Je mag best weten dat ik jaloers ben op wat Romario allemaal heeft laten zien. Hij maakt me echt gek Nikos Machlas 4 Aalbers zou mijn eerste titel worden. Kijk, bij Vitesse heb ik wel veel ge scoord, maar een prijs winnen, nee, dat zat er daar niet in". De naam van de club waar Nikos Machlas 'groot' werd, is genoemd. Vitesse dus. De club die voor de hemelbestormende Karei Aalbers een hel werd. De voorzitter, die vanaf het midden van de jaren tachtig van Vitesse een Europese topclub wilde maken. De man ook die Machlas naar Nederland haalde en tot zijn grote blijdschap zag hoe het 'troetelkind' met name in diens twee de seizoen bij Vitesse aan de lopende band scoorde. Liefst 34 maal, waaronder één keer tegen ...Ajax, liet de spits het publiek de sir- taki dansen gedurende het seizoen 1997-'98. Het was in die fase dat Machlas ook een held werd voor de Griekse natie en dat nog wel als Kretenzer. "Ik speelde er meestal goed en wat misschien veel belangrijker wasik was toen één van de weinige Grieken die het in het buitenland hadden gemaakt. Ja, Greek promotion. Zo zou je het kunnen noemen. Litmanen is om dezelfde reden ook populair geworden. En dan gaan mensen tegen je opkijken, al zit ik daar eigenlijk niet op te wachten. Ik houd er niet van als mensen me zo ophemelen, als ze me bijvoorbeeld de Prins van Kreta of San Nikos noemen. Voor mij is het nog steeds een eer om voor het Griekse elf tal te mogen uitkomen. Dat is voetbal vanuit mijn hart", vertelt Machlas, die bij Vitesse in een warm nest terecht was gekomen. Bovendien was het concept van de Gelredome-bewoners hem op het lijf geschreven. Het jaar daarop werd de Arnhemse aanhang wat minder verwend en langzaam maar zeker groeiden Machlas en 'vadertje' Aalbers uit elkaar. Achter de rug van de spits om maakten NUON, dat Vitesse enkele malen financieel te hulp is geschoten, en de clubleiding de afspraak dat Vitesse aan het eind van het seizoen 24 miljoen gulden van de sponsor zal terugbetalen uit de opbrengst van de verkoop van ...Machlas. De spits zou best voor 40 miljoen van de hand kunnen worden gedaan, was toen de verwachting. Aalbers (Machlas: "Na mijn Vitesse-tijd heb ik hem echt niet meer gesproken") polste het Spaanse Atletico Madrid en in de zomer van '99 werd een vertrek uit de Gelderse hoofdstad een feit. Maar niet naar Atletico, het Engelse Arsenal of een ande re buitenlandse club. We citeren uit 'Verspeelde energie': 'Machlas kiest zijn eigen weg. De relatie met Aalbers is bekoeld, omdat de Griek veel te lang moet wachten op het geld dat hem door Aalbers is beloofd. Die zou immers extra reclame-inkom sten voor Machlas binnen slepen. Al in de loop van het seizoen wordt Machlas gepolst door Ajax. De Griek heeft wel oren naar een overstap naar de enige echte Nederlandse topclub. Aalbers is vol ledig van zijn stuk gebracht door deze onverwachte actie. Machlas had hem altijd verzekerd dat hij niets liever wilde dan in Spanje voetballen en Atletico was bereid veertig miljoen gulden te beta len. En dan wil Machlas ineens naar Ajax. Voor minder dan de helft van het beoogde bedrag. Aalbers is laaiend, maar weet zich afge troefd door het zakelijk vernuft van vooral Ajax-penningmeester Arie van Os. Met tranen in zijn ogen verklaart Machlas dat hij het aan zijn eer als Kretenzer verplicht is om zich aan zijn aan Ajax gegeven woord te houden' Aan Vitesse wil Machlas nu niet veel woorden vuil maken. "Dat is voorbij. Ik heb er drie jaar gevoetbald. Het eerste jaar na mijn vertrek naar Ajax, ben ik nog wel een paar keer in de Gelredome wezen kijken. Ik kon Vitesse niet ineens vergeten, het is toch mijn club geweest, maar je zit dan toch niet op je gemak. Bovendien is Ajax nu mijn club. Ik heb bewust gekozen voor een vertrek, want het gevoel was weg, het gevoel dat het goed zat tussen mij en Vitesse. Toen ik merkte dat de club alleen maar aan mij wilde ver dienen, stond het voor mij vast dat ik weg moest. En Ajax is altijd mijn favoriete club geweest. Als kleine jongen, van een jaar of tien, heb ik eens op een eh, hoe noem je dat, een bazaar inderdaad een shirtje gekocht. Een shirtje van Ajax, wit, met die rode baan én met TDK nog als shirtsponsor. Ik heb het lang gehouden en er steeds van gedroomd dat ik ooit in Amsterdam zou mogen voetballen". De bijna 29-jarige Machlas is inmiddels halverwege zijn con tractperiode in Amsterdam. In zijn eerste seizoen scoorde hij veer tien maal in 25 competitiewedstrijden, vorig seizoen was hij twaalf keer succesvol in negentien wedstrijden en dit seizoen liep-ie aan vankelijk één op vier. Qua doelpunten maken heeft Ajax nog niet erg veel plezier beleefd aan de Griek, die toch zo graag wil. "Er wordt vaak aan mij gevraagd wie mijn favoriete spitsen zijn. Nou, de ene keer zeg ik Maradona, de andere keer vertel ik dat ik meer kan genieten van Van Basten of Ronaldo. Maar weet je voor wie ik echt bewondering heb? Voor Romario. Onvoorstelbaar, die kon je negenentachtig minuten niet zien en plots, daar stond-ie er. Dat scorend vermogen. Die bewegingen. Je mag best weten dat ik jaloers ben op wat Romario allemaal heeft laten zien. Hij maakt me O 61

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 63