Over Beckham, Jiskefet, Van Basten en Suriname Lectuur Zijn kwaliteiten zijn al meermalen beschreven en minstens zo vaak bejubeld. Zijn traptechniek is ongeëvenaard en zijn vrouw, ex-Spice Girl Victoria Adams, mag er eveneens zijn. David Beckham is de naam, de speler met de meest fluwelen trap ter wereld. Er is geen bal die beter aankomt als die van de voet van Beckham naar een mede speler of op doel wordt gestuurd. Tekst: Hans Janssen Je kon erop wachten dat 'Hard gras' na portretten van Johan Cruijff, Wim van Hanegem en Marco van Basten zijn pijlen eens zou richten op David Beckham, Welnu, num mer 30 is grotendeels gewijd aan de sterspeler van Manchester United en het Engels voetbalelftal. Het is een verre van doorsnee-voetbalver- haal geworden, want het is een vertaling van het boek 'Burchill on Beckham' van de hand van Julie Burchill. De Engelse is in eigen land een, op zijn zachtst uitgedrukt, controversieel columniste. Burchill schopt flink om zich heen, maar ze blijft vol bewondering voor vooral de persoon Beckham. Of ze verstand van voetbal heeft, dat wagen we te betwijfelen. Wedden dat haar naam door het nieuwste nummer van dit 'voetbaltijdschrift voor lezers' ook in Nederland 'snel een bekende klank zal krijgen? Enkele citaten ter onder steuning: 'Een voetballer die, vaak in het bijzijn van hun kinderen, zijn vrouw of vriendin in elkaar slaat? Applaus voor die vent! Een succesvolle mooie jonge man die zo overduidelijk zijn succesvolle mooie jonge vrouw en hun zoon aanbidt? Oprotten, walgelijk watje! Dat de Beckhams zo'n fysiek genot aan elkaar beleven, moet erg zuur zijn voor de kalende, ver slappende, veertig-plus journa list wiens seksleven al jaren geleden is begonnen weg te kwijnen 'Als enigen onder de spor ters worden voetballers meest al behandeld als een kruising tussen imbeciele schooljonge tjes en prijsstieren, die op won derbaarlijke wijze hun smerige hoeven op flinke geldbedragen hebben weten te leggen'. In Hard gras ook een intri gerend fragment (over de fina le van het WK in 1974) uit de roman Opportunist van Jan Luitzen, een boek dat deze maand uitkomt bij uitgeverij Querido. Verder de gebruikelij ke tekeningen, interessante lezerspost en gedichten. Van Basten Bijna poëtisch is de lofzang op Van Basten in 'Idolen' en laat dat nu net de bedoeling zijn. Uitgeverij 521 heeft een kleine twintig min of meer bekende Nederlanders zich laten uitleven in een verhaal over hun favoriet(en). En zo wordt Winnetou omschreven 'als de nobelste alle Nobele Wilden'en krijgt Bruce Lee (een andere vechtjas) een al een even goddelijk stempel. Eigenlijk spreekt de eerste zin van de bijdrage van columnist Martin Bril over Van Basten al boekdelen: 'Zelden iemand zo afwezig zien zijn als Marco van Basten in de zomer van 1998'. Woorden schieten zelfs voor Bril tekort om het karakter en de voetbalkwaliteiten van zijn idool te kunnen beschrijven. Gelukkig heeft de topper van weleer zijn terugkeer aange kondigd, waardoor zijn (nuch tere) kijk op het spelletje defini tief niet verloren gaat. Jan Mulder, eens topvoet balier nu topschrijver, is eigen lijk nooit weggeweest, ook niet uit deze rubriek. Ook over hem wordt in Idolen een kostelijk verhaal geschreven. Met als moraal: 'Hij helpt zelfs tegen vliegangst'. En dat hadden wij toch nooit achter Mulder dur ven te zoeken; Eric Castien wel. Jiskefet Heeft Jiskefet eigenlijk nog geheimen? Afgaande op de inhoud van het jubileumboek, de drie heren doen het al ruim tien jaar met elkaar, zou je den ken van niet, maar dat zou een diskwalificatie zijn van hun kwaliteiten. Te meer, daar Michiel Romeyn, Kees Prins en Herman Koch achter de scher men druk bezig zijn met een nieuwe serie programma's, die in juli en augustus op tv te zien zullen zijn (dat wordt dus opne men voor de vakantiegangers). Het boek staat vol met al die persiflages en creatieve vond sten van het afgelopen decen nium, die ook in voetbalkringen hooglijk worden gewaardeerd. Het was niet voor niets dat Frank Rijkaard en, daar heb je hem weer, Jan Mulder bij de presentatie aanwezig waren van de bloemlezing van ja, wie sage ich das jetzt die krankzin nige werkelijkheid van Jiskefet. Nu we het toch (indi rect) over Ajax hebben: één van de meest sprekende sport- onderwerpen van het trio was de verhandeling tussen een papa, die, met op de achter grond stadion De Meer, zijn zoontje in Ajax-tenue verma nend toespreekt. 'Waarom kwam je altijd hui lend je bedje uit, als papa en mama ruzie hadden? Omdat papa van jou een grote voetbal ler wilde maken en omdat mama dat niet zo zag zitten. Nee... maar papa heb wel gevochten en z'n handen voor jou in het vuur gestoken!' Seedorf Heel wat serieuzer van karakter is 'Blootvoeters en beschuitgras', waarin Diederik Samwel op aanstekelijke wijze een beschrijving geeft van het Surinaamse voetbal en de band die er is, of zou moeten zijn, met Nederland. Want zoals Oranje niet zonder zijn Ajacied - april 2002 21

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 23