Gevraagd: clubs die op kunstgras willen spelen II rdt Ajax opnieuw trendsetter? Kunstgras Of de doorsnee voetballiefhebber er bij de gedachte alleen al van gru welt of niet: spelen op kunstgras komt steeds dichter bij. De UEFA, de Europese voetbalunie, is zelfs op zoek naar zes profclubs die bij wijze van test een seizoen lang in hun eigen stadion competitiewedstrijden willen afwerken op kunstgras. De proef kan alleen doorgaan wanneer de nationale bonden toestemming geven. ioe de KNVB er tegenover staat, is nog niet duidelijk. De bond wil dat laten afhangen van de vraag of er wel clubs in Nederland zijn die belangstelling hebben. Pas dan gaat de KNVB zich bui gen over de vraag of er wel toestemming wordt gegeven. In een eerder stadium liet competitieleider Wil van Rhee al weten dat zijn werkgever eigenlijk geen 'nee' kan zeggen. "De FIFA (de wereldvoetbal bond, red.) heeft kunstgras gecertificeerd, dus wij hebben als bond niets anders te doen dan te volgen. Tegenstanders heb ben geen recht meer te zeggen dat ze zul len weigeren op kunstgras te spelen, maar van dat gras moet wel zijn aangetoond dat het dezelfde kwaliteit heeft als optimaal natuurgras". Het zou best kunnen dat Ajax opnieuw trendsetter zal worden, in de afgelopen decennia liep de hoofdstedelijke club al voorop bij onder meer de invoering van shirtreclame en het introduceren van sky- boxen. Een vingerwijzing in deze richting valt af te leiden uit het plan van de direc tie van de Amsterdam Arena om binnen een jaar of drie een kunstgrasveld aan te leggen. "Maar het kunstgrasveld komt er pas te liggen wanneer het een perfecte imitatie van goed natuurgras is", zo hield Ajax-directeur Arie van Eijden in oktober vorig jaar terecht nog een slag om de arm. De Arena en Ajax werken bij het kunst grasproject samen met Edel Grass (hoofd aannemer), Thiolon Grass/Koninklijke Ten Cate (grasvezel en tapijtrug) en Vredestein-dochter Rubber Resources (voor de rubberkorrels die als opvulling dienen). Zo'n nieuwe kunstgrasmat, die acht tot tien jaar mee kan, gaat ongeveer 450.000 euro per stuk kosten. Eind januari dit jaar maakte de selectie van het huidige eerste elftal voor het eerst kennis met de beoogde grasmat. Dat gebeurde tijdens een ...hersteltraining in het gymzaaltje van het hoofdstedelijke stadion. De meningen waren verdeeld, maar da's logisch. De nieuwste stap van de UEFA past in het straatje van de Arena-leiding en is eigenlijk een logisch uitvloeisel van stand punten die de Europese voetbalunie eer der had ingenomen. Begin dit jaar zei UEFA-secretaris Aigner dat zijn organisa tie onder voorwaarden bereid is de aanleg van zogeheten 'derde-generatie'-kunst- grasvelden te subsidiëren. Het gaat hierbij om velden met heel flexibele 'grassprie ten', die in werkelijkheid meer weg heb ben van een opgerold plastic zakje en die geplant zijn in een ondergrond van zand en vermalen rubberdeeltjes. Twee maan den geleden werd duidelijk dat met ingang van medio 2004 de eerste inter lands of wedstrijden in de Champions League of het UEFA-Cuptoernooi gespeeld zouden kunnen worden. Terug nu naar het experiment, want dat moet de argumenten aanleveren voor het ultieme besluit om voetbal op kunst gras toe te staan. Clubs die aan de test meedoen, moeten uitkomen in de hoogste of de één na hoogste nationale competitie, zeg maar de eredivisie en de eerste divi sie. De deelnemers krijgen voor hun mede werking een subsidie van 300.000 Zwitserse franc ofwel 205.000 euro. Als tegenprestatie moeten zij de Europese voetbalbonzen laten weten in hoeverre spelers en coaches er uit de voeten kun nen (letterlijk en figuurlijk dus), maar ook hoe de medische testen uitvallen van spe lers die op kunstgras actief zijn geweest. Uiteindelijk moeten de onderzoeksgege vens bijdragen aan nog betere kunstgras velden. Mocht de test slagen, dan kan wel licht al in het seizoen 2004-'05 de eerste competitie onder auspiciën van de UEFA worden afgewerkt. Het zal dus nog wel even duren voordat we zeker weten of voetbal op kunstgras zin heeft. Wat de Amsterdam Arena betreft: er is een veel goedkopere oplossing om nu al het probleem van het gras aan te pakken, zo leert een idee van een horeca-groothandelaar in Den Helder. Het vervangen van al dertig grasmatten was niet nodig geweest. Waarom niet? Lees de volgen de Ajacied.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 35