•7* I can hardly wait Zo lang je geen drieëntwintig wedstrijden voor het ene team hebt gespeeld, mag je ook voor het andere team uitkomen Steven Pienaar KNVB-beker I .k hoopte me waar te kunnen maken bij Ajax, maar dat het allemaal zo vlot zou gaan, nee, dat had ik niet verwacht". Steven Pienaar staat zelf wellicht nog het meest te kijken van de ontwikkeling die hij doormaakt. Vier jaar geleden maakte hij op uitnodiging van de Amsterdamse club voor het eerst kennis met het 'Grote Ajax'. Als één van de eerste expo nenten van de Ajax-opleiding in zijn thuisland - de South African Soccer School of Excellence - mocht hij gedurende een korte periode stage lopen bij de jeugd. Een contract zat er toen nog niet in. Dat veranderde in de zomer van 2000. Pienaar, zojuist uitgeroepen tot Talent van het jaar in de Zuid-Afrikaanse competitie, mocht dolblij zijn handtekening plaatsen onder een overeenkomst, die hem voor vijf en een half jaar aan Ajax verbond. Hij was de eerste speler van satellietclub Ajax Cape Town, die de stap naar Amsterdam maakte. Tot grote vreugde ook voor zijn familie en voor de omgeving in Westbury, de wijk in het zuiden van Johannesburg waar hij was opgegroeid. Een omgeving, die gekenmerkt werd en wordt door criminaliteit, drugs en armoede. "Er is daar inderdaad veel schieterij en dan is het niet makkelijk om overeind te blijven", vertelt Pienaar, die bovendien de pech had dat zijn vader veel te vroeg overleed. De Zuid-Afrikaan moest ineens met zijn moeder het gezin 'runnen', dat verder een jongere broer en twee zussen telde. Het heeft hem allemaal sterker gemaakt. Pienaar gaat niet makkelijk opzij en daarvan plukken hij én Ajax de vruchten op het veld. Aanvankelijk schitterde Pienaar vooral in de schaduw van het eerste elftal, bij Jong Ajax, al moeten we niet vergeten dat hij dit seizoen onder de toenmalige trainer Co Adriaanse ook een handvol keren op de bank heeft gezeten. Met andere woorden: ook hij onderkende de capaciteiten van de Zuid-Afrikaan. Hoe dan ook, met zijn actie radius en voetbalkwaliteiten heeft-ie vooral een groot aandeel gehad in de prestaties van het team van trainer Jan Olde Riekerink in de strijd om de KNVB-beker. "We hebben een leuke ploeg, werken er met zijn allen hard voor en zullen er alles aan doen om ons ten koste van FC Utrecht voor de finale te plaatsen. Het zou geweldig zijn. I can hardly wait", zo zei hij aan de vooravond van de halve-eindstrijd tegen de club uit de Domstad, waarin hij gewoon kon meedoen ofschoon hij ook een aantal wed strijden in het eerste elftal heeft gespeeld. De exotische surprise kent de regels: "Zo lang je geen drieëntwintig wedstrijden voor het ene team hebt gespeeld, mag je ook voor het andere team uitkomen". Pienaar dankte zijn entree in de selectie van Koeman en Krol in eerste instantie aan bles sures van onder anderen Rafael van der Vaart, Daniel Cruz en Cedric van der Gun. Begin dit jaar werd hij in allerijl opgetrommeld om naar het trainingskamp in Portugal af te reizen en daar liet hij zich direct gelden, nadat hij al één helft onbevangen had meegedaan in de 'benefietwedstrijd' tegen Volendam. "Ik moet het vooral van hard werken hebben, meer Ajacied - april 2002 27

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 29