Kloppend hart Column Vorig seizoen gooide trainer Co Adriaanse al na 5 wedstrijden de knuppel in het hoenderhok. Ajax had verloren van Sparta en AZ en thuis twee punten verspeeld tegen NEC. Routiniers Winter en Witschge hadden dat niet kunnen voorkomen en werden door de trai ner op de bank gezet. Iedereen raakte in de war en de hiërarchie in de ploeg was verstoord. Een jongen van 17 bleef echter koel en hield zich staande. Rafael van der Vaart werd de nieuwe leider van Ajax. Door: Wytze van der Gaast E. I erst was er nog twij fel. Van der Vaart was nog maar 17 en van hem mocht natuurlijk nog geen leider schap worden verwacht. Hij slaagde echter wel en Ajax mag tot op de dag van van daag, en hopelijk nog lang daarna, Co Adriaanse danken voor zijn vertrouwen in Van der Vaart. Iedereen kon zien dat de linkspoot talent had, maar er was wel lef voor nodig om een monument als Witschge te offeren voor een tiener. Dit seizoen is Rafael van der Vaart onmiskenbaar belangrijk geweest voor Ajax. Co Adriaanse het Van der Vaart nog zwemmen naast Daniel Cruz op het tweemansmidden veld thuis tegen Celtic, maar na Celtic-uit kreeg de inmid dels 18-jarige steun van Yakubu en kreeg hi] de regie in handen. Weldra ontpopte Van der Vaart zich ook als een doel puntenmaker. Uit tegen Feyenoord bracht hij Ajax in veilige haven en ook daarna scoorde hij bijna wekelijks. Steevast waren het belangrijke doelpunten, en vaak was het ook de openingstreffer. Koel en rustig gescoord, gewoon 1-0. Van der Vaart is op zijn best als er gevoetbald wordt en hij het spel kan verdelen door de ruimte op te zoeken wetende dat daar de bal uiteindelijk zal komen. Hoe belangrijk Van der Vaart was voor Ajax bleek vooral wanneer hij niet mee deed, zoals thuis tegen Kopenhagen, of wanneer de tegenstander het spel over een fysieke boeg gooide. Ajax bleek uitermate kwetsbaar als Rafael van der Vaart zijn stem pel niet op de wedstrijd kon drukken. Dan was er geen rust, geen ruimte en bleven de ope ningstreffers langer uit. Ook onder Koeman excel leerde Van der Vaart en liep Ajax aan de hand van de tiener naar de koppositie. Hoe leuk dat ook is en hoe trots Ajax ook mag zijn op dit product van de jeugdopleiding, het elftal werd er erg kwetsbaar door. Dat bleek nadat Van der Vaart tegen RKC een zware kniebles sure opliep en een aantal wed strijden aan de kant moest blij ven. Willem II-uit werd ternau wernood gewonnen dankzij goede invalbeurten van Ikedia en Machlas. De zege op NAC in Breda was ook nipt, weer dank zij Machlas en de ditmaal uit blinkende Maxwell. Na Fortuna-uit leek de conclusie evenwel gerechtvaardigd dat de blessure van Van der Vaart Ajax de titel zou kosten. Toch hebben Ajax en trai ner Ronald Koeman veel opge stoken van de Van der Vaartloze periode. De vervan ging liep aanvankelijk niet vlekkeloos, omdat Richard Knopper niet bracht wat van hem verwacht werd. In de zware uitwedstrijden koos Koeman vervolgens voor een verdedigende variant met Jan van Halst, Tomas Galasek en Maxwell. Die variant was soli de, maar leverde nauwelijks doelpunten op. In Breda mocht Steven Pienaar voor het eerst invallen en daarmee zette Koeman een grote stap vooruit. Steven Pienaar speelt sinds begin 2001 voor Ajax Amsterdam, na eerst voor Ajax Cape Town in Zuid-Afrika te hebben gespeeld. Hij was al talent van het jaar in Zuid- Afrika en toont zich ook in Nederland een groot talent. Sinds Pienaar op het midden veld speelt, is Ajax in balans. Hij koppelt het positiegevoel van Van der Vaart aan een dynamische spelstijl. Samen met Jan van Halst en Maxwell heeft Steven Pienaar Ajax een ander gezicht gegeven voor de wedstrijden waarin Van der Vaart niet mee kan doen. Gelukkig maar, want ofschoon het is te hopen dat Ajax nog lang van Rafael van der Vaart kan genieten, is het niet gezond wanneer een 18-jarige speler het kloppende hart van Ajax is. Ajacied - april 2002 15

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 17