i i Op zich was Adriaanse geen slecht mens, maar ik ben onder hem wel onzeker geworden. En mijn zelf vertrouwen werd met de dag minder Nikos Machlas Fans IflT V H, ■et werd hem allemaal even te veel. In de eerste helft van de thuiswedstrijd tegen De Graafschap kon Nikos Machlas - die niet gauw kwaad wordt - zich niet langer meer inhouden. Na het zoveelste duel met zijn directe bewaker Tim Bakens gooide de Griek de rouwband weg die alle spelers van Ajax die middag droe gen in verband met het overlijden van Velibor Vasovic. Machlas was het zat, die robbertjes met Bakens, die onbegrepen beslissin gen van scheidsrechter Dick van Egmond en misschien was het ook wel een reactie op het belachelijke pleidooi van Jorien van den Herik, eerder die week. De Feyenoord-voorzitter, die wel vaker ongenuanceerd uit de hoek komt, vond dat Machlas moest worden aangeklaagd. Van den Herik was van mening dat Machlas door zijn schwalbe aan het eind van de wedstrijd heeft bijgedragen tot een 'incorrecte uitslag' van de klassieker Ajax - Feyenoord. En daarom moest de openbare aanklager van de KNVB maar tot vervolging overgaan van de spits, zo stelde de Rotterdamse preases, die enke le dagen later weer wat terugkrabbelde door te zeggen dat zijn oproep niet alleen tegen Machlas was gericht. Zijn bedoeling was alle spelers die opzichtig vallen harder te laten aanpakken. Dat hij daarmee zijn eigen club ook benadeelt, dat had-ie kennelijk niet door. Want er zijn meer spelers die, wellicht nog vaker dan de geplaagde Griek, chronisch last hebben van vallende ziekte. Wat te denken van de Feyenoorders Leonardo (I) en Jon Dahl Tomasson, PSV-er Mateja Kezman en Heerenveens aanvaller Anthony Lurling? De KNVB kon en wilde niets met de smeekbede van Van de Herik. De bond schaarde zich achter het standpunt van de wereldvoet balbond FIFA, dat vooralsnog geen enkel elektronisch hulpmiddel mag worden gebruikt om de arbitrage tijdens wedstrijden een handje te helpen. Maar het kwaad was geschied, een brede maat schappelijke discussie was, zo leek het wel, begonnen. Youp van 't Hek bijvoorbeeld schreef er badinerend over in zijn maandagse sportcolumn in NRC Handelsblad. Volgens de cabaretier schoot Bakens de bal in de tweede helft met opzet achter zijn eigen doel man: 'Bakens zag de kinderlijke blunders (van Machlas, red.) ook en kreeg een idee. Hij wilde de Griek verschrikkelijk vernederen'. Ronald Koeman vond na afloop van het duel met De Graafschap dat Machlas soms wat al te snel de zwartepiet krijgt. "Maar", voegde de Ajax-trainer er aan toe, "hij zal wel met zijn nieuwe status om moeten gaan. Ze zullen Machlas moeten afschieten, wil de bal nog op de stip komen. Dat moet hij ook zichzelf verwijten. Blijft hij op zijn benen staan, dan kan er een doelpoging volgen. Aan de ande re kant: spelers bij andere clubs liggen soms als je blaast ook al op de grond". We blijven nog even bij Ajax - De Graafschap. Naar dat moment waarop Machlas de rouwband, die door het gesjor van Bakens al naar zijn pols was afgegleden, weggooide. De band bleef enige tijd liggen in het strafschopgebied. Tot woede van enkele Ajax-fans, die bij de redactie van De Telegraaf telefonisch hun beklag deden over het volgens hen ongepaste gedrag van Machlas. "Zo betoon je als Ajacied niet de eer aan een groot Ajacied uit het verleden". De boodschap was duidelijk en dat begreep ook Machlas, die zich enkele dagen later van zijn goede kant liet zien door op de websi te van Ajax het boetekleed aan te trekken. "Dit was zeker niet uit een gebrek aan respect voor Velibor Vasovic. Het was goed dat Ajax respect betuigde aan een groot speler. Ik heb mijn rouwband weggegooid uit frustratie en dat was een verkeerde actie. Ik wil de supporters van Ajax en ook de mensen van de club daarvoor mijn excuses aanbieden". Waarom ook niet? Machlas wil namelijk die andere band die hij ontegenzeglijk heeft met de fans niet verbreken. De verguisde spits is blij met de gemiddelde Ajax-supporter en maakte - na wat aandringen van onze kant - dan ook graag tijd vrij voor De Ajacied. De Griek heeft immers de smaak weer te pakken gekregen, heeft er weer lol in. "Onder Adriaanse voelde ik me niet gelukkig. Ik was bang iets verkeerds te doen, want elke fout kon verstrekkende gevolgen hebben. Er is zelfs een periode geweest waarin ik de indruk had dat zelfs een doelpunt van mij voor de trainer niet telde. Onder Koeman en Krol mag je best wat fouten maken. En kan ik ook begrip opbrengen voor het feit dat ik er wel eens naast kom te Ajacied - april 2002 57

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 59