Als ze eerder op mijn eisen waren ingegaan, dan hadden ze me zelfs voor veel geld kunnen verkopen aan het Spaanse Valencia Piet Schrijvers Kunst Grim A Is keeperstrainer was de voormalige Beer van de Meer actief bij FC Twente, FC Utrecht, De Graafschap en PSV. Inmiddels is hij (tijdelijk) aan de slag gegaan als trainer bij de amateurs van HVC, de club in Amersfoort waar hij ooit zijn debuut maakte in het prof voetbal. Eén dezer dagen komt een boek uit, waarin Piet Schrijvers met Yoeri van den Busken terugkijkt op zijn loopbaan en vooral technische en tactische tips geeft aan ieder een die geïnteresseerd is in dat mooie vak: keeper zijn. a Piet Schrijvers met twee van zijn meest dierbare herinneringen aan Ajax: de Gouden Schoen voor de Speler van het Jaar en een beeld van de God Ajax, dat hij van zijn toenmalige ploeggenoten kreeg bij het afscheid. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ook Piet Schrijvers zat op het puntje van zijn stoel in zijn huis in het Gelderse Ermelo toen Feyenoord en PSV onlangs aan hun straf- schoppenserie bezig waren in de kwartfinale van het UEFA-Cuptoernooi. Echt verrassend waren de resultaten niet, vond Schrijvers, die het kan weten, want volgens zeggen stopte hij gedurende zijn dienstverband bij Ajax ruim tachtig penalty's. "Ik wist zo ongeveer wel wie de specialisten waren in het nemen van strafschoppen en welke stelregel je als keeper moet volgen. Het büjft een leuk fenomeen in het voetbal. Je kan óf de roem óf de hoon pak ken, al geldt dit minder voor de keeper. Die kan in principe alleen maar winnen bij een straf schop, omdat iedereen er vanuit gaat dat de bal erin gaat". Deze en vele andere wijsheden staan in 'Keepen is een kunst', maar waarom moest dit boek er komen? Was Schrijvers bang in de vergetelheid te raken? Is er - onder meer door Frans Hoek en Maarten Arts - niet al voldoende geschreven over het verdedigen van het doel? Piet Schrijvers: "Het is eigenlijk heel simpel.. Omdat ik zelf al enige tijd een aantal cd- roms met keepersoefeningen had gemaakt en het aanbod steeds groter werd, dacht ik dat het een goed idee zou zijn om al die informatie te bundelen. Met anekdotes uit mijn carriè re als leidraad. Een jaar geleden ben ik er aan begon nen, samen met Yoeri van den Busken, een journalist die ik al langer ken en die ik hoog heb zitten. Jaren geleden verzorgde hij de columns van Louis van Gaal in De Telegraaf/Nieuws van de Dag en hij heeft ook een boek over Van Gaal en één met John Blankenstein geschreven. We hebben samen veel tijd aan dit boek besteed, veel albums doorgespit en alles goed op een rijtje gezet en steeds nagetrokken, want er zijn altijd wel mensen die bepaalde fouten weten op te sporen. Volgens mij is het een geslaagd project geworden want ik heb het boek een paar mensen - onafhankelijk van elkaar - laten lezen en die hadden het zo uit en waren er zeer over te spreken". Waarom is keepen eigenlijk een kunst of is er geen kunst aan? "Nou, het is wel degelijk een kunst en dat heeft voornamelijk te maken met de aard van het beestje. Keepen kan iedereen, zo wordt wel eens gezegd, maar keepen zoals dat hoort, is een vak apart. Het heeft uiteraard met je keepers kwaliteiten en met je atletische vermogens te maken, maar voor al met concentratie. Het gaat om het ene moment, om die ene bal die je in de negenentachtigste minuut pakt, zeker op het hoogste niveau. Concentratie is alles! Dat kun je leren. Ik deed dat door te blijven pra ten, op de training, tijdens de wedstrijd. Tegen je eigen spelers, maar ook tegen de tegenstander. Keepen is géén kunst als je het talent er voor hebt en je bezwijkt onder de druk of wanneer je pas echt goed gaat presteren wanneer jouw club met twee-nul voorstaat. Die keepers kan ik zo aanwijzen, dat zijn jongens die te weinig punten pakken voor hun club". Op zijn website geeft Schrijvers - vader van twee zoons - onder meer beschrijvingen van keepers van eredivisieclubs. Over Fred Grim meldt hij het volgende: 'Het eerste jaar heeft hij redelijk gespeeld, het tweede jaar wisselvallig en nu dit seizoen weer afwisselend Ajacied - april 2002 49

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 51