal voor het Nederlands elftal mocht uitkomen en zes doelpunten maakte. We schreven in de vorige Ajacied al dat Schoenaker het misschien wel meest goud omrande haasje in bezit heeft. Hij debuteerde tijdens de eindronden van een wereldkampioenschap, een unicum in de historie van de KNVB. Schoenaker - wiens oudste dochter overigens op de drempel naar het nationale hockeyelftal staat - mocht het oranje shirt voor het eerst aantrekken op 14 juni 1978, tijdens de wedstrijd tegen Oostenrijk, die met 5-1 werd gewonnen. Neeskens Het was hem niet gegund om die dag in een en hetzelfde team uit te komen als Johan Neeskens. Dan was het helemaal onver getelijk geweest voor de nu 57-jarige Schoenaker. "Neeskens is altijd mijn voorbeeld geweest. Ik heb hem nog zien spelen, begin jaren zeventig. Zijn type voetballer heeft me altijd het meest aangesproken. Neeskens ging er ook altijd voor en pikte geregeld zijn doelpunten mee," verduidelijkt Schoenaker, die eigenlijk de eerste speler bij Ajax was, die de erfenis overnam van 'de Nees' na diens vertrek in 1974 naar Barcelona. 12 De Ajacied Schoenaker meldde zich in de zomer van '76 in Amsterdam, als een betrekkelijke nobody. Niemand kon toen bevroeden dat hij er liefst negen jaar onder contract zou blijven staan. Negen jaar waarin hij ongelooflijk weinig wedstrijden miste ("ik heb eens zes weken niet kunnen voetballen door een kuitbeenbreuk, maar dat was dan ook alles"). Ook nadat hij zijn laatste wed strijd in Ajax-één had gespeeld, bleef hij Ajacied. Voor zijn gevoel althans. "Ik beschouw Ajax gewoon als een stuk van mijn leven. Heb het idee dat ik hier ben opgeleid en voel me ver groeid met het rood en wit. Eens een Ajacied, altijd een Ajacied, toch?", stelt Schoenaker een retorische vraag. Hij was onder tussen ook officieel lid geworden van de vereniging, wat decen nia lang niet automatisch het geval was wanneer je contractspeler werd van Ajax. Inmiddels maakt Schoenaker ook deel uit van de zogeheten Bordjesclub, een club, binnen de club, van mensen die 25 jaar lid zijn van Ajax. In het jaar dat hij Abraham zag, zette Schoenaker een punt achter zijn actieve loopbaan. Hij had die medio jaren tachtig voortgezet bij FC Twente, Vitesse en de amateurs van De Bataven in zijn toen malige woonplaats Gendt. Vervolgens ging hij nog een treetje lager voetballen: bij de zaterdagamateurs en daarna de vetera- De uit Ede afkomstige Schoenaker begint zowaar wat trekjes van zichzelf terug te vinden in het spel van De Zeeuw. En dat is een goed teken, want je zou er als Ajax-fan niet gauw bij stil staan, maar Schoenaker, de mid denvelder Schoenaker, staat vijftiende op de Ajax-topscorers- lijst aller tijden. In 348 officiële wedstrijden maakte hij 104 treffers. Zoveel zal De Zeeuw er bij lange na niet achter zijn naam krijgen, want het is uitgesloten dat hij net als zijn voor ganger negen jaar bij Ajax zal blijven.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 14