Blind A Jaren geleden begon de toenmalige uitgeverij Thomas Rap de Nederlandse Sportbibliotheek. De Boekenmakers in Eindhoven is inmiddels aardig op weg met zijn eigen nationale voetbalbibliotheek. Eerder dit najaar verscheen als nummer 4 in deze serie 'De aanvoerder'. Jeroen van den Berk laat hierin onder anderen Danny Blind, Frank de Boer, Phillip Cocu, Louis van Gaal en Ronald Koeman aan het woord. Oud-voetballers, die tijdens hun carrière jarenlang aanvoerder waren en nu allen actief zijn in het trainersvak. Wat maakt iemand een goede captain, wat heb je er als ploeggenoot, als mens en als trainer aan? Lees het boek 'De aanvoerder' en je wordt een stuk wijzer. Met dank aan uitgeverij De Boekenmakers mogen we hierbij het hoofdstuk over 'onze eminente aanvoerder', Danny Blind dus, publiceren. Geen enkele andere Nederlandse clubvoetballer houdt als aanvoerder meer prijzen in de lucht dan Danny Blind, die met Ajax alle internationale bekers wint. Hij ontwikkelt zich op latere leeftijd als leider van een jonge, gouden lichting en het verlengstuk van zijn trainer, Louis van Gaal. "Ik houd van deze club. Dat gaat nooit meer over." AANVOERDER AANVOERDER DE AANVOERDER Jeroen van den Berk Uitgeverij: De Boekenmakers Prijs: 16,95 euro ISBN: 978-90-77740-39-2 10 De Ajacied De aanvoerder Jarenlang is het gewoonte dat Danny Blind (1 augus tus 1961) niet zelf de aanvoerdersband om zijn lin kerarm schuift, overigens altijd over zijn shirt met korte mouwen. Dat gebeurt door materiaalman Sjakie Wolfs, die hem ook voor iedere wedstrijd vraagt of hij z'n postzegels bij heeft. Zo noemt hij de scheenbeschermers van de verdediger, vanwege hun formaat. Andere spelers begrijpen niet waar hij het over heeft. Wolfs overlijdt half november 2008 op 76-jarige leeftijd. Meer dan een kwart eeuw is hij in functie bij Ajax, een periode waarin zijn pop ulariteit en bekendheid groter wordt dan die van menig speler van de club. Ook Blind heeft er intussen al meer dan twintig dienstjaren bij Ajax opzitten. Vanaf 1986 als speler en na zijn afscheid in 1999 tot aan 2006 in zo'n beetje alle verschillende technische functies, inclusief het hoofdtrainerschap. Met een onderbreking van twee jaar - waarin hij onder meer terugkeert bij zijn eerste grote liefde, Sparta - staat Blind weer onder contract in Amsterdam. Hij noemt Ajax 'een warm bad dat niet bleek af te koelen', ondanks zijn ontslag in de Arena na een qua resultaten alleszins heel behoorlijk seizoen. "Ik had een mooie baan bij Sparta, maar Ajax blijft Ajax." Ook schijnt hij eens gezegd te hebben dat hij rond zijn dertigste wilde stoppen met voetbal, maar dat idee heeft de libero voortijdig laten varen. Is maar goed ook. Hij draagt de aanvoerdersband bij Ajax vanaf begin jaren negentig. Hij is dan 29 jaar en speelt al vijf jaar in De Meer, nadat hij door Johan Cruijff als rechtsback is gehaald van Sparta. Waar Ajax tegen woordig soms al dan niet door pech tot wel vijf aanvoer ders per seizoen verslijt, is Danny Blind eerste kapitein tot aan zijn voetbalpensioen in 1999. Eerst onder trainer Louis van Gaal, later nog in de teams van Morten Olsen en Jan Wouters, van wie hij de band acht jaar daarvoor heeft overgenomen. Geen andere Nederlandse clubvoetballer houdt als aanvoerder meer trofeeën in de lucht dan Blind in de gouden jaren negentig met Ajax. In menig Zuid- Europees of Latijns-Amerikaans land zou hij daarmee een legende voor het leven zijn. In de hele wereld kunnen enkel zijn teamgenoot Sonny Silooy en de vier Italianen Antonio Cabrini, Sergio Brio, Stefano Tacconi en wijlen DE BOEKENMAKERS

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2009 | | pagina 12