De sfeer is beter geworden. Ik kan tegenvallers wat beter accepteren, sta niet meer zo lang stil bij missers. Ik wil positief blijven. Het plezier is terug H v Nikos Machlas Plezier Verspeelde energie V K echt gek", klinkt het lyrisch uit de mond van de Griek, die, eerlijk als-ie is, ook hoog opgeeft van de kwaliteiten van zijn concurrent Ibrahimovic. "Ach, concurrent. Ik zie dat niet zo, hij is een goede collega van mij, a nice guy, we kunnen goed met elkaar opschieten. Ik praat veel met hem. Ik beschouw hem als een vriend, die ik nog veel kan leren. In februari moest ik met Griekenland tegen Zweden spelen. Zlatan stond aan de andere kant, maar denk nu niet dat we elkaar als vijanden bestreden hebben. Bovendien ging het om een vriendschappelijke wedstrijd. Vergeet niet dat Zlatan nog jong is en voorlopig voor Ajax voetbalt. Hij moet zich nog ontwikkelen. Ik ben al achtentwintig en blijf hier echt geen jaren meer voetballen. Ik ben in ieder geval geen speler die lang op de bank gaat zitten. Misschien vertrek ik na dit seizoen al, misschien volgend jaar. Maar daar wil ik niet bij stil staan: we moeten met zijn allen kampioen proberen te worden. En dat zit er best in. We hebben een ploeg, die goed kan voetballen en die de juiste instelling heeft. Ajax heeft de afgelopen jaren al te veel wedstrijden gespeeld, waarvan je kon aanvoelen dat we die zouden gaan verliezen. Niet omdat we voet ballend de mindere waren, maar omdat we de juiste mentaliteit misten. Wat dat betreft was de wedstrijd eerder deze competitie in Rotterdam tegen Feyenoord wél een goed voorbeeld. Toen stonden we er met zijn allen. Dat was een heel belangrijk duel voor ons, voor onze fans ook. Omdat Feyenoord het juist van de fighting spi rit moet hebben. In dat opzicht zijn spelers als Van Halst en Galasek ook zo belangrijk voor ons. Van Ajax wordt altijd iets meer verwacht. Dat heb ik aanvankelijk niet zo onderkend. Ik heb thuis vaak nagedacht over de houding van het publiek. Waarom zijn onze supporters niet zo gauw tevreden en was iedereen bij Vitesse blij als we met één-nul wonnen na een wedstrijd die het aanzien niet waard was. Daar was men zulke goede resultaten niet gewend. Bij Ajax wordt al na vijf minuten gefloten als er slecht wordt gespeeld. Ook na gesprekken met vrienden ben ik erachter gekomen dat die kritische houding Ajax ook zo sterk heeft gemaakt. Ajax moet altijd gewoon iets meer laten zien. Dat is het probleem van meer topploegen en Ajax is nog steeds een topclub". Van Nikos Machlas, vader overigens van Giorgos en Thanos (twee jongens van vier en één jaar), werd ook het nodige verwacht. De Griek werd een kleine drie jaar geleden als een grote aanwinst gepresenteerd, als de man die in de voetsporen van illustere voor gangers als Dennis Bergkamp, Marco van Basten en Wim Kieft zou gaan treden. Het is allemaal wat anders gelopen, want doelpunten maakt-ie bij Ajax niet bepaald bij de vleet. Resultaten uit het ver leden zijn dus ook voor Machlas geen garantie voor de toekomst gebleken. "Ik had het ook anders gewild, heb ook mijn pechdagen gehad. Herinner je je de wedstrijd nog tegen Fortuna, thuis voor de competitie? Ik speelde echt heel goed, kreeg zoveel kansen, had wel vier, vijf keer moeten scoren, maar het lukte me geen enkele keer om te scoren. Dat was vervelend en dat soort teleurstellingen bleef me lange tijd achtervolgen". Vandaar al dat misbaar, die opgeheven handen, het schudden met zijn hoofd en al die andere wanhopige reacties. Dat is er gelukkig (zo goed als) vanaf en dat zegt alles over de situatie waarin Machlas nu verkeert. "De sfeer is beter geworden. Ik kan tegenvallers wat beter accepteren, sta niet meer zo lang stil bij missers. Ik wil positief blij ven. Het plezier is terug". En dat ondanks het vertrek van sfeer makers als Aron Winter, Richard Witschge en Shota Arveladze. Machlas: "Daar kon je inderdaad echt mee lachen, echt humor! Ik mis ze nog steeds. Ik blijf het jammer vinden dat Shota bij is ons vertrokken. Hij was niet alleen een clown, Shota was ook een geweldige collega, een intelligente voetballer. En wat mij betreft mogen Winter en Witschge bij wijze van spreken morgen al terug komen. Zowel in als buiten het veld beschouwde ik hen als vrien den, mijn beste vrienden. Ik kon prima met hen overweg. Ze zijn heel belangrijk geweest voor mij en voor de ploeg!" En of Nikos Machlas er volgend seizoen nog bij is, ongeacht of Ajax zich voor de Champions League plaatst? De spits: "Dat weet ik niet. Het kan nog alle kanten op. Dat zie je vanzelf wel. Bovendien moet ik dat eerst met de trainer en met Leo Beenhakker bespreken. Ooit zal ik met mijn vrouw, die overigens helemaal niet van voetbal houdt, en kinderen terugkeren naar Griekenland, maar nu wil ik eerst dit sei zoen goed afsluiten! www.ajax.nl Vitesse en NUON, een explosieve relatie Uitgeverij Sun ISBN 90-5875-032-9 Prijs 18 euro Ajacied - april 2002 63

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 65