zal nooit worden vergeten Vasovic Een aanvoerder, dat is Velibor Vasovic altijd gebleven. Als speler van Partizan Belgrado en van Ajax ging hij al voor in de strijd, de laatste jaren was hij vooral de 'klokkenluider' die de teloorgang van het voetbal in (het voormalige) Joegoslavië aan de kaak stelde. door Hans Janssen Velibor Vasovic En prompt stopte de libero, op het hoogte punt van zijn loopbaan en na ruim twee honderd duels voor Ajax. De 2-0 zege op het Griekse Panathinaikos betekende driemaal is scheepsrecht voor Vasovic, die eerder met Partizan én Ajax een Europacupfinale verloor. In totaal werd hij acht keer landskampioen, waarvan driem aal bij Ajax. Vasovic kwam 32 keer uit voor het nationale team van Joegoslavië. Na zijn Ajax-periode werd hij trainer, in Frankrijk, Egypte en Griekenland. Even leek het erop dat hij terug zou keren naar Nederland, maar een poging van FC Utrecht hem als trainer te contracteren mislukte. Die andere wens van Vasovic, om in Nederland terug te keren maar dan als trainer, is nooit in vervulling gegaan. Hij studeerde na zijn voetbalcarrière voor advocaat. Op 4 maart stierf hij op straat, tijdens het boodschappen, aan een hartinfarct. De voormalige voetbaltopper werd 62 jaar. Van het Ajax-team dat in '71 de eerste Europacup voor landskampioenen won, is hij de derde speler die is overleden. Nico Rijnders en Dick van Dijk gingen hem voor. Vóór de aftrap van Ajax - De Graafschap werd wegens het overlijden van Vasovic één minuut stilte in acht genomen, de spelers van de thuisclub droegen uit piëteit een rouwband. Bobby Haarms, die als trainer met Vasovic te maken heeft gehad, vertegenwoordigde Ajax bij de druk bezochte begrafenis in Belgrado. E J_J n dat hij niet bang is uitgeval len, bleek uit zijn kritiek op de regering van Slobodan Milosevic én op de bombar dementen van de NAVO op zijn vaderland. Die Balkan-oorlog was ook de reden dat hij in 1999 verstek moest laten gaan bij de jubileumwedstrijd in verband met dertig jaar Europacupgeschiedenis van Ajax. Het eeuwfeestje in de Arena maakte hij wél mee. In de historie van de Amsterdamse club heeft Velibor Vasovic een belangrijke rol gespeeld. Als geen ander was hij de vleesgeworden onoverwinnelijkheid. Sinds zijn debuut in een oefenpotje tegen Elinkwijk, in '66, groeide Ajax' eerste grote aankoop uit tot hét verlengstuk van trainer Rinus Michels. En tot een ideale mentor voor Johan Cruijff en Johan Neeskens. "De profs hier in Nederland beseffen volgens mij nog te weinig dat ze profs zijn. Ze doen te weinig uit zichzelf. Als Michels niet zo straf was geweest, waren we er niet gekomen", meende Vasovic in augustus 1968. 'Vasco', zoals hij liefkozend werd genoemd, was een even sierlijke als kei harde verdediger, kalm, trots en technisch begaafd. Vijf jaar na zijn entree in de hoofdstad bereikte de Zuid-Slaaf zijn doel: het winnen van de cup met de grote oren. a Het team van Ajax dat beslag legde op de eerste Europacup. Achter van links naar rechts: Barry Hulshoff Heinz Stuy, Wim Suurbier, Dick van Dijk en Genie Mühren. Voor: Piet Keizer, Sjaak Swart, Nico Rijnders, Velibor Vasovic, Johan Cruijff en Johan Neeskens Ajacied - april 2002 45

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 47