I Die verbeterde sfeer, die is echt ontstaan de laatste jaren i Jan v Halst n de tijd dat jij wèl voor Ajax durfde te tekenen, deden spelers als Mark van Bommel (nu PSV), Niels Oude Kamphuis (nu Schalke 04) en eerder al Roy Makaay (nu Deportivo la Coruna) dat niet vanwege de kilheid die Ajax uitstraalde ten opzichte van de andere clubs die interesse toonden. Trof jij een kille club aan? Je verhuisde gelijk nadat je bij Ajax had getekend naar Amstelveen. Net zo vlug woonde je weer in Hengelo toen Co Adriaanse aan had gegeven je niet meer nodig te hebben. De autoritten van Hengelo naar Amsterdam zijn bijna memorabel geworden, zo vaak heb je ze moeten beschrijven in de media. Waarom bleef je niet gewoon in Amstelveen wonen. Was je Ajax en de omgeving zo zat? De mythische klank die Ajax voor je had toen je hier kwam is wel weg, lijkt me. "Ik moet zeggen dat toen ik hier begon, het me 100% meeviel. Maar toen op een gegeven moment de resultaten slechter werden, nam de druk toe. En sinds dat moment kwam die zakelijkheid en kilheid wel naar boven. Dat is wel logisch natuurlijk, want er moet gepresteerd worden. Maar de manier waarop dingen hier toen gebeurden gaf wel aan dat het allemaal erg zakelijk en bedrijfsma tig benaderd werd. Neem het ontslag van Wouters. Eerst moest de beurs worden stilgelegd vanwege het feit dat Ajax met een mede deling naar buiten zou komen. Dat hoorden wij eerst, pas daarna kregen wij als spelers het bericht dat onze trainer ontslagen was. Ik heb vooral de goede sfeer bij FC Twente als vergelijkingsmate riaal. Van wat ik van anderen hoorde had Ajax een vergelijkbare sfeer. Maar hier tref je allereerst veel meer nationaliteiten aan, wat helemaal geen probleem hoeft te zijn. En bij Twente liep je wel zo even bij de administratie naar binnen. Hier moet je een etage hoger en dan nog langs allerlei deuren die op slot zitten en met een 'klik kertje' open gaan. Dan pas kun je binnenkomen. Dat is misschien maar iets heel kleins, maar het geeft wel afstand aan. Je denkt als je 's morgens aankomt niet meer even: 'Ik loop even gezellig bij de administratie naar binnen.' Dat vinden zij ook leuk, even ouwehoe ren. "Nee, dat had er niks mee te maken. Natuurlijk baalde ik vrese lijk dat ik dat bericht kreeg. Maar het was een samenloop van omstandigheden. Er kwam twee weken na het slechte nieuws van Ajax een huis vrij in Hengelo, dat wij al kenden. Een heel mooi huis, waar mijn vrouw en ik al een paar jaar een oogje op hadden. Wij woonden er destijds vlakbij en dan wandelden we er wel eens langs en dan hadden we het er al over. En toen opeens kwam het dus te koop te staan, toen ik net wist dat Ajax me niet meer nodig had. Dan kan ik wachten tot er nieuws komt, een club waar dan ook, want ik ging er helemaal vanuit dat ik weg zou gaan bij Ajax. Maar dit huis zou iets zijn voor de rest van ons leven, dus die kans wilden we niet laten glippen. En dus kochten we het. Ik heb toen inderdaad veel op en neer gereden van en naar Amsterdam, maar op een gegeven moment werd ik verhuurd aan Fortuna en moest ik op en neer naar Sittard. Toen heb ik wel af en toe een hotelletje genomen. Vrouw en kinderen hebben het namelijk prima naar hun zin in Hengelo. Maar nu we het er zo over hebben, wil ik ook wel aangeven dat het me eigenlijk heel erg goed bevalt zo, dat rijden. Dat klinkt heel gek, je moet er een beetje een type voor zijn. Het is dus niet zo dat ik iedereen dit wil aanraden. Maar voor mij is het heerlijk. Ten eerste is het al leuk omdat je vroeg op moet staan en je in de wintermaanden in het donker weg moet. Je rijdt weg en komt in een andere wereld. Dan ga je dus gewoon aan het werk. Ajax en thuis werden zodoende wat meer gescheiden. Als ik terug- rij begint mijn gezinsleven weer. Ik maal niet meer. In die eerste periode met Wouters waren er zóveel moeilijkheden bij Ajax, dat neem je mee naar huis. En in dat huis in Amstelveen waren we gaan wonen omdat ik bij Ajax kwam te spelen. Ik was in een paar minuten thuis, dan zit je nog vol van wat er gebeurd was die dag. Dat zet ik nu onderweg naar Hengelo allemaal van me af. "Nee hoor, die is er nog steeds. Niet zozeer bij mij misschien, maar die uitstraling heeft Ajax zeker nog wel. Als ik zie hoe ik in Hengelo weer aangesproken word op het feit dat ik bij Ajax speel, dat is niet te vergelijken met de periode dat ik in Sittard speelde. Liep iedereen me zo voorbij of er stak af en toe iemand eens een handje op naar me. Nu wordt er veel vaker iets naar me geroepen. Of ik word even aangeklampt voor een handtekening. Maar je merkt het ook het aantal mensen dat bij ons de training bezoekt en waar die mensen allemaal vandaan komen. Ajax is gewoon een grote naam en zal dat ook wel blijven. Ajax is een grote club. We hadden het net over die afstand naar het kantoor, maar ik merk toch ook echt wel dat warmte en gezelligheid binnen de club terug komt. Dat merkte ik al toen ik in kleedkamer 2 zat. In de gang van de kleedkamer zit het washok, waar leuke jongens werken. Dan ging ik even een bakkie doen bij ze, want er hangt een leuke sfeer. Nu zijn voor zowel het eerste als het tweede de resultaten goed, en dan worden opeens weer veel meer grappen gemaakt. Maar die verbeterde sfeer, die is echt ontstaan de laatste jaren. Als we dit jaar kampioen worden is het natuurlijk weer helemaal goed. Er is in ieder geval geen kinnesinne en iedereen wil ook graag. Dat is ook heel belangrijk." 7

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 9